TAŞIYICI ANNELİK“Taşıyıcı Annelik” doğuştan rahmi olmayan, rahmi gebeliği kaldıramayan, art arda düşük yapan kadınlar, rahmi olduğu halde gebe kalmasının sakıncalı olacağı ciddi bir hastalığı olan kadınlar (ciddi akciğer veya kalp hastalığı, vücutta yaygın pıhtılaşma problemi olan vb..) ve sosyal nedenlerle doğum yapmak istemeyen kadınlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Taşıyıcı annelikte bebek sahibi olmayı isteyen eşler kendi yumurta ve sperm hücrelerini kullanırlar ancak başka bir kadının rahminde bebek taşınır.

Annenin gebelik taşımaya uygun bir rahmi olmadığı için (veya rahmi hiç olmadığı için) eşlerin yumurta ve sperm hücreleri döllenerek elde edilen gebelik (embriyo) başka bir kadının rahmine nakledilir.

Bu gebeliği taşıyan ve doğuran kadına “taşıyıcı anne” denir.

Burada bebek genetik olarak kendi anne ve babasının genetiğini taşır yani kendisini sahiplenen anne babası biyolojik anne-babasıdır.

Hangi Durumlarda TAŞIYICI ANNELİK tercih edilmeli ?
- Doğumsal olarak rahmi gelişmemiş veya sonradan tümör-miyom-kanser gibi nedenlerle ameliyatla kadının rahminin alındığı durumlarda,
- Rahmi olan ancak doğumsal olarak rahmin çok küçük veya şeklinin bozuk olması, rahim içi yapışıklıkları gibi nedenlere bağlı olarak gebelik taşımaya uygun olmayan kadınlarda,
- Genel sağlık durumu gebeliğe elvermeyen ve gebelik-doğum durumunda ciddi hayati tehlike taşıyan kadınlarda (örneğin kalbi, akciğerle ilgili ciddi rahatsızlığı olanlar, ölümcül olabilecek pıhtılaşma bozukluğuna sahip kadınlar, doğumsal anomalisi olanlar gibi.)
- Tekrarlayan düşükleri olan hiçbir şekilde sağlıklı bir doğum gerçekleştiremeyenler kadınlarda tercih edilebilir.

"TAŞIYICI ANNE" SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
- Genel sağlık durumunun bir gebeliğe engel olmaması,
- Herhangi bir ilaç/madde bağımlılığının olmaması,
- Herhangi bir bulaşıcı hastalığının olmaması,
- Taşıyıcı anne adayının yaşının genç olması,
- Diyabet, hipertansiyon gibi bilinen herhangi bir kronik hastalığının olmaması,
- Daha önceden doğum yapmış olması ve sağlıklı çocuğunun olması,
- Daha önceki gebeliklerinde gebeliğe bağlı diyabet (diyabet hastalığı) ve hipertansiyon öyküsü olmaması,
- Gebeliği olumsuz etkileyebilecek kilo problemi (çok zayıf veya kilolu) olmaması,


Yumurta donasyonu  Yumurta dondurma  Embriyo donasyonu  Yumurta desteği  Erkeklerde fertilite  Sperm donasyonu  PGT