Ağız İçi Yaralarının Çözümü

0
1579
Ağız İçinde Çıkan Yaraların Çözümü

Ağız İçinde Çıkan Yaraların Nedenleri ve Çözümleri

Ağız ve diş sağlığı konularında en sık rastlanan sağlık problemlerinden bir tanesi de ağız içi yaralardır. Konuşma, çiğneme, yutkunma zorluğu gibi sonuçları olan bu yaralar günlük yaşamı da olumsuz yönde etkilemektedir. Sadece 1-2 gün içinde ortaya çıksalar da hızlı bir gelişim gösterirler. Bu durumda ateş, boğaz ağrısı, şişlik, hassasiyet, diş fırçalarken acı hissi, batma gibi durumlar da görülür. Dudaklar, diş yanları, diş etleri, dil, ağız zemini ve çatısı gibi pek çok yumuşak dokuda görülen bu rahatsızlıkların çeşitli sebepleri bulunmaktadır.

Ağız İçinde Meydana Gelen Yaraların Sebepleri

Ağız yaralarının pek çoğunun özellikle psikolojik etkenlere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ilaç kullanımı, sigara ve alkol, vitamin eksikliği, bakteriyel viral enfeksiyonlar, asitli içecekler, sert cisimlerin tüketilmesi, genetik rahatsızlıklar, hormon değişikleri, çok sıcak ya da çok soğuk yiyeceklerin tüketilmesi, ağız bakımına gerekli hassasiyetin verilmemesi gibi sebeplerden ötürü de ağız içi yaralar görülebilir.

Ağız İçinde Görülen Yaygın Rahatsızlıklar

Uçuk olarak bilinen herperpetifrom ülserasyon herpes virüsü kaynaklı olmaktadır. Bulaşıcı olmasa da çok sık tekrar etmesi mümkündür. Küçük ülser adı verilen ağız içi yaralar ise ateşlenmeye bağlı olarak görülebilir. Kısa süre içerisinde kendiliğinden geçen bu yaraların enfeksiyon kapma riski halinde doktora gitmek gerekiyor.

Büyük çapta olan ülserler ise birkaç adet ülserin yan yana oluşması sonucu meydana geliyor. Bu ülserler günlerce acı çekilmesine dahi sebep oluyor. Evde uygulanacak pek çok yöntem ile bu tür ülser ve uçuklardan kurtulmak mümkündür.

Ağız İçinde Çıkan Aft Yaralarının Çözümü

Evde Doğal Yollar İle Ağız İçi Yaralardan Kurtulma

Bu tür bir şikâyetiniz varsa ve doktora gittiyseniz antibiyotik özelliğe sahip olan gargara yardımı ile ağız içi yaralarınızdan kurtulabilirsiniz. Evde ise özellikle bu tür yaralar için tuzlu su gargarasını deneyebilirsiniz. Bir çay bardağı suyun içine üç çay kaşığı kadar su karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir ve bu karışım günde 3 kez uygulanır. Ayrıca aft tarzında problemler varsa bu durumda Hindistan cevizi sütü ile de gargara yapılabilir.

Ayran da ağız içi yaralarda etkili bir üründür. Hazır ayran kullanabileceğin gibi evde mayaladığın yoğurttan ayran yaparak da günde 2-3 kez gargara yapabilirsiniz. Zerdeçal antiseptik özelliği sayesinde ağız içi yaralarından kurtulmana yardımcı olurken aynı zamanda aft üzerine bir parça bal sürmek de etkili olacaktır. Bir kaşık sumağı ılık suya ekleyerek ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Diş etlerini temizleme ve diş etlerinde oluşan yaralar için de misvak kullanılabilir. Bu tür yöntemleri kullanarak ağız içi yaralarından kurtulabilir, tekrar etmemesi için de vitamin takviyesi alabilirsiniz. Böylelikle ağız içi yaraların sebeplerini ortadan kaldırmış olursunuz.

Bu tür yöntemleri deneyerek görüşlerini yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.