Ananas ve Mucizeleri

0
1579
Ananas ve Mucizeleri
Ananas ve Mucizeleri

Ananas, bol miktar C vitamini ve manganez içeren, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltan antioksidanlara sahip olan ve pek çok faydası bulunan bir meyvedir. Ananas, bromelain enziminin bilinen tek kaynağıdır. Cilt ve saçları oldukça besleyen ananas, özellikle sindirim sistemini korur, pankreas yetersizliğinde sindirime yardımcı olur ve vücut direncini arttırır. Ameliyat sonrası oluşan yaralara iyi gelen ananas, ödem giderici ve tansiyon düşürücü bir meyvedir. Vücudun oksidatif stresini ve iltihabını azaltarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Ananas içerdiği mineraller ile birlikte kemik sağlığını korur, artrit ve kemik erimesini engeller. Aynı zamanda zayıflama yardımcı olan ananas, detoks içinde kullanılmaktadır. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere ananasın çeşitli ve mucizevi yönlerinden bahsedeceğiz.

Ananas ve Besin Değerleri

Ananasın dış yüzeyinde kalın ve gözenekli yapıya sahip olan bir kabuk bulunur. Meyve salatalarında, kokteyllerde, yoğurt, reçel ve dondurmada tatlandırıcı olarak kullanılan ananas, meyve dalından koptuktan sonra olgunlaşma göstermemektedir.

Görsel 1: Ananas, çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir.
Görsel 1: Ananas, çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir.

Bir bardak ananas suyu, yetişkin bir kişinin günlük olarak manganez ihtiyacının %6’sını, C vitamini ihtiyacının %42’sini, B1, B5, B6 ve B9 vitaminlerinin ise en az %10’nu karşılamaktadır. Kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan ananas, çok az miktarda sodyum içermektedir. Ayrıca beta karotene sahip olan ananas, az miktarda A vitamini, K vitamini, demir, fosfor, bakır ve çinko içermektedir.

Ananas Nasıl Seçilir?

Ananas seçerken tatlı bir kokusu, yeşil, canlı yapraklara sahip olması, mümkün olduğunca geniş çaplı olmasına dikkat edilmelidir. Kabuğunda bulunan gözeneklerin aynı boyda ve aynı genişlikte olması da ekstra tercih yöntemleri arasında sayılmaktadır. Ananasın alt tarafında yumuşaklık varsa ve yapraklar rahatça kopuyorsa olgun olduğu anlamına gelmektedir.

Ananas ne kadar genişse, yenilebilen kısmı da o kadar fazladır. Eğer ananasın kokusu yoğunsa fazla olgun ya da içi geçmiş olabilir. Anansın oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir.

Ananas Nasıl Soyulur ve Kesilir?

Ananası soyabilmek için ilk olarak tepede bulunan yapraklı kısmın kesilmesi gerekmektedir. Ananasın alt tarafı, derine inmeden kesilerek düz bir hale getirilir. Ananas dik bir konumda bulunurken, bıçakla yukarıdan aşağıya doğru kabuklar olabildiğince ince kesilir. Ananasın üzerinde bulunan kahverengi lekeler, V şeklinde kesilerek temizlenir ve ardından ananas yine dik konumdayken ortadan ikiye bölünür. Her iki yarım da ikiye bölünmektedir.

Görsel 2: Ananası soyarken ve keserken oldukça dikkatli olmak gereklidir.
Görsel 2: Ananası soyarken ve keserken oldukça dikkatli olmak gereklidir.

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas sadece meyve olarak sade bir şekilde değil, ayrıca et yemeklerinde garnitür olarak da tüketilebilir. Kek ve hamur işlerinde de iç malzeme ve süsleme amaçlı kullanılabilen ananasın dilimleri de ayrıca kızartılabilir. Ananas suyu, diğer meyve suları ile karışıma oldukça uygundur ve bu sayede güzel kokteyller yapılabilmektedir.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın çok çeşitli ve farklı faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Sindirim Sistemini Güçlendirir: Ananasın içeriğinde bulunan bromelain, sindirim sistemini oldukça desteklemektedir. Bromelain, sindirim sistemini kaplayan ve iltihaplanmaya yol açan sitokin hücrelerini engellemektedir. Bu sayede İrritabl barsak sendromu (IBS) ve ülseratif kolit ile mücadele edebilir. Ayrıca bromelain, pankreasın sindirim enzimi üretimini arttırır ve protein moleküllerinin daha kolay bir şekilde emilmesini sağlar. Ananasın sahip olduğu lifli ve sulu yapı sayesinde kabızlık ve ishalin önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kanser Hücrelerini Baskılar: Ananas, oksidatif stresi ve iltihaplanmayı azaltmakta ve böylece kanser türlerinin gelişimini önlemektedir. Yapılan araştırmalar ve laboratuvar çalışmaları sonucunda ananasın meme, cilt, safra kanalı, ağız, gırtlak, mide ve kolon bölgesi kanserlerinde hücre büyümesini baskıladığı gözlenmiştir. Ayrıca ananasın sahip olduğu lifli yapı, kolorektal kanser riskini azaltmaktadır.
  • Kalp Sağlığı Korur: Ananasın sahip olduğu lifli yapı, potasyum ve C vitamini içeriği kalp sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca ananasın sahip olduğu bromelain enziminin de kan pıhtılaştırıcı etkiler gösterdiği ve tromboz gibi kardiyovasküler rahatsızlıkları önleyebileceği tespit edilmiştir.
  • İltihaplanmayı Önler: Ananas sahip olduğu yüksek C vitamini içeriği ile kolajen üretimini arttırır ve iç ve dış yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca çocuklarda viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı direnç sağlayarak beyaz kan hücresi oluşumunu hızlandırmaktadır. Soğuk algınlığına oldukça iyi gelen ananas, solunum yolları ve sinüs boşluklarında biriken balgam ve mukusun azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Doğurganlığı Arttırır: Ananasın sahip olduğu yüksek vitamin ve mineral içeriği, serbest radikal oluşumunu engeller ve böylece erkek ve dişi doğurganlığını arttırır.

Pek çok faydası olan ananas sağlık için oldukça önemlidir.

Görsel 3: Ananas, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
Görsel 3: Ananas, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Ananas Zayıflatır Mı?

Bir bardak ananas suyu yaklaşık olarak 2.3 gram şeker içermektedir. Ananasın içerdiği bu şeker miktarı, genel olarak kan şekeri seviyesini dengede tutar ve tokluk hissi yaratır. Ananas doymuş ve trans yağ içermez, bu sebeple kilo verme amaçlı olarak ananas meyvesi ve ananas suyu iyi bir terci olabilmektedir. Ayrıca protein sindirimine de yardımcı olan ananas sahip olduğu lipaz enzimi ile birlikte yağın vücutta birikmesini önlemektedir.

Görsel 4: Ananas, oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.
Görsel 4: Ananas, oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Sağlığınız ve dengeli bir şekilde beslenmeniz oldukça önemlidir. Annelik yolunda ekibi olarak kendinize dikkat etmenizi öneririz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. 😊