YUMURTA DONASYONUBir kadının kendi yumurtaları ile gebe kalmasının söz konusu olmadığı durumlarda, bağış ile elde edilen yumurtaların kullanılması ile gebeliğin sağlanmasıdır.

Yumurta Bağışı Programından Kimler Yararlanabilir ?
- Yumurtalıkları olmayan bayanlar.
- Yumurtalıkları bulunmasına rağmen yumurta üretmeyen (prematür over yetmezliği ya da erken menopoz,denilen durumlarda).
- Genetik problemler nedeni ile yumurta donasyonu önerilen bayanlar. .
- Kanser gibi sebeplerden dolayı radyoterapi, kemoterapi nedeni ile yumurtalıkları zarar görmüş bayanlar.
- Yaşı ileri olup menopoza girmiş bayanlar.

Bağış (verici) Yumurtalarının Kaynağı
Yumurta bağışı programlarında Bilinen veya Anonim verici seçilebilir.

Bilinen Verici
Bilinen vericiden yumurta almak isteyen bir bayan tıbbi ve genetik bir sorun olmayan 21-30 yaşları arasında bir verici bulmalıdır. Bilinen vericiye bulaşıcı hastalıklar için uygulanacak tarama testleri , tüm vericiler için aynıdır.

Anonim Verici
Verici anonim olduğunda, hem vericinin hem de alıcının kimlikleri tamamen gizli tutulmaktadır. Anonim verici programa başvuran bayanların ilk olarak fiziksel, psikolojik değerlendirilmeleriyle programa başlanır. Tıbbi, genetik sorunları olmadığı, uygun tarama testlerinde bulaşıcı hastalık taşımadığı tespit edilir. Yumurta bağışında bulunanın programa kabul edilebilmesi için 21-30 yaşları arasında her yönden sağlıklı olması gerekmektedir.

Alıcı Çiftin Bilgilendirilmesi
Yumurta bağışı programına katılan çifte takip edecek hekim tarafından tıbbi prosedür ile ilgili bilgiler verilmeli, sordukları sorular net ve doğru bir şekilde cevaplandırılmalıdır. İşlem öncesi çiftin işlemi kabul ettiğine dair imzalı izni alınmalıdır.

Yumurta Donasyonu Karar Veren Çiftlerin Takip Edilmesi
Sizi takip edecek hekiminiz tarafından gerekli muayene ve testleriniz tamamlandıktan sonra, hekiminizin belirleyeceği dönemde mikroenjeksiyon ve embriyo transfer aşamasına geçilecektir.

Yumurta vericisinin ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi fiziksel özellikleri mümkün olduğunca alıcı çiftinkilere benzer olacak şekilde seçilir. Ek olarak, etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özellikler de mümkün olduğunca aynen eşleştirilir.

Yumurta Bağışının Sonuçları
Yumurta bağışı ile günümüzde mükemmel gebelik oranları elde edilmektedir; bu oranlar çiftlerin kendi yumurta ve spermleriyle elde edilen gebelik oranlarından oldukça yüksektir. Bunun nedeninin yumurta bağışında bulunan kişinin genç yaşta olması,infertilite sorunu olmaması ve infertil hastalara kıyasla daha kaliteli yumurtalar üretmeleri bu olduğu düşünülmektedir. Bu uygulamada yaklaşık % 75 civarında bir gebelik oranı elde edilmektedir.

Yumurta donasyonu  Yumurta dondurma  Embriyo donasyonu  Yumurta desteği  Erkeklerde fertilite  Taşıyıcı annelik  PGT