Aknelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

0
1601
sivilceye ne sebep olur?

Aknenin nedenleri ve tedavileri çok çeşitlidir ve kişiden kişiye değişir. En önemli şey, bu alandaki bir uzmana danışmak ve hastaya iyi bir geçmiş tıbbi geçmişini anlatmaktır. Hasta ile uzman arasında kurulan güven, tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Tedavi süresi sivilcenin türüne, sivilcenin nedenine ve kişinin yaşam koşullarına göre değişmektedir.

Akne, çözülmesi ve ertelenmemesi gereken bir sağlık sorunudur. Sivilce arttığında hemen doktora başvurmak gerekir. Ergenlik çağında başlayan sivilce tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavi süreci o kadar çabuk tamamlanmış olur. Ergenlik çağındaki sivilce problemlerinde cilt sebum seviyeleri değişir ve cilt yüzeyindeki kanallar tıkanır. Tercih edilen tedavi yöntemi, düzenli olarak kişinin cilt tipine uygun temizleyiciler kullanmaktır. Sivilce türü iltihaplanırsa, gerektiğinde topikal ilaç tedavisi gerekebilir.

sivilce sorunu
Görsel: akne sorunu

Ergenlik dönemi sonrası aknelerin kontrolü önemlidir

Ergenlik çağından sonra sivilceyi kontrol etmek önemlidir. 25 yaşından sonra çene bölgesinde oluşan sivilce hormonal sağlık sorunlarına işaret eder. Çene bölgesinde görülen sivilce yoğun, yara izi bırakır ve yayılır.

Bu durumda öncelikle gerekli tetkiklerin yapması gerekir ve ardından sorunun kaynağını bulmaya çalışın. Tedavi sürecini kendi cilt tipinize ve problemine göre hazırlayın. Genellikle tercih edilen yöntemler peeling ve medikal cilt bakımıdır. Bu tedavilerin temel amacı sivilcelerden iz bırakmadan kurtulmaktır.

Yaz mevsimine dikkat

Yaz aylarında cildin sebum dengesi mevsime göre değiştiği için yağlı sorunlar olabilir. Cildinizi temizlemek için doğru temizlik maddesini kullanmazsanız, yağ ciltte birikerek sivilceye neden olur. Güneş ışığının etkisi de göz önünde bulundurularak akne tedavi ilaçları yaz aylarına göre kış aylarında yenilenmelidir.

Akneye yatkın cilt düzenli olarak değiştiği için tekrar akne oluşabilir. Bu nedenle bu kişi cildini tam olarak anlamalı ve bir uzmanla iletişim halinde olmalıdır. Mevsimsel değişiklikler ve sağlık sorunları nedeniyle sivilce problemleriniz varsa ilaç kullanmak için bir uzmana danışmalı ve önceki sivilce tedavi sürecini düşünmelisiniz.

sivilce
Görsel: akne

Yapılmaması gerekenler

Sivilce tedavisi sabır gerektirir. İnsanlar bu sorunu olabildiğince çabuk çözmek için yanlış yöntemi kullanabilir. Sivilceleri sıkmak veya gidermek ve sert peeling yapmak çok zararlıdır. Tersine, akne daha hızlı geçebilmesine rağmen, iltihabı dağıtarak sivilcelerin yayılmasına neden olabilir. Yanlış uygulamanın çok sık kullanılması sivilce izlerine neden olabilir.

Yapılması gerekenler

Akne tedavisi işlemleri ve daha sonra su tüketimini iyileştirin ve normal cilt bakımı yapın. Dengeli diyet, hem tedavi sürecinde hem de sonra görülebilecek bir bakış açısıdır. Kan şekerini arttırmak için, yiyeceklerin hızlı bir şekilde kaçınılması gerekir. Bunun yerine, balık, meyve ve sebze tüketimi artmalıdır.

İşte sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmanın 2 doğal yolu:

1.    Çay Ağacı Yağı ile Akne Tedavisi

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü Melaleuca alternifolia ağacının yapraklarından elde edilir. Bakterilerle savaşması ve cilt iltihabını azaltmasıyla bilinir. Çay ağacı yağı, sivilceye neden olabilen iki tür bakteri olan P. acnes ve S. epidermidis ile savaşmaya yardımcı olur.

Bir çalışma, %5 çay ağacı yağı jelinin akne lezyonlarını azaltmada neredeyse dört kat daha etkili olduğunu ve akne şiddetini azaltmada plaseboya göre neredeyse altı kat daha etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Başka bir çalışmada ise, %5 çay ağacı yağı içeren bir jelin, yaygın bir akne ilacı olan, %5 benzoil peroksit içeren bir losyon olarak sivilceleri azaltmada eşit derecede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı tedavisi ayrıca kuruluk, tahriş ve yanma gibi daha az yan etkiye neden oldu.

Çay ağacı yağının çok güçlü olduğunu ve doğrudan cilde uygulandığında kızarıklık ve tahrişe neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle bir taşıyıcı (ya da esansiyel) yağ ile seyreltilmelidir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, çay ağacı yağının sağlık koşulları için günlük kullanımı konusunda sadece az miktarda araştırma yapılmıştır ve sınırlı miktarda araştırma, çay ağacı yağının sivilce için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Çay ağacı yağı çok tahriş edici olabileceğinden ve cilde asla seyreltilmeden uygulanmaması gerektiğinden, lütfen denemeyi seçerseniz, güvenle kullanın ve cildinize her zaman bir test bandı uygulayın. Hem çay ağacı yağı hem de taşıyıcı yağları internetten satın alabilirsiniz.

Akne-tedavisi-çay-ağacı-yağı
Görsel: Akne tedavisi için çay ağacı yağı

Sivilce için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

  • 1 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirin.
  • Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve doğrudan sivilceye uygulayın.
  • İsterseniz nemlendirici uygulayın.
  • Bu işlemi gerektiği kadar günde 1-2 kez tekrarlayın.

2.    Diğer Esansiyel Yağlarla Akne Tedavisi

Çay ağacı yağına ek olarak, antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklere sahip diğer birçok esansiyel yağ, sivilcelerin hızla temizlenmesine yardımcı olabilir.

Büyük bir bilimsel inceleme, tarçın, gül, lavanta ve karanfilin esansiyel yağlarının sivilceye neden olan bakteri S. epidermidis ve P. Acnes’e karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Biberiye ve limon otunun da ayrıca P. acnes’i engellediği gösterilmiştir.

Bir çalışma, karanfil-fesleğen yağı, %10 benzoil peroksit ve bir plasebonun akne ile savaşma yeteneklerini karşılaştırdı. Hem %2 hem de %5 karanfil-fesleğen yağlarının sivilceleri azaltmada benzoil peroksitten daha etkili ve daha hızlı olduğu bulundu.

Başka bir çalışma, asetik asit, portakal ve tatlı fesleğen esansiyel yağları içeren bir jelin sivilcelerin iyileşme oranında %75 artışa neden olduğunu buldu.

Sağlıklı günler dileriz 😊