Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Beslenme Önerileri

0
1436
bagisiklik-sisteminizi-guclendiren-beslenme-onerