Aşırı Sinirli Olmanın Zararları Nelerdir?

0
1465
aşırı sinir

Son yıllarda en sık karşımıza çıkan ruhsal yakınmalardan biri de aşırı sinirliliktir. Bazı durumlarda bu duygunun ortaya çıkması olağan hatta gereklidir. Burada sorun, duruma uygun olmayan, abartılı ve kontrolsüz bir sinir hali yaşamaktır. İşte karşınızda aşırı sinirli olmanın zararlarını:

aşırı sinir
Görsel: aşırı sinir

Aşırı sinirli olmanın zararları nelerdir?

Ani ve durduk yere aşırı sinirlilik genellikle buzdağının görünen kısmıdır. Genellikle buzdağının görünmeyen kısmında ise kişinin kabul etmek istemediği duygular yatmaktadır. Bunlar da genellikle üzüntü, kırgınlık, çaresizlik, yalnızlık ve korku gibi duygulardır. Bu gibi duygular genellikle çoğumuz için kabul edilmesi zor duygular olduğundan öfke veya aşırı sinirlilik halini bir kamuflaj veya savunma olarak düşünebiliriz.

Sinirlilik tek başına bir hastalık olmayıp, bazı psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilir. Depresyon, kaygı bozuklukları, kişilik bozuklukları, alkol madde kullanım bozuklukları gibi birçok psikiyatrik bozukluk bunlar arasında sayılabilir.

Ayrıca hipertiroidi gibi bazı tiroid hastalıkları, uyku apne sendromu, epilepsi ve şeker hastalığı gibi genel tıbbi hastalıkların sinirlilik yaratabildiğini bilmekteyiz. Sinirlilik bir sonuç olabildiği gibi bazı durumlarda da neden olarak karşımıza çıkabilmektedir. Çünkü aşırı sinirlilik hali gastrit, kalp hastalıkları yüksek tansiyon gibi hastalıkların oluşmasında veya mevcut hastalığın seyri konusunda olumsuz etkiye sahiptir.

Tedavi konusu da bu sebeplerle çok yönlü incelenmelidir. Genel tıbbi durumla ilişkili olabilecek sorunlar tedavi edilmeli altta yatan hastalıklar incelenmelidir. Benzer şekilde sinirlilik ruhsal hastalıkların ikincil belirtisi olarak ortaya çıkıyor ise yine bu hastalıklara yönelik tedavi planı oluşturulmalıdır. Sinirliliğin altında yatan esas duygular açığa çıkarılıp bilişsel yeniden yapılandırma gibi psikoterapi yöntemleri ile desteklenmesi de yine tedavinin önemli bir bileşenidir.

aşırı sinir
Görsel: aşırı sinir

Gebelikte siyatik sinir ağrısı nedir?

Gebelikte siyatik sinir ağrısı kalçadan başlayıp bacak boyunca devam eden derin, bazen keskin bazen yaygın olup hafif veya çok şiddetli olabilir. Siyatik sinir bacağın duyu ve motor fonksiyonlarını düzenleyen vücuttaki en büyük sinir olup baldırın arka tarafı, bacağın arka tarafı ve ayağın tabanından sorumludur.

Siyatik ağrı sinir boyunca hissedilir; kasıktan bacağın arka tarafına ve sonrasında ayağa kadar yayılabilir. Ağrı arttıkça bacak güçsüzleşir, refleksler azalır, diz ve bilekte sorunlar başlar. Bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa ağrı o kadar artar.

Gebelikte siyatik ağrı nedenleri

Siyatik sinir belin alt bölgesinde L4-5, S1, 2, 3 bölgesinden köken duyu ve motor fonksiyonlarını düzenleyen vücuttaki en büyük sinir olup kalçadan çıkıp bacağın arka tarafına geçer. Siyatik sinir ağrısı sinirin çıkış yeri ya da geçtiği yerlerin herhangi birinde sıkışması ile olur. Siyatik ağrı sinirin çıkış bölgesinde omur arasındaki diskin fıtıklaşması sonucunda sinire baskı yapmasıyla olur. Baskı ayrıca kemik değişiklikleri, spinal kanal daralması, osteoartrit, dejeneratif disk değişiklikleri gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Gebelikte fıtığa bağlı siyatik ağrı çok sık değildir. Fakat siyatik ağrıya benzer bel ağrıları %50-80 oranında değişen sıklıkta görülür. Gebelikte siyatik ağrı kas gerilmesi ve eklemlerdeki gevşemeye bağlı da olabilir. Pelvik kemik ağrı, sakroiliak eklem sorunları ve priformis sendromu (kalçadaki kaslardan birinde oluşan sorun) nedeniyle gebelikte siyatik ağrı sık görülür. Bunun sebebi gebelik nedeniyle artan relaxin hormonu özellikle kalça bölgesindeki eklemlerde ve bağlarda gevşemeye neden olur. Bu nedenle siyatik ağrı sık görülür. Hamileliğin ilerlemesi ile artan bebek ağırlığı eklem ve bağlarda baskıyı arttırır. Bebeğin pozisyonu bile fazladan baskıya neden olarak siyatik ağrıyı şiddetlendirir.

aşırı sinir
Görsel: aşırı sinir

Gebelikte siyatik ağrı bulguları

Siyatik sinir ağrı bulguları:

  • Bacak ya da kalçada tek taraflı ağrı
  • Siyatik sinir boyunca kalçadan bacağın arkasından ayağa dökülen ağrı
  • Keskin, sızlama ve yanma tarzı ağrı
  • Bacak ve ayağı etkileyen hissizlik, karıncalanma, uyuşma
  • Oturma, kalkma ve yürümede zorluk

Ağrı olunca mutlaka doktora danışmak gerekir.

Gebelikte siyatik ağrıda egzersiz

Gebelikte siyatik sinir ağrı tedavisi için masaj ve fizik tedavi yapılabilir. Hamilenin kendi kendine ağrıyı azaltmak için bacak ve kalça kaslarını gererek siyatik sinir üzerindeki baskıyı azaltması gerekir. Bazen ağırlık kaldırmadan yapılan egzersizler ve yüzme işe yarar.

Gebelikte siyatik ağrıyı ve rahatsızlığı azaltacak egzersiz hareketleri

Oturarak Priformis Germe: Priformis kası kalçada derine yerleşmiş olarak bulunur ve kasıldığında siyatik sinire bası yapar. Bu egzersiz kastaki gerilmeyi azaltarak sinirin rahatlamasına yardımcı olur.

  • Sandalyeye oturulup ayaklar önünde yere düz basılır
  • Eğer sol taraf etkilendiyse sol ayak bileğini sağ diz üstüne koy
  • Dik durarak öne doğru kalça gerilene kadar eğilme
  • 30 saniye bu pozisyonda kalıp tekrar düzel

Sağlıklı günler dileriz 😊