Aşılama Yöntemi ile Hamile Kalmak

0
1695
asilama-yontemi-ile-hamile-kalmak-1

Çocuk sahibi olmak isteyip de doğal yöntemler ile olamayan bireyler için geliştirilen aşılama yöntemi ile hamile kalmak son zamanların en popüler işlemlerinden birisidir. Çocuk isteği ile uzman doktorlara başvuran, bir yıl boyunca korunmasız ilişki olmasına rağmen hamilelik durumu elde edememiş çiftler için tıbbi araştırmalara başlanmaktadır. 35 yaş ve üzeri olan kadınlar için korunmasız ilişki süresi 6 ay olarak kabul edilmektedir. Yapılan değerlendirmeler ve tetkikler sonucunda sorunun ne olduğu tespit edilir ve tedavi aşamasına geçilir. Bazı çifter, hangi tedavinin uygulanacağı ve bu tedavilerin başarı sonuçlarının ne olacağı konusunda endişeleri olabilir. Yumurtlama tedavisi, aşılama ya da tüp bebek tedavileri arasında hangisinin daha verimli olacağı kişiden kişiye değişmektedir. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere aşılama yönteminden bahsedeceğiz.

asilama-yontemi-ile-hamile-kalmak-2
Görsel 1: Aşılama Yöntemi Nedir?

Aşılama Yöntemi Nedir?

Aşılama yöntemi, kısırlık durumu yaşayan çiftler için oldukça sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Kadının yumurtası ile erkeğin spermi birleşerek doğal yollardan hamile kalınmasına yardımcı olmaktadır. Aşılama yöntemi sayesinde yumurta ile sperm kadının kendi fallopi tüpünde döllenir ve hamile kalma şansı arttırılır.

Aşılama yöntemi belirli kişilere uygulanmaktadır. Bu kişiler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Yapılan tüm araştırmalara rağmen nedeni bilinmeyen ya da açıklanamayan kısırlık durumlarında,
 • Kadın ya da erkeğe ait olan bazı durumlar sebebi ile normal cinsel ilişki durumu gerçekleşmiyorsa,
 • Sperm sayısı, hareketliliği ya da yapısal olarak normal sperm miktarı oldukça düşük olan erkeklerde,
 • Kanser ya da başka hastalıkları sebebi ile sperm dondurulmuşsa,
 • Kadınlarda tek tüp kapalı ise,
 • Endometriosis hastalığı çiftlerden birinde görülüyorsa,

yukarıda sayılan durumlarda aşılama yöntemi kullanılmaktadır.

Aşılama Yöntemi ile Hamile Kalma Nasıl Uygulanmaktadır?

Aşılama yöntemi ile hamile kalma işlemi, kadının yumurtasının döllenme durumuna hazır olduğu bir zaman diliminde laboratuvarda yıkama yöntemi ile hazırlanmış olan spermler ince bir kateter yardımı ile rahmin içine bırakılmasıdır. Bu eylem, ağrı vermeyen ve oldukça kolay bir şekilde uygulanan bir kısırlık tedavisi yöntemidir. Aşılama yönteminde yumurta ve sperm doğru bir zaman diliminde bir araya getirilir ve böylelikle hamilelik sağlanır.

asilama-yontemi-ile-hamile-kalmak-3
Görsel 2: Aşılama yöntemi ile hamile kalma nasıl uygulanır?

Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Aşılama yöntemine başlamadan önce anne ve baba adayının hamilelik şanslarının artması, hamilelik sürecinde herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için tıbbi kontrollerin yapılmaları ve hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sağlıklı bir şekilde tedavilerine başlamaları gerekmektedir.

Anne ve baba adaylarının hastalık öykülerinin not alınması, eğer varsa mevcut hastalıklarının tedavisi, eksik vitamin ve minerallerin takviye yolu ile tamamlanması aşılama yöntemi ile hamile kalma şansını oldukça arttıracaktır. Aynı zamanda, daha rahat, huzurlu ve konforlu bir hamilelik dönemi de sağlamaktadır.

