PGT ( GENETİK TANI )Tüp bebek tedavisi uygulandıktan sonra embriyo üzerinde yapılan bir genetik test neticesinde kromozomlarda genetik anomali olup olmadığını belirleme yöntemidir.

PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yaptırmak isteyen çiftler için bayana önce bir tüp bebek tedavisi uygulanır. Belirli bir aşamaya kadar bu işlemin normal tüp bebek uygulamasından farkı yoktur. Tüp bebek tedavisindeki gibi yumurta toplama ve bu toplanan yumurtaların mikroenjeksiyon yöntemiyle spermle bir araya getirilmesinden sonra oluşan embriyolarda genetik tanı gerçekleştirilir. Genetik tanı yapılmış olan sağlıklı embriyolar bayana transfer edilir. Böylece bayan hamile kaldığında embriyo’nun tanı yapılmış olan kromozomlarda bir genetik anomalisi olmayacaktır.

Embriyo üzerinde yapılan PGT – Preimplantasyon Genetik Tanı olarak adlandırılan genetik test sayesinde aynı zamanda Down sendromu, Monozomi, Trizomi gibi genetik hastalıkların var olup olmadığıda belirlenebilmektedir. PGT-9 adındaki genetik testte, (13, 15, 16, 17, 18, 21, 22, X, Y) numaralı kromozomlar kontrol edilmektedir. Bu testte cinsiyet kromozomlarına da bakıldığı için bebeğin cinsiyet geçişli hastalıklardan korumak için tüp bebekte cinsiyet belirleme yani cinsiyet seçimi de yapılabilmektedir.

Yumurta donasyonu  Yumurta dondurma  Embriyo donasyonu  Yumurta desteği  Erkeklerde fertilite  Sperm donasyonu  Taşıyıcı annelik