Ananas Hakkında Bilinmeyen 10 Şey

0
1552

Çoğumuz ananasın tadını severiz. Meyve kokteyllerinden pizzaya kadar birçok gıdada kullanılır. Ancak, bu büyüleyici meyve hakkında hiç bilmediğimiz bazı faydalı gerçekler var. Bunlar daha önce hiç duymadığınız 10 şey!

ananas
Görsel: ananas
  1. Ananas, Güney Amerika’ya özgü bir meyvedir ve Avrupalılar gelip bu tuhaf görünümlü ama lezzetli meyveyi keşfetmeden önce yerliler tarafından yetiştirilmiştir. Avrupalılar da yetiştirmeye çalışsalar da kısa süre sonra tropikal bir iklime ihtiyacı olduğunu anladılar ve bu yüzden onu Asya ve Afrika kolonilerine taşıdılar.
  2. Ananas ekiminden bahsetmişken, ananas ekiminin yaklaşık 3 yıl sürdüğünü biliyor musunuz? Bitkinin büyümesi kolaydır, tüm bitkiyi büyütmek için sadece ananas yaprağı dikmeniz gerekir. Ancak meyve üretimi ve olgunlaşma süreci 18 ila 20 ay sürecektir. Ananas bitkileri bir seferde yalnızca bir ananas meyvesi üretebilir.
  3. Anasın İngilizce’deki adı “pineapple” çam elması demektir ve bu adı 1660’lı yıllara kadar uzanmaktadır. Çam elması denmesinin nedeni, meyvenin dışı çam kozalağına benzemesidir. Ananaslar oldukça dikenlidir ve dışarıdan iyi korunur, bu yüzden insanların yenilebilir ve bu kadar lezzetli olduğunu nasıl anladıkları merak konusudur.
  4. Bununla birlikte, ananaslar yalnızca olgunlaştıklarında lezzetlidir. Olgunlaşmadığında, meyve suları rahatsız edicidir ve işlenmez; aslında küçük ananaslar zehirlidir. Ne kadar olgun olursa o kadar iyi ve tatlıdır.
  5. Ananas, sindirim sistemini rahatlatmak için çok uygundur ve iyi bir sindirim etkisi sağlayabilir. Şişliği gidermeye yardımcı olur ve genellikle bu sorunu önler. Bu nedenle, sindirim sisteminizle ilgili hafif problemleriniz varsa, her gün bir porsiyon ananas tüketmek yardımcı olacaktır.
  6. Bu lezzetli tropikal meyve, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Sadece birkaç dilim ananas, günlük C vitamini miktarından fazlasını içerir, bu da bağışıklık sisteminizin normal çalışmasını sağlayabilir ve cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilir. Ananas ayrıca sağlıklı görme sağlamaya yardımcı olabilecek A vitamini açısından da zengindir.
  7. C vitamininin ananas için bariz faydaları olmasına rağmen, çok az kişi ananasın kemiklerin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir mineral olan manganez ile dolu olduğunu bilir. Osteoporoz ve artriti önleyebilir.
  8. Hiç ananas bitkisi gördünüz mü? Daha da ilginci, ananasların çiçek açtıklarında kırmızıdan mora değişen en güzel çiçekleri üretmesidir. Daha sonra, iç çekirdek etrafında birleşen küçük meyveler üretirler. Bu nedenle, teknik olarak konuşursak, ananas bir meyve değil, çok sayıda küçük meyvenin kaynaşmış halidir.
  9. Az bilinen bir gerçek, ananasların hasattan sonra olgunlaşmayacağıdır. Avokado kadar sert satın alıp evde olgunlaşmasını bekleyemezsiniz. Yeterince olgunlaştığında dalından koparılıp pazara girecektir. Olgun olanları seçin ve birkaç gün içinde yiyin, çünkü bu aslında oda sıcaklığında 3 günden fazla veya buzdolabında bir hafta dayanabilecekleri anlamına gelmez.
  10. Pizzada ananas olur mu? Popüler kültürdeki en ilginç yiyeceklerden biri, ananaslı pizza veya sıradan pizza malzemelerine ek olarak ananas içeren, orijinal adı pizza olan Hawaii pizzasıdır. İlk Hawai pizzası olduğunu iddia eden kişi, 1962’de Chatham, Ontario’da Satellite Restaurant’ta çalışan Sam Panaopoulos’dur. Pizza yaparken Çin yemeklerinden ilham aldığını söylerler. Bu tür yiyecekler hızla popüler oldu ve tüm dünyaya yayıldı. İlk Alman televizyon şefi Clemens Wilmenrod tarafından 1955 yılında jambon, ananas ve peynirle yapılan Hawaii tostu, Hawaii pizzasının atası olarak kabul edilir.
ananas
Görsel: ananas

Ananas karın şişkinliğine iyi gelir mi?

Laktoz intoleransı, aşırı hava yutma, kabızlık, huzursuz bağırsak sendromu, ince bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesi ve tembel mide (yani anormal derecede yavaş mide boşalması) da şişkinliğe neden olabilir.

Beslenme uzmanları, belirli yiyecekleri yiyerek özellikle sabahları şişkinliği önleyebileceğinize değinirler. Şişkin bir mide ile uyanıyorsanız ve ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız, sabah karın şişkinliğini azaltmak ve güzel bir güne başlamak için ananas tercih edebilirsiniz.

ananas
Görsel: ananas

Ananas

Vücutta çok fazla tuz olması şişkinliğe neden olabilir. Bu durumda uzmanlar, kahvaltıda ananas ve diğer yüksek potasyumlu yiyecekleri yemeyi tavsiye eder. Çünkü potasyum, insan vücudunda sodyuma (yani tuza) karşı bir panzehirdir ve şişkinliği olabildiğince çabuk ortadan kaldırmak için suyun atılmasına yardımcı olur.

Ancak ananasın tek faydası bu değil. Ayrıca ananas, protein sindirimine yardımcı olan “bromelain” adlı bir enzim de içerir. Ananastaki “bromelain”, sindirime sorunsuz bir şekilde yardımcı olur ve sizi şişkinlikle ilgili iltihaplardan korur.

Sağlıklı günler dileriz 😊