Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

0
1726
Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Besinler

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sistemini güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

Soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonları önlemenin yollarını arıyorsanız, ilk adımınız yerel marketinizi ziyaret etmek olmalıdır. Yemeklerinizi aşağıda listelediğimiz bağışıklık sistemi güçlendirici besinleri içerecek şekilde planlayın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

  • Amino Asitler (Protein)

Protein, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan amino asitlerden oluşur. Esansiyel amino asitlerin eksikliği bağışıklık fonksiyon yeteneklerini ve bağışıklık hücresi replikasyonunu düşürebilir. Balık, tavuk, yumurta, yoğurt ve süzme peynir gibi yiyecekler, sekiz temel amino asidin tümünü sağlar ve stoklanmaya değer.

Bağışıklık Sistemi Amino Asitler
  • Omega-3 Yağlı Asitler

Bir eksiklik, antioksidan ve antienflamatuar rollere sahip oldukları için bağışıklık tepkisini azaltır. Uskumru, kılıç balığı, taze ton balığı (konserve değil), somon veya sardalye balık yiyerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Aynı şekilde, vücut bu gıdalarda bulunan kendi EPA’sını (eikosapentaenoik asit) ve DHA’yı (dokosaheksaenoik asit) yapabilir. Keten tohumu, ceviz, chia tohumu, kabuklu kenevir tohumu ve ayçiçeği tohumu yiyerek bunu uygulayın.

Bağışıklık Sistemi Omega 3
  • A Vitamini

Bir eksiklik enfeksiyonlara karşı duyarlılığımızı arttırır. A vitamini, makrofajlar gibi doğal bağışıklık hücrelerinin yanı sıra T hücreleri (lenfositler) ve bir antikor tepkisi oluşmasına yardımcı olur. Temel gıda kaynakları arasında sığır karaciğeri, dana karaciğeri, süt, peynir ve yoğurt veya havuç, lahana, kabak, tatlı patates veya kavun gibi beta-karoten ağır seçenekler bulunur. Kabak, mango, domates, brokoli, kayısı veya mandalina da size en iyi notları verecektir.

  • B6 Vitamini

B6 Vitamini eksikliği, bağışıklığı azaltır ve enfeksiyon riskini artırır, bu nedenle yeterince aldığınızdan emin olmak istersiniz. Protein sindirimi ve yeni bağışıklık hücreleri yapmak için de gereklidir. Somon, hindi, barbunya, fasulye, karnabahar veya biber yiyerek bağışıklığınızı güçlendirin. Muz, kabak, brokoli, kuşkonmaz, brüksel lahanası, mercimek ve yumurta da mükemmel bir seçimdir.

Bağışıklık Sistemi C Vitamini
  • C Vitamini

C vitamini eksikliği, bir enfeksiyondan kaynaklanan semptomların şiddetini ve süresini artırabilir. C vitamini ayrıca anti-mikrobiyal ve doğal öldürücü (NK) hücre fonksiyonunda rol oynar. Ayrıca, antikorların kan seviyelerini artırabilir. Lahana, brokoli, ıspanak, bezelye ve karnabahar gibi yeşillikleri veya çilek, limon, kivi, kavun, portakal, greyfurt, limon ve domates gibi meyveleri tüketmeye özen gösterin.