Adet Ağrıları Çekenler İçin Öneriler

0
1537
Adet Ağrıları

Kadınlar her ay adet dönemlerinde belli sancılar yaşar. Genellikle bu tarz sancılar adet döneminde birkaç önce başlar ve ilk gün daha da artar. Ancak adetin ortasına doğru adet ağrıları azalır. Adet ağrıları hemen hemen her kadın da farklı bir şekilde ortaya çıkar. Bazıları ağrı olunca ağrı kesici içmeyi önerirken bazıları ise bitkisel çaylar içmeyi tercih eder. Adet ağrıları meydana geldiği zaman genellikle bu tip ağrılar normal olarak karşılanır. Ağrı kesici almak rahatlatırken kanamayı daha fazla arttırabilir. Ancak bu gibi durumlara yol açmamak için ağrı kesiciler ile ilgili doktordan bilgi almak gerekir. Sıcak su torbası kullanmak ağaran bölgeyi rahatlatabilir. Evde uygulanan birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler adet ağrılarınızı biraz olsun hafifletir. Bu nedenle genellikle korkulacak bir şey de olmaz

Adet Ağrıları Çekenler İçin Öneriler Nelerdir?

Adet ağrıları için birden fazla öneri bulunur. Bu önerilerin düzenli olarak yapılması sonucunda her kadının ağrısı hafifleyebilir.

  • Bitkisel olarak içilen çaylar adet sancısını oldukça azaltır. Ancak çok fazla içmemek gerekir.
  • Sıcak bir duş ve sıcak su torbası da kullanılabilir.
  • Adet döneminde üşütmek oldukça zarar veren bir durumdur. Bu nedenle adet döneminde üşütmemek gerekir.
  • Düzenli olarak spor yapmak da oldukça etkilidir. Belinizi çok fazla zorlamadan hareket etmek iyi gelecektir.

Adet ağrıları çok sık rastlanan sorunların başında gelir. Her kadın ciddi anlamda sorunlar yaşar.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet kanaması bebek gelişimi için hazırlanmış olan rahim duvarının döllenmemesi sonucunda vücut tarafından dışarıya atılması ile olur. Vücutta bulunan rahim kas dokusu olarak bilinir. Kas duvarının içinde bulunan yumuşak duvarın atılmasına yardımcı olmak için kasılmaya başlar ve adet kanamaları da birkaç gün içerisinde gerçekleşir. Adet kanamaları ne kadar fazla olursa sancılar da o kadar artar. Ancak sancıların ve kanamanın olması vücuda herhangi bir zarar vermez. Aksine vücutta bulunan kanın dışarı atılmasına yardımcı olur.

Adet Ağrıları Çekenler İçin Öneriler

Adet Sancılarının Belirtileri

Adet ağrıları genellikle her kadında aynı ağrılar meydana getirir. Ancak bazı durumlarda farklı ağrı türleri de ortaya çıkabilir.

  • Alt karında ağrılar daha da yoğunlaşıır.
  • Adet ağrıları bel ve karın ağrısı olarak kendini gösterir.
  • Mide bulantısı,
  • Baş dönmesi,
  • ​​​​​​​Baş ağrısı genellikle en yaygın olan ağrı türleridir.

Bu gibi belirtilerle karşılaştığınız zaman endişe etmenize gerek yok. Genellikle kısa süreli olan ağrılardır. Bu nedenle ağrılar olunca tedirgin olmanıza gerek yok.

Evde Adet Sancısı İçin Ne Yapılır?

Adet sancısı meydana geldiği zaman evde uygulanacak birçok yöntem bulunur. Bunlardan en büyük nedeni strestir. Stres olduğu zaman genellikle ağrılar daha fazla artar. Böyle olunca başka yerlerde de ağrılar meydana gelir. Vitamin azalması varsa mutlaka gıdanıza dikkat etmek gerekir. Özellikle meyve yemek çok daha iyi gelebilir.

Adet Sancısı Olunca Doktora Gidilir mi?

Adet sancıları her kadından görülen bir ağrı olduğu için genellikle anormal bir şekilde değerlendirilmez. Ancak bazı durumlar da sancılar daha fazla artabilir ve uzun sürebilir. Bu gibi durumlar da doktora görünmek gerekebilir.

Çünkü uzamaması gereken bir adet ağrısı normalden fazla uzuyorsa eğer başka nedenler baş gösterebilir. Aynı şekilde kanamalar çok fazla oluyorsa eğer mutlaka doktora gitmek gerekir. Bu gibi durumlarda doktor ultrasonla bakarak tedavi yöntemi önerir. Ancak bu durum çoğu kadında görüldüğü için korkmaya gerek yoktur. Sağlıkla kalın