Ani Kilo Vermenin Vücuda Etkileri

0
1488
ani-kilo-vermenin-zararlari

Ani kilo vermenin vücuda etkileri insan vücudunun çalışma prensibi gereğince genel olarak zararlıdır. Peki ama nasıl? Tüm organların düzenli ve ahenk içerisinde çalıştığı insan vücudu ani değişimler sonucunda, homeostasi bozukluğu yaşar bu da metabolizmada istenmeyen değişikliklerin meydana gelmesine neden olu. Olumsuz etkilenen bölgeler veya organlar sağlıklı yaşam için çok kritik bir önem taşıyorsa, sonuçlar kalıcı hasara yol açabilir. Bundan dolayı kilo verirken sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Eğer bilinçli olarak ani kilo kaybı yaşamıyorsanız mutlaka sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Ani Kilo Vermenin Sebepleri

Ani kilo vermek insanın kendi isteğiyle olabileceği gibi kendi isteğinin dışında da gerçekleşebilir. Kilolu olduğunu düşünen insanla veya obezite sorunu ile karşı karşıya olan insanlar hemen kilolarından kurtulmak ister. Bu yüzden yeme alışkanlığını bir anda çok azaltabilirler ki bu gerçekten sağlık açısından son derece tehlikelidir. İstekli ani kilo kaybı kalıcı hasarlara veya hastalıklara yol açabilir.

ani-kilo-vermenin-zararlari (1)
Görsel: Ani kilo vermede beslenmenin rolü

Bir diğeri olarak da insan kendi isteği dışında da ani kilo kayıpları yaşayabilir. Bu konu toplumun bilinçlenmesi gereken bir konudur. Çünkü eğer insan gerçekten yeteri kadar besin alıyorsa ve buna rağmen kişi ani kilo kaybı yaşıyorsa, sağlığında bir problem vardır. Bundan dolayı en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurup gerekli testleri yaptırmalıdır ve kontrol edilmelidir.

1. Düzensiz ve Yetersiz Beslenme

Ani kilo kaybının en belirgin nedenlerinden birisi olan düzensiz ve yetersiz beslenme sık sık görülen bir durumdur. Günlük olarak her insanın bir enerji ihtiyacı vardır, en basit deyim ile bunun fazlasını aldığı zaman kilo artışı, azını aldığı zaman kilo kaybı görülmektedir. Düzensiz ve yetersiz beslenme sonucunda insan kilo kaybı yaşar ve bu kilo kaybı bazı hastalıklara, bozukluklara neden olur. Düzeniz ve yetersiz beslenme sonucu meydana gelen kilo kaybının neden olduğu başlıca sonuçlar:

  • Hızlı kilo kaybı gençlerde ve çocuklarda cinsel hormon dengesizliğine neden olabilir.
  • Kızlarda adet gecikmelerine veya kesilmelerine sebep olurken erkeklerde gelişim bozukluğuna sebep olabilir.
  • Çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir bu yüzden bunların eksikliği durumunda; boylarında gelişim duraksamaları, büyüme azalmaları görülebilir.
  • Yaşlılarda da sık sık görülebilen ani kilo kaybı, onların üzerinde çok zararlı sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçlar arasında en yaygın olanları; kalp yetmezliği, şeker, tansiyon vb. hastalıklardır. Bu nedenlerden dolayı yaşlıların da özellikle yeterli ve düzenli beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

2. Kanser

Kolon, meme, akciğer, pankreas vb. gibi kanser çeşitleri ölümcül olabilmekle beraber insan metabolizmasını ciddi şekilde olumsuz etkiler. Elbette bu durumun tek sebebi yetersiz beslenme değildir. Ortalama vücut kütlesinin %10’u kadarını ani bir şekilde kaybediyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Çünkü, bu ani kilo kayıpları geri dönülmez sonuçları olan hastalıklara işaretçi olabilir.

