ERKEKLERDE FERTİLİTEErkek üreme hücresi olan sperm ile alakalı sorunlara erkek infertilitesi denmektedir. Erkeklerde hiç canlı sperm hücresi bulunmaması durumuna ise azospermi adı verilir. Azospermi, sperm üretim bozuklukları veya sperm'in dışarıya çıkması ile alakalı tıkanıklıklar şeklinde iki gruba ayrılır. Bunlar,

Obstrüktif Azospermi: Sperm'i taşıyan kanalların herhangi birinde bir tıkanıklık olmasından ötürü canlı sperm hücrelerinin boşalma anında dışarıya çıkamaması durumudur. Bu durum, vasektomi yaptırmış olan erkeklerde de aynıdır. Aslında sperm üretimi mevcuttur, fakat spermin dışarıya çıkması engellenmektedir. Bu tür durumlarda cerrahi yolla sperm elde etmek ve tüp bebek tedavisi ile hamilelik planlamak da mümkün olur.

Non-Obstrüktif Azospermi: Menide hiç canlı sperm hücresi yoktur ve bunun nedeni, direkt sperm üretimi ile alakalıdır. Gerek genetik, gerek doğuştan gelen, gerekse sonradan oluşabilecek bir sperm üretim bozukluğu yüzünden sperm üretiminin herhangi bir aşamasında bir aksaklık meydana gelir, bu da sperm üretimini engeller. Cerrahi sperm elde etme yöntemleri bu tür hastalara çok ciddi bir yarar sağlamaz. Bu hasatlarda Kök hücre ile azospermi tedavisi uygulanabilmektedir. Kök hücre ile azospermi tedavisi birçok erkekte sperm üretimini tetikleyerek tüp bebek tedavisi ile gebelik planlamayı mümkün kılabilmektedir.

Yumurta donasyonu  Yumurta dondurma  Embriyo donasyonu  Yumurta desteği  Sperm donasyonu  Taşıyıcı annelik  PGT