10 Adımda Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Önerileri

0
1565
10 Adımda Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Önerileri10 Adımda Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Önerileri
10 Adımda Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Önerileri

Annelik Yolunda ekibi olarak, sivilceli ciltler için 10 beslenme önerisiyle karşındayız!

Sivilcelerin yediğimiz şeylerle bir ilgisi var mı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesin! Öncelikle söylemeliyiz ki, eğer sivilceli bir cilde sahipseniz, yediğiniz şeylerin cildinizde sivilcelere neden olduğunu düşünüyorsanız ve sivilceler nasıl geçer diye düşünüyorsanız, mutlaka ama mutlaka bir dermatoloğa danışmalısınız. Yediklerimizin sivilceler üzerindeki etkileri tamamen kanıtlanmış olmasa da, bu durum bünyeden bünyeye değişiklik gösterebiliyor. “Çikolata sivilce yapar mı? Süt ürünleri sivilceye neden olur mu?” gibi sorular, %100 olmasa da kişiden kişiye değişebiliyor. Yine de, sivilceli ciltler için beslenme önerilerimizle hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir, hem de sivilce oluşma riskini minimuma indirebilirsiniz.

Ücretsiz Arkadaşlar, aşındırmak, beraberlik içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: “Çikolata sivilce yapar mı? Süt ürünleri sivilceye neden olur mu?” gibi sorular, %100 olmasa da kişiden kişiye değişebiliyor.

Bol Su İçin!

Düzenli ve bol su içmek, vücudunuz ve cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir. Su içtiğinizde cildiniz ihtiyacınız olan nemi yüksek oranda kazanacak, cildin sebum üretimi dengelenecek ve sonuç olarak sivilce çıkma ihtimalini de en aza indirmiş olacaksınız.

Ücretsiz Açık Highball Bardak Su Tutarken Gri Kanepede Oturan Kişi Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Düzenli ve bol su içmek, vücudunuz ve cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir.

A Vitamini İçeren Sebze ve Meyveler

A vitamini, bir antioksidan olarak cilt üzerinde de son derece faydalıdır. Havuç, ıspanak, kale, yaban mersini, ahududu gibi A vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzeler, antioksidan etkileri ile cildinizdeki toksinlerin atılmasında etkililer. Aynı zamanda yeşil çay, detoks etkisi ile cildine iyi gelecek diğer bir antikosidandır.

Ücretsiz Beyaz arka plan, bukleli saç, Kadın içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 3: A vitamini, bir antioksidan olarak cilt üzerinde de son derece faydalıdır.

C Vitamininin Önemi

Portakal, greyfurt, çilek, kırmızı biber gibi sebze ve meyvelerin içerisindeki C vitamini, bünyenizi güçlendireceği gibi antioksidan özelliği sayesinde cildinize de çok iyi gelecek!

Daha Az Kafein

Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler, vücuttaki suyun daha hızlı atılmasına neden olduğu için cildinize iyi gelmeyebilir. Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu, fazla kafein tüketerek atmak, bir noktadan sonra cildinizin kurumasına ve sebum dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Ücretsiz Kahve Fincanı Yakın çekim Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler, vücuttaki suyun daha hızlı atılmasına neden olduğu için cildinize iyi gelmeyebilir.

Süt Ürünlerini Azaltın!

Tamamen kanıtlanmış olmasa da, süt ve süt ürünleri bazı bünyelerde sivilceye neden olabiliyor. Laktoz intoleransı sebebiyle ortaya çıkan bu durumda, sivilce riskini ortadan kaldırmak için laktozsuz süt tüketebilirsiniz.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun!

Doymuş yağ tüketmek, vücutta sebum üretimini artırabiliyor. Sebum üretimi arttığında da cilt yağlanabiliyor, gözenekler genişleyebiliyor ve siyah noktalar ile sivilcelere davet çıkabiliyor. Bu yüzden yediğiniz yemeklerde doymuş yağ yerine zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Özellikle kızartmalar, acı ve baharatlı yemekleri mümkün olduğunca azaltabilirsiniz.

Ücretsiz Daldırma Soslu Patates Kızartması Stok Fotoğraflar
Görsel 5: Doymuş yağ tüketmek, vücutta sebum üretimini artırabiliyor.

İşlenmiş Şekeri Hayatınızdan Çıkarın!

Çikolata, cips, abur cubur gibi işlenmiş şekerlerden yapılan yiyecekler, sivilcelerinizi tetikliyor olabilir. Esmer ve beyaz şeker, mısır şurubu ve glikoz şurubu işlenmiş şekerden oluştukları için cildinizde akne oluşumuna neden olabilir. Eğer abur cubur yeme alışkanlığınız varsa, daha doğal şekerlerle üretilmiş, sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

Çinko İçeren Yiyecekler Sivilceye İyi Gelebilir

Çinko içeren besinlerin, ciltteki sivilce oluşumunu engelleyebiliyor. Anti-bakteriyel bir ajan olan çinko, aynı zamanda sivilceli ciltler için üretilen cilt bakım ürünlerinin içinde de bulunuyor. Balık, soya fasulyesi ve fındık gibi yiyecekler içinde bolca bulunan çinko, aknelerinizin azalmasına yardımcı olabilir.

Ücretsiz bereket, besleyici, bol içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 6: Çinko içeren besinlerin, ciltteki sivilce oluşumunu engelleyebiliyor.

Glisemik İndeksi Düşük Gıdaların Önemi

Düşük glisemik indekse sahip tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller ve sebzeler, yavaş sindirildikleri için kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olurlar. Şeker, beyaz un, pirinç ve patates gibi yüksek glisemik indeksli yiyecekler de vücudun daha çok insülin salgılamasına neden olacakları için, sivilce oluşumunu tetikleyebilirler.

Prebiyotiklerin Faydası

Bağırsaklar için son derece faydalı olan prebiyotikler, cilt için de yararlılar. Bağışıklığı güçlendirdiği için akneye karşı koruyucu etkileri olan prebiyotikler, sivilce oluşma riskini de azaltıyor. Enginar, soğan, sarımsak, muz, elma, badem ve fındık gibi besinler, doğal prebiyotik açısından son derece zenginler!

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize ve cildinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz! 😊🤩

Kaynaklar:

  1. https://www.everydayhealth.com/acne-pictures/acne-diet-dos-and-donts.aspx
  2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/anti-acne-foods

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/gida-kadin-yemek-yiyor-tatli-8734291/