Açken Neden Sinirli Oluruz Merak Ettiniz Mi?

0
1667
Açken neden sinirli oluruz

Açlık oluşunca sinirli ve agresif olmak, açlık halinde konsantrasyon zorluğu, yemek sonrası anormal derece de açlık hissi ve tatlı isteği gibi şikayetler ‘Reaktif Hipoglisemi’ problemi altında olduğunuzun habercisi olabilir. Açken neden sinirli oluruz? İşte bu sorunun cevabı yazımızda…

Açken neden sinirli oluruz
Görsel: Açken neden sinirli oluruz

İnsülin, pankreasın beta hücrelerinde üretilen ve kan şekerini düşürmeye yarayan bir hormondur. Yemek yemek, yeme ile vücudumuza giren karbonhidratlar, en ufak parçaları olan glukoza parçalanırlar. Glukoz, hücrelerin en önem arz eden enerji kaynağıdır. Pankreas, glukozun hücre içine girmesini sağlayan insülin adlı hormonu üretmeye başlar.

Kan şekerinin düşük olması durumu ise terleme, kalp atış hızı ve açlık gibi birçok çeşit durumlara yol açar. Karbonhidrattan çok yoğun bir yemek yedikten sonra, bu olaya tepki olarak vücut yüksek düzeyde insülin salgılılar. Bunun sonucu olarak kan şekeri normalin altına düşmektedir. Kan şekeri düşüklüğünün ilk belirtileri sinirlilik ve kaygı olarak gözlemlenir. Bu belirtilerin dışında baş dönmesi ve baş ağrıları izlenir. Bunlar adrenalin ve noradrenalin gibi hormonların salınmasından da kaynakladır.

Açken neden sinirli oluruz?

Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler:

Kan şekeri problemi yok ise ara öğün tüketilmemelidir. Basit karbonhidratlar yerine (bal, beyaz şeker gibi ) Kompleks karbonhidratlar (tahıl, sebze, baklagil) tüketilmelidir. Posa veya diyet lifinin pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Reaktif hipoglisemi durumlarında da oldukça faydalıdır. Glisemik yük: Glisemik yük, besinlerin kan şekerini yükseltebilme değerini gösterir. Glisemik yükü düşük besinlerin tüketilmesi bir yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Açken neden sinirli oluruz
Görsel: Açken neden sinirli oluruz

Gece alternatif olarak yiyebileceğiniz 4 şey:

İnsanların yemekten sonra tekrar bir şeyler yemek istemesinin can sıkıntısı, stres veya fiziksel açlık gibi birçok nedeni var. Ancak, akşam yemeğinden sonra neleri yiyip neleri yememeniz gerektiği konusunda genelde çok fazla kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Geceleri yemek yemek metabolizmanızı yavaşlatmaz ve güzel atıştırmalıklar seçerseniz kilo da almazsınız. İşte gece kesinlikle yememeniz gereken 4 şey ve alternatif olarak yiyebileceğiniz 4 şey hakkındaki yazımız sizleri bekliyor.

1-tel peynir 

Kısmen yağsız tel peynir harika bir gece atıştırmalığıdır. Yaklaşık 100 kaloridir ve 7 gram protein içerir. Protein içeren atıştırmalıklar, gece geç saatlerde yenilebilen en iyi besinlerdendir çünkü sizi tok hissettirir. Mini bir peynir tabağı doyurucu bir şey yiyormuş gibi hissetmenize yardımcı olabilir. Birkaç peynir diliminin yanına biraz kraker ya da 1 dilim kızarmış ekmek koyun, tabağınızı üzüm ve salatalıkla zenginleştirin. Kalsiyum ve lif içeren bu menü, sizi oldukça mutlu hissettirecektir.

2-fındık, fıstık, ceviz 

Bu besinler harika bir gece atıştırmalıklarıdır çünkü doğal olarak sağlıklı uykuyu destekleyen bir bileşik olan melatonin içerirler. Ceviz doğal olarak magnezyum içerir, bu da sinirleri yatıştırmaya sakinleştirmeye yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde uykuya geçilmesine katkı sunar. Antep fıstığı da melatoninle doludur ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacak lif ve protein de içerirler. Sodyumu azaltmak için tuzsuz veya hafif tuzlu olanını seçmelisiniz.

3-meyveli yoğurt 

Sade yoğurt içine katılan meyvelerle hazırlanan meyveli yoğurt, tok tutan ve kan şekerini dengeleyen bağırsak dostu probiyotikler ve protein içerir. Melatonin açısından zengin vişne ile yoğurdu birlikte tüketmeyi deneyin. Yoğurdunuzu fıstık ezmesiyle de tatlandırabilirsiniz. 1 kaşık dolusu fıstık ezmesini sade yoğurtla karıştırın ve akçaağaç şurubu veya bal gibi doğal bir tatlandırıcı ekleyin. İşte hepsi bu!

4-patlamış mısır 

Patlamış mısır, sabaha kadar kendinizi tok hissetmenizi sağlayan yüksek lifli bir atıştırmalıktır. Sadece neyle tatlandırdığınıza dikkat edin. Yüksek miktarda yağ ve tuz içermemesi çok önemlidir. Mısırını az miktarda zeytinyağıyla patlatın ve sonra da üzerine hoşunuza giden baharatlardan serpin. Bu mısırı tek kullanımlık poşetlere paylaştırarak saklayabilirsiniz. Böylece gece kanepede uzanırken kendinizi kontrolsüzce yemekten alıkoyabilir, porsiyon miktarınızı da ayarlayabilirsiniz.

Açken neden sinirli oluruz
Görsel: Açken neden sinirli oluruz

Gece kesinlikle yememeniz gereken şey:
1. Pizza 

Pizzanın yapıldığı asitli sos ve yüksek yağlı peynir, mide ağrısıyla uyanmanıza neden olabilir! Pizza seçeneklerinin çoğu önemli miktarda yağ ve kalori içerdiği için fazla yenilirse kilo alımına yol açar. Yağ yavaş sindirilir, bu nedenle yağlı yiyecekler yedikten kısa bir süre sonra uzanırsanız reflünüz alevlenebilir. Pizza hamurunda sağlıklı kan şekeri metabolizmasını bozan rafine karbonhidratlar da yüksektir.

2. Cips 

3 fincan patlamış mısırda 12 adet cipste olduğu kadar kalori vardır. Ancak kim sadece 12 tane cips yer? Cips gece yenildiğinde vücuda en çok zarar verenlerden biridir. Çünkü lif ve proteinden yoksundurlar, yağ içerirler. Bunun yerine patlamış mısır veya tam tahıllı krakerler tüketin. Akşam yemeğinden sonra tatlı isteği çok fazla görülür.

Sağlıklı günler dileriz 😊