3. HIV veya AIDS

HIV, AIDS gibi hastalıkların en bilindik bulaşma yolu cinsel yoldur. Bu yüzden cinsel hayatta korunma çok önemlidir. Bu virüs hastalıkları insanın bağışıklık sisteminde çok ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Ek olarak, iştahsızlığa yol açar ve yetersiz beslenmeye sebep olur. Bundan dolayı bu hastalıklar hem enfeksiyon riskini artırır hem de ani kilo kayıplarına yol açar. Günümüzde tedavisi ilaç kullanarak sağlanan bu tip virüs hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Bundan dolayı yukarıda belirtilen herhangi bir durum ile karşılaşıldığında acilen doktora başvurulmalıdır.

ani-kilo-vermenin-zararlari (2)
Görsel: Ani kilo vermede kanser ve diğer hastalıkların rolü

4. Depresyon

Farklı nedenlerden dolayı insanlar depresyona girebilir. Bunların sebepleri ani hava değişimleri, iş yerinde oluşan sıkıntılar, ailevi sorunlar vb. gibi durumlar da olabilir. Depresyon insanlarda bazı hastalıkları ortaya çıkarabilir ve iştahsızlığa da sebep olabilir. Bu da dolayısıyla kilo kaybına yol açar. Depresyondan uzak durmak için insanın kendisini mutlu edeceği aktiviteleri yapması veya sevdiği insanlarla vakit geçirmesi çok önemlidir. Eğer kişi depresyon yüzünden ani kilo kaybı yaşıyor ise acilen destek almalıdır ve kendini rahat, huzurlu, deşarj hissedeceği aktiviteler yapmalıdır. Ek olarak düzenli beslenmeye de yeteri kadar dikkat etmelidir.

5. Diyabet

Diyabet deyince akla ilk önce aşırı kilo alımı gelir. Fakat geçtiğimiz dönemlerde fark edildiği üzere ani kilo kaybı da diyabet belirtileri arasına girmiştir. Her zaman düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemli olmuştur. Diyabette de bu önem kendisini göstermektedir. Tip iki diyabet hastalığında kişi insülin eksikliğinden dolayı glikoz yakıl görevi göremez ve kana geçmez. Bundan dolayı vücut enerjisiz kalmamak için yağ ve kas yakmaya başlar. Bunun sonucunda vücut kütlesinde ani bir azalma gözlenebilir. Bu yüzden kişi böyle zayıflıklar karşısında önlemini almalı ve doktora görünmelidir.

ani-kilo-vermenin-zararlari (3)
Görsel: Ani kilo vermek ve diyabet ilişkisi

6. Parazitler

En yaygın olarak bilinen tenya ve kurt gibi parazitler kontamine yiyecek ve içecek tüketildiğinde vücuda yerleşir. Bu parazitlerin kendi varlıklarını ortaya çıkarmada bazen acele etmeyebilir. Örneğin; bu parazitler vücuda girdikten haftalar, aylar, ve hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir. Parazitler vücuda yerleşerek alınan besinleri emerler ve bundan dolayı insan gerekli besini alamaz. Ayrıca parazitler çok hızlı üreme özelliklerine sahiptir ve aralıksız üreyebilirler. Bu özelliklerini bakıldığında parazitlerin ani kilo kaybına neden olmaları kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden insanlar ne yediklerine de aşırı dikkat etmelidirler. Sağlıklı beslenmek bu gibi parazitlerinde vücuda girmesini önlemekte önemli rol oynamaktadır.

ani-kilo-vermenin-zararlari (4)
Görsel: Ani kilo vermede parazitlerin etkisi

Kaynaklar:

  1. https://www.webmd.com/diet/rapid-weight-loss
  2. https://www.nhs.uk/conditions/unintentional-weight-loss/
  3. https://www.mayoclinic.org/symptoms/unexplained-weight-loss/basics/causes/sym-20050700