Bağışıklığı Destekleyen Muhteşem Ötesi Kış Sebzeleri

0
1678
kış sebzeleri

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olması rengarenk kış sebzeleri ile beslenmedir. Birbirinden farklı ve lezzetli olan sebze ve meyveleri mevsiminde yediğinizde her birinden ayrı bir bileşeni bedeninize alırsınız. Bu da aslında size her gıdanın kendine özel bir yarar sağladığının kanıtıdır. Unutmayın, özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi daha fazla desteklemelisiniz. Bunun için ise doğal ve taze mevsim sebzelerine yönelmeye ne dersiniz? İşte bağışıklık sisteminizi destekleyip sizi hastalıklara karşı koruyacak kış sebzeleri…

kış sebzeleri
Görsel: kış sebzeleri

Kış sebzeleri:

1.    Lahana

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz besinlerinden biri olan lahana, soğuk kış aylarının en besleyici sebzesidir. Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tam bir kalkan görevi görmektedir. Bunu ise içeriğinde yüksek miktarda bulunan C vitamini ve antioksidanlar ile başarmaktadır. Lif bakımından da zengin bir gıda olması bağırsak sağlığınızı korumaya yarımcı olur.

Sadece koyu yeşil yapraklı lahanayı değil kırmızı lahanayı da bolca tüketmenizde fayda var. 100 gram kırmız lahana tükettiğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızın %85’ini karşılayabilirsiniz. Bunun dışında yüksek oranda K ve A vitamini de içermektedir ve bilinen en güçlü antioksidan içeren gıdalardandır. Lahanayı kış mevsimi beslenmenize kesinlikle dahil etmenizi öneriyoruz.

2.    Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzeler arasında en güçlü olanı hangisi derseniz tabiki ıspanak diyorum. İçeriğindeki yüksek orandaki demir minerali ile kansızlık sorunlarınızla başa çıkarak gün içerisindeki halsizliğinizi önlemeye yardımcı olur. Yüksek besleyici özelliği ile bağışıklığınızı destekler ve bedendeki enflamasyonu azaltır. Özellikle de sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerine oldukça etkili bir sebzedir. Vücudunuzdaki hücrelerin sağlıklı bir şekilde bölünmesini sağlayarak bedeninizin kendisini iyileştirme sürecini hızlandırır. İçeriğinde sadece demir bulundurmuyor. Aynı zamanda yine yüksek oranda A, B, C, E ve K vitamini de içeriyor. Çinko minerali içermesi ile de tam bir bağışıklığı destekleyicidir. Kış aylarında bol miktarda damak zevkinize göre kıymalı ıspanak veya salatalarınızda çiğ ıspanak tüketmenizi öneriyorum.

kış sebzeleri
Görsel: kış sebzeleri

3.    Brokoli

Turpgiller ailesinde olan brokoli tam bir kanser korucusu! Süper besinler grubundan olması besin değerinin ne denli yüksek olduğunun bir kanıtıdır. Kalorisinin düşük olması ise diyet listelerinde çokça tüketilebileceğinin göstergesidir diyebilirim. Gelelim faydalarına…

Yüksek oranda potasyum minerali içermesi kalp damar sorunlarınızın azalmasına yardımcı olur. Bu sayede kalp krizi riskini önlemiş olursunuz. Bunun dışında B, C ve E vitamini bakımından zengin olması beyin fonksiyonlarınıza, bağışıklığınıza ve cilt sağlığınıza olumlu etki göstermektedir. Brokoli içeriğinde bol miktarda lif barındırdığından dolayı da sindirim sisteminiz üzerine de oldukça olumlu etki göstermektedir. Aynı zamanda mide zarınıza da koruyucu etki göstererek yaşanabilecek olan bazı mide sorunlarını da en düşük seviyede tutmaya yarımcı olur. Haftada en az 1-2 kez haşlanmış brokoli tüketmenizi kesinlikle öneriyorum.

4.    Karnabahar

Bağışıklık sisteminizin %80’inin bağırsak sağlığınıza bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Bağırsaklarınızdaki lif yoğunluğu ve probiyotikler bu görevi üstlenmektedir. Karnabahar ise bağırsak sağlığınıza faydalı olan müthiş bir kış sebzesidir. Yüksek miktarda antioksidan içeren bu besin yapılan birçok araştırmaya göre kanser hücrelerinin büyümesini de engelleyebilme özelliğine sahiptir. Özellikle de kolon, akciğer ve göğüs kanseri üzerinde olumlu etki göstermektedir. C vitamini yönünden zengin olması yine bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Potasyum, magnezyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri içermesi ise yaşamsal fonksiyonlarınıza katkı sağlar.

Brokoli gibi haşlayıp veya çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi birçok sebze yemeklerinde, çorbalarda ve hatta makarnalarda da tüketilebilir. Siz de kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirerek her daim zinde kalmak için başvurulması gereken besinleri ihmal etmeyin. Unutmayın, sağlık her şeyden önemli…

kış sebzeleri
Görsel: kış sebzeleri

Mevsimine göre tüketilmesi gereken meyveler nelerdir?

Her şeyi mevsiminde yemenin tadı bir başkadır. Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler hem daha lezzetli hem daha sağlıklıdır. Bu yazımızda sizler için mevsimine göre tüketilmesi gereken meyveler hakkında bilgi vereceğiz. Mevsiminde tüketilen meyveler doğal olarak yetiştirildiği ve doğal olarak olgunlaştıkları için vitamin ve mineral değerleri daha yüksektir.

Mevsiminde yapılan yemekler ve tatlılar da bu nedenle her zaman daha lezzetlidir. Kışın yapılan çilekli pasta ile yazın yapılan arasında lezzet açısından büyük farklılık deneyimlenir. Örneğin kışın çilek serada yetişir iri olmasına rağmen içi beyaz ve lezzetsizdir. Yazın ise küçük olmasına rağmen içi kırmızı ve tatlıdır. Yazın toplanıp dondurucuya atılan ürünlerden dahi aynı lezzeti alamayız. Meyveler dondurucudaki süre boyunca su ve nem kaybı yaşar.

Sağlıklı günler dileriz 😊