Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

0
1705
aloe-vera-faydalari-nelerdir

Aloe vera, insanların binlerce yıldır kullandıkları popüler bir şifalı bitkidir. Aloe vera veya Aloe barbadensis, yapraklarında su depolayan kalın, kısa saplı bir bitkidir. En iyi cilt yaralanmalarını tedavi etmesiyle bilinir, ancak aynı zamanda potansiyel olarak sağlığa fayda sağlayabilecek başka birkaç kullanımı da vardır.

Bu makalede, aloe veranın birkaç potansiyel sağlık yararını sizin için listeledik.

Aloe Vera Sağlıklı Bitki Bileşikleri İçerir

Aloe vera cilt yaralanmalarının tedavisine yardımcı olabilir. Kozmetik, ilaç ve gıda endüstrileri yoğun olarak aloe vera kullanıyor. Aloe vera, yaklaşık 12–19 inç (30–50 cm) uzunluğa ulaşabilen kalın, sivri ve etli yeşil yapraklarıyla bilinir. Her yaprak, suyu depolayan sümüksü bir doku içerir ve bu, yaprakları kalınlaştırır. Bu su dolu doku, insanların aloe vera ürünleriyle ilişkilendirdiği “jel” dir. Jel, vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlar dahil bitkideki yararlı biyoaktif bileşiklerin çoğunu içerir.

aloe-vera-saglikli-bitki-bilesikleri-icerir
Görsel 1: Aloe Vera sağlıklı bitki bileşikleri içerir

Antioksidan ve Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Antioksidanlar sağlık için önemlidir. Aloe vera jeli, polifenoller olarak bilinen geniş bir madde ailesine ait güçlü antioksidanlar içerir. Bu polifenoller, aloe veradaki diğer bazı bileşiklerle birlikte, insanlarda enfeksiyonlara neden olabilecek belirli bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Aloe vera, antibakteriyel, antiviral ve antiseptik özellikleriyle bilinir. Bu, yaraların iyileşmesine ve cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olmasının bir parçasıdır.

Yara İyileşmesini Hızlandırır

İnsanlar genellikle aloe verayı topikal bir ilaç olarak kullanırlar, tüketmek yerine cilde sürerler. Aslında, güneş yanığı dahil olmak üzere yaraların ve özellikle yanıkların tedavisinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi, aloe vera preparatlarını 1810-1820 gibi erken bir tarihte bir cilt koruyucu olarak tanımlamaktadır. Çalışmalar, birinci ve ikinci derece yanıklar için etkili bir topikal tedavi olduğunu göstermektedir.

Örneğin, deneysel çalışmaların gözden geçirilmesi, aloe veranın yanıkların iyileşme süresini geleneksel ilaçlara kıyasla yaklaşık 9 gün azaltabileceğini buldu. Ayrıca kızarıklık, kaşıntı ve enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı oldu. Aloe veranın diğer yara türlerini iyileştirmeye yardımcı olduğuna dair kanıtlar kesin değildir, ancak araştırma umut vericidir.

Diş Plağını Azaltır

Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları çok yaygın sağlık sorunlarıdır. Bu koşulları önlemenin en iyi yollarından biri, dişlerde plak veya bakteriyel biyofilm oluşumunu azaltmaktır. 300 sağlıklı kişinin katıldığı bir ağız çalkalama çalışmasında, araştırmacılar% 100 saf aloe vera suyunu standart gargara bileşeni olan klorheksidin ile karşılaştırdı.

4 günlük kullanımdan sonra, aloe vera gargarasının diş plağını azaltmada klorheksidin kadar etkili olduğu görüldü. Başka bir çalışmada, 15 ila 30 günlük bir süre boyunca aloe vera gargarasının benzer faydaları bulundu. Aloe vera, ağızdaki plak üreten bakteri Streptococcus mutans ile Candida albicans mayasını öldürmede etkilidir.

dis-plagini-azaltir
Görsel 2: Aloe Vera diş plağını azaltmada önemli rol oynar

Pamukçuk Yaralarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Birçok insan hayatlarının bir noktasında ağız ülseri veya pamukçuklar yaşar. Bunlar genellikle dudağın altında, ağzın içinde oluşur ve yaklaşık bir hafta sürer.

Araştırmalar, aloe vera tedavisinin ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırabileceğini göstermiştir. Aloe vera jeli sadece ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda bunlarla ilişkili ağrıyı da azaltır.

Cildi İyileştirebilir ve Kırışıklıkları Önler

Topikal aloe vera jelinin cildin yaşlanmasını yavaşlattığını gösteren bazı ön kanıtlar var. 45 yaşın üzerindeki 30 kadın üzerinde 2009 yılında yapılan bir çalışmada, oral aloe vera jeli almak kolajen üretimini artırdı ve 90 günlük bir süre içinde cilt elastikiyetini geliştirdi.

İncelemeler ayrıca aloe veranın cildin nemi korumasına ve cilt bütünlüğünü iyileştirmesine yardımcı olabileceğini ve bu da kuru cilt koşullarına fayda sağlayabileceğini öne sürüyor.

aloe-vera-cildi-iyilestirir
Görsel 3: Aloe vera cildi iyileştirir.

Kan Şekerini Düşürür

İnsanlar bazen aloe verayı diyabet için bir çare olarak kullanırlar. Bunun nedeni, insülin duyarlılığını artırabilmesi ve kan şekeri yönetimini iyileştirmeye yardımcı olmasıdır.

Bununla birlikte, mevcut çalışmalar kabul edilebilir seviyede henüz değildir, bu nedenle bilim insanları şu anda bu amaçla aloe vera kullanılmasını önermemektedir.

Riskleri Nelerdir?

Aloe vera, bilinen birkaç yan etkisi olan güvenli bir gıda takviyesi denilebilir. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi (NCCIH), topikal kullanımın muhtemelen güvenli olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, bu bitkinin oral kullanımı, müshil etkileri nedeniyle mide kramplarına veya ishale neden olabilir. Aloe vera takviyelerinin uzun süreli kullanımıyla ilişkili bazı karaciğer hasarı raporları da vardır.

Kullanım amacınıza göre Aloe vera almadan önce doktorunuza veya bir uzmana danışmanızı biz yine de tavsiye ederiz. Ayrıca cilt bakımı için en çok merak edenler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.