Aşılama yöntemi öncesinde ideal kilolarının üzerinde olan kadınların kilo vermeleri, çok zayıf olan kadınların ise kilo alarak ideal kilolarına ulaşmaları hamilelik şansını oldukça arttıracaktır.

Eğer alkol, sigara ya da uyuşturucu gibi bağımlılık durumları varsa bu durumların aşılama yöntemi öncesinde bırakılması gereklidir. Aynı zamanda çay, kahve, çikolata ve benzeri kafein içeren maddelerin de çok az miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.

Hamilelik planlarken en az 3 ay öncesinden bir folik asit takviyesi alınmalıdır. Folik asit, hamilelik sürecinde bebeğin beyin omurilik sisteminde oluşabilecek olan anomali olasılıklarını azaltmaktadır.

asilama-yontemi-ile-hamile-kalmak-4
Görsel 3: Aşılama Yöntemi ile Hamile Kalmak için Gerekli Tetkikler Nelerdir?

Aşılama Yöntemi ile Hamile Kalmak için Gerekli Tetkikler Nelerdir?

Aşılama yönteminin uygulanabilmesi için gerekli olan tetkikler bulunmaktadır. Bu tetkikler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Aşılama yönteminin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için kadının en az bir fallopi tüpünün açık olması gerekmektedir.
 • Son aylarda yapılmış olan sperm testinde sayı, hareketlilik ve normal yapıda sperm oranının normale göre azalmamış olmaması genel olarak tercih edilmektedir. Eğer sperm testinde çıkan sonuçlar kötüyse, tüp bebek tedavisi uygulanır.
 • 37 yaş ve üzeri olan kadınlarda ya da yapılan muayene sonucunda olası şüpheler elde edilir AMH, FSH ve E2 gibi rezerv testleri yapılmaktadır.
 • Jinekolojik muayene yapılır ve daha sonrasında kadından bazı kan testleri istenebilir.

Aşılama yöntemi için gerekli olan bu tetkikler oldukça önemlidir. Hamilelik şansının artması için eksik bir durumun olmaması gereklidir.

asilama-yontemi-ile-hamile-kalmak-5
Görsel 4: Aşılama Yönteminin Aşamaları Nelerdir?

Aşılama Yöntemi ile Hamile Kalma Aşamaları Nelerdir?

Aşılama yöntemi 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

 1. Aşama – Yumurta Gelişimi Takibi: Kadının doğal yumurtasının büyümesi düzenli olarak takip edilir.
 2. Aşama – Çatlatma İğnesi: hCG iğnesi ile gelişen ve olgunlaşan yumurtalar çatlatılır.
 3. Aşama – Aşılama Aşaması: Çatlatma iğnesi yapıldıktan 25 ya da 36 saat sonra sperm örneği alınır ve laboratuvarda yıkama işlemlerine tabi tutulur. Spermler ince bir kateter yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir.
 4. Aşama – Hamilelik Testi: Aşılamadan yaklaşık 14 gün sonra hamilelik testi yapılır.

Her bir aşaması oldukça önemli olan aşılama yöntemi, hamile kalabilmek için oldukça önemlidir.

Tüp Bebek ve Aşılama Yöntemi ile Hamile Kalmak Arasındaki Fark Nedir?

Aşılama yöntemi ile hamile kalmak rahim içerisine tüp bebekte yapıldığı döllenmiş yumurta transferi yerine doğrudan spermler transfer edilmektedir. Bu sayede döllenme eylemi, kadın vücudu içerisinde doğal yollar ile gerçekleşir. Tüp bebek yönteminde ise rahim içerisine dışarıda döllenmiş olan yumurta ve sperm transfer edilmektedir.

Annelik Yolunda ekibi olarak sizlere aşılama yöntemi ile ilgili ufakta olsa bilgiler vermek istedik. Umarız ki çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırız. Kendinize çok iyi bakın, sağlıkla kalın! 😊