Annelik Yolunda

At Kestanesi Kremi Faydaları Nelerdir?

At kestanesi

Alternatif tıpta sıkça adını duyduğumuz at kestanesi bir ağaç türüdür. At kestanesi ağacının boyu 30 metreye kadar çıkar. Dikenli kabuğu vardır. İçerisinde pek çok vitamin ve yararlı bileşenler vardır. Bazı sağlık problemine iyi gelmesiyle bilinir. Genellikle yağ ve krem şeklinde kullanılır. Ancak at kestanesi insanlar için zehirlidir. İşlenmemiş at kestanesi alternatif tıp dahi olma kesinlikle kullanılmamalı ve yenmemelidir. At kestanesi kremi ve yağı ne işe yarar? At Kestanesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

At kestanesi Sapindaceae ailesinden gelen bir ağa türüdür. Alternatif tıpta varis, basur, kronik toplardamar yetmezliği gibi sağlık problemlerine karşı kullanılmıştır. At kestanesi zehirlidir. Bu yüzden yenmez. Genellikle işlenerek krem ve yağ formatında kullanılır.

Görsel: At kestanesi

At kestanesi faydaları nelerdir?

At kestanesi kremi ne işe yarar?

Görsel: At kestanesi

At kestanesi kremi nasıl kullanılır?

Varisli bölge için günde 2 kez (sabah ve akşam) kremi masaj yaparak yedirin.  Sırt ağrısı, eklem ağrıları gibi pek çok ağrı türü için oldukça faydalıdır. Solunum rahatsızlıklarını geçirmek için boğaza dış kısımdan sürmek sizler için fayda sağlayacaktır. Damar tıkanıklığı için var olan bölgeye kremi iyice yedirin. Mentollü içeriği olduğundan dolayı rahatlık hissi sağlamakla birlikte damar daralmalarının önüne geçer. İltihap gibi vücuttan atılması güç olan toksinleri dışkı veya idrar ile atmanıza yardımcı olur.

At kestanesi yağı ne işe yarar?

At kestanesi yağı nasıl kullanılır?

At kestanesi yağı ciltte krem gibi de kullanılabilir. Her gün kullanabilir, gece yatmadan önce de uygulama yapabiliriz.  Yatmadan bir saat önce seyreltilmiş at kestanesi yağını susam veya zeytinyağına dökerek bu karışımı cilde masaj yapar şekilde uygulayabiliriz. Kalp ve yukarısına doğru bu masajı yapmak gerekir. Karışım haline getirerek bu yağın acı etkisini de azaltırız. At kestanesi yağının saça olan faydalarından etkili bir şekilde yararlanabilmek için yağı şampuanınıza birkaç damla ekleyerek y ada saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Görsel: At kestanesi

Şeker yerine hurma kullanmak daha mı sağlıklı? 

Hurma bizim için en güzel şeker kaynaklarından bir tanesi. Granola yaparken şeker yerine hurma koyulması tavsiye edilmektedir ancak burada porsiyon kontrolü çok önemli. 10-15 hurmanın hem kalori hem de şeker değeri oldukça yüksek. Bu durumda o hurma kullanımının normal şekerden pek bir farkı kalmamaya başlar. Bu anlamda granolada hurma kullanacaksak bunun 1-2 adet olması daha doğru olur. Bu miktarda kuru meyvenin hiçbir zararı olmaz.

Sağlıklı günler dileriz 😊

Exit mobile version