2021 Güneş Gözlüğü Trendleri Nelerdir?

0
1547
güneş gözlüğü

Bir zamanlar sadece yazın kullandığımız bir aksesuar olan güneş gözlüğü, geçtiğimiz on yılda yazın, kışın, iç ve dış mekanların vazgeçilmez aksesuarı haline geldi. Aslında kombininizin olmazsa olmazı gözlüktür. Bu yazımızda sizlere 2021 yazında gözlük modasını anlatacağız. Gözlük çoğu kişi için çok önemli bir aksesuardır.

güneş gözlüğü
Görsel: güneş gözlüğü

2021 Güneş Gözlüğü Trendleri

Bu yıl diğer mevsimlerin aksine çerçevesiz küpeli gözlükler çok moda. Metal halka gözlüğün camına takılır. Aynı şekilde şakaklara asılı zincir küpeler de bu sezon oldukça popüler. Eğer istemiyorsanız bu zincirleri özlüklerinizden çıkarabilirsiniz. Bu tür gözlüklerin lider markası her zaman Gucci olmuştur. Bunun yanı sıra gözlük sapları bu sene çok hareketlidir. Saptaki detaylar ya da sapın normalden geniş olması söz konusudur. Dünyaca ünlü Versace markası saplarda çok iyi performans sergiledi. Aynı şekilde Prada’da kalın ve gösterişli gözlük sapları kendinden kesikleri olan saplı gözlükler çıkardı ve çok beğenildi. Sezonun en trend gözlükleri arasına girdi.

Ayrıca kemik tonlu ve iki tonlu gözlükler de trend listesinin başında yer almaktadır. Bu tür gözlükleri ilk olarak Loewe markasında görmüsünüzdür. Gözlük alırken en önemli şey yüz şekline göre gözlük seçmektir. Oval bir yüz yapınız varsa gözlük seçerken şanslı olabilirsiniz ama gözlük seçimi kişiden kişiye değişmektedir. Deneme yanılma yoluyla seçim yapmak en iyisidir. Bazen beklenmedik bir gözlük size çok yakışabilir.

Gözler en önemli duyu organlarınız olduğu için gözlerinize iyi bakmanız gerekir. Bu nedenle düşük kalite camlı gözlük kullanılmamalıdır. İleride sağlık sorunları yaşamamak için buna dikkat etmelisiniz. Hassas gözleri olan veya sık sık araba kullanan kişiler polarize lens takmalıdır. Polarize cam, gözlük camınızın ekstra bir absorpsiyon ve yansıma katmanına sahip olduğu anlamına gelir. Polarize camlı gözlüklerin camının köşesinde küçük bir P harfi olur. Ve fiyat olarak polarize olmayan gözlüğe göre bir tık daha pahalıdır. Ama taktığınızda farkı direkt hissedersiniz.

güneş gözlüğü
Görsel: güneş gözlüğü

Gözlüğe çok para harcamak istemiyorsanız her sezon modası geçmeyecek gözlükleri tercih etmelisiniz. Çok para harcamak istiyorsanız markanın her sezon ürettiği ikonik gözlükler arasından seçim yapmalısınız. Bu sayede asla modası geçmeyecek bir wild gözlüğüne sahip olacaksınız. Bu durumu kanıtlayabilen birçok marka vardır. Örneğin Celine markasının birçok modeli her sezon aynıdır. Çok popüler çünkü her model ikonik hale geldi.

Kendine has üslubu nedeniyle birçok taklitleri vardır. Modelleri asla modası geçmeyecek olan kemik bardak üretiminde uzmanlaşmıştır ve uzun yıllar kullanabilirsiniz. Örneğin Celine markasının kedi gözü modelleri var. Yedi veya sekiz yıldır trend listesinin başında yer almaktadır. Tüm sosyal medya fenomenleri ve moda severler bunu kullanmaktadır. Bu yıl bir fark yarattılar, ancak yazı tipinde birkaç küçük değişiklik yaptılar. Ama hala en moda gözlükler arasında yer almaktadır. Bu tür modelleri satın almak bütçenize yardımcı olacaktır.

Diğer bir örnek ise YSL markasıdır. Kemik ağırlıklı gözlük modelleri de bulunmaktadır. Hatta bu sezon diğer markaların aksine keskin kenarlı ve köşeli kedi gözü gözlükler piyasaya çıktı. Bu modeller çok farklı, kendinden emin ve sürdürülebilirdir. YSL gözlüklerini her mevsim kullanabilirsiniz ve asla modası geçmeyecektir.

En güncel örnek, aslında en güçlü ve bilinen marka olan Ray-Ban’dir. Ray-Ban gözlüğünüz varsa ve dikkatli kullanırsanız, gözlüğünüz ömür boyu kullanılabilir. Asla eskimeyecektir. Ray-Ban gözlük satın almak akıllıca bir yatırımdır. Bu, modelini entegre edip Rayban modeli haline getirerek marka haline gelmiş başarılı bir gözlük markasıdır. Diğer markalarla karşılaştırıldığında, daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca kemik gözlüklerin modası asla geçmeyecektir. Gözlük satın almak istiyorsanız mutlaka size uygun bir kemik aynaya sahip olmalısınız.

güneş gözlüğü
Görsel: güneş gözlüğü

Genel olarak konuşursak, markada bir model popülerse, o gözlük bir tür ironi haline gelir ve uzun yıllardır insanlar tarafından tercih edilir. Buna bir örnek, Bottega Veneta’nın son birkaç sezonda popüler olan ince çerçeveli gözlükleridir. Bu sezon hala çok popülerler. Bottega Veneta, farklı renkleri piyasaya sürerek bu popüler stili zenginleştirmiştir.

Geçtiğimiz sezonlarda çerçevesiz, kesik camlı  güneş gözlükleri

çok revaçtaydı. Sanırım bu sezon renkli camlar moda olmakta. Ancak renk kemik bardaklarda çok popülerdir. Özellikle yaz renklerindeki skinny gözlükler mayo ve bikinilerle harika bir uyum yakalamaktadır. Tüm bunları takip ederek yüz şeklinizin sevgi ve beğenisine uygun gözlükleri satın alabilirsiniz. Gözlüklerin göz sağlığınız ve kombininizin daha güzel görünmesi için önemli olduğunu unutmayınız.

Keyifli bir yaz ve sağlıklı günler dileriz 😊