Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

0
1620
alıç sirkesi

Alıç meyvesinden elde edilen alıç sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olan alıç sirkesi A,B1,B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum içerir. Tansiyonu iyi gelmesiyle bilinen alış sirkesi bunun yanı sıra kilo vermeye, cilde, göğüs ağrılarına, şekere, kansızlığa iyi gelir. Salatalarda kullanılabilen alıç sirkesi tek olarak da içilebilir. Ancak asidik yapıda olduğu için kullanım miktarı ve şekline dikkat edilmelidir.  Faydaları saymakla bitmeyen alıç sirkesi alıç meyvesinden elde edilir. İçerdiği doğal vitamin ve minerallerle pek çok sağlık problemlerine faydaları vardır. Metabolizma hızlandırıcı özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur.

alıç sirkesi
Görsel: alıç sirkesi

Alıç meyvesinin fermantasyon sonucu mayalanmasıyla elde edilen alıç sirkesinin faydaları, sağlık için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıkları önler ve kötü kolesterolü düşürür. Bu gibi birçok hastalığa şifa olan alıç meyvesi farklı bölgelerde, kuş yemişi, alış, kızılcık, kızlar yemişi ya da geyik dikeni gibi çeşitli isimlerle adlandırılır. Alıç meyvesi, kırmızı ve sarı renkte olur. Ekşimsi bir tadı olan alıç meyvesinin içinde yoğun bir şekilde C vitamini bulunur. Peki alıç sirkesinin faydaları nelerdir?

Alıç sirkesinin faydaları nelerdir?

Alıç sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Neredeyse her konuda vücuda faydası olan alıç sirkesi, güçlü bir antioksidandır. İşte alıç sirkesinin faydaları….

  1. -Alıç sirkesi kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü artırır.
  2. -Alıç sirkesinin en önemli özelliği, vücudumuzda daha fazla oksijen ve kan dolaşımına yardım etmesidir. Böylelikle damarları genişletir ve oksijen alımını kuvvetlendirir.
  3. -Yapılan çalışmalara göre, alıç sirkesinin faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmesi yer alır. Hipertansiyonu da düşürücü etkisi vardır.
  4. -Alıç sirkesi A,B1,B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum içeriği sayesinde günlük vitamin ihtiyacını karşılar, vitamin eksikliğini önler.
  5. -Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi hastalanmaktan korur.
  6. -Alıç sirkesi kan yapıcı özelliği sayesinde kansızlığın tedavisinde de çok etkilidir.
  7. -Göğüs ağrısını hafifletici etkisi vardır.
  8. -Strese karşı etki ederek rahatlatıcı etki sağlar. Gerilim sonucu oluşan kan basıncını azaltır, böylece strese karşı etki eder.

Alıç sirkesi nasıl kullanılır?

Alıç sirkesi özellikle hem aç karnına hem de tok karnına tüketim imkanı sağlayan önemli besin kaynaklarından biridir. Pek çok derde deva olan ve alternatif tıp içinde kullanılan alıç sirkesi, genelde su ile karıştırılması suretiyle tüketilir. Özellikle bir çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı alıç sirkesi eklemek suretiyle tüketim sağlamak mümkün. Gün içerisinde bu tüketim bir veya iki kez gerçekleştirilebilir. Böylece alıç sirkesinin faydalarından yararlanmak mümkün hale gelir.

alıç sirkesi
Görsel: alıç sirkesi

Alıç sirkesi ne işe yarar?

Pek çok şeye faydası dokunan alıç sirkesi vücutta daha fazla oksijen ve kan dolaşımına yardım ederek damarları genişletir ve oksijen alımını kuvvetlendirir. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmesiyle tansiyon hastalarının tedavisinde rol oynuyor. Hipertansiyonu da düşürücü etkisi vardır.

Alıç sirkesinin cilde ne faydası vardır?

Alıç sirkesinin cilde faydaları arasında özellikle antiseptik olması ön plana çıkıyor. Özellikle doğal antiseptik etkisi ile beraber mikropları öldürme potansiyeline sahiptir. Böylece cildin bakterilerden temizlenmesine ve arınmasına olanak tanır. Su ile biraz seyreltmek suretiyle cilde sürülerek gün içerisinde kullanılabilir. Bir pamuk yardımıyla yüzün farklı bölgelerine sürülerek yarım saat kadar bekletmek yeterlidir. Özellikle detoks etkisi sayesinde gözenekleri açar ve derinin nefes almasını sağlar. Bu sayede cildin pürüzsüz bir görünüm elde etmesine olanak vermektedir.

Alıç sirkesi günlük ne kadar içilmeli?

Aç veya tok karnına içilebilen sirkenin iki dozu arasında ortalama 8 saat olmalıdır. Su ile karıştırılarak içilen karışım, günde bir veya iki kez tüketilebilir. Bir çay bardağı suya bir tatlı kaşığı alıç sirkesi eklemek tavsiye edilir. Salatalara konulacaksa su ile seyreltilerek az miktarda eklenebilir.

alıç sirkesi
Görsel: alıç sirkesi

Alıç sirkesinin zararları nelerdir?

Özellikle yüksek asit içeriğine sahip olduğundan dolayı, alıç sirkesi mutlaka dengeli şekilde tüketilmelidir. Aynı zamanda cilt üzerine sürerek kullanırken mutlaka yarım saatten fazla tutulmamalıdır. Özellikle döküntülü ve açık yaranın üzerinden sürülmemesi büyük bir öneme sahiptir. Bunların dışında sağlıklı şekilde farklı yollar üzerinde alıç sirkesini değerlendirmek mümkün.

Alıç sirkesi kalp damarlarını açar mı?

Alıç sirkesi kalbe faydalıdır. Kan dolaşımını hızlandırma, kalp kaslarını güçlendirme, damar genişletme ve damar açılmasına yardımcı olur. Ancak alıç sirkesi tedavi amaçlı değil, düzenli tedaviye ek olarak kullanılabilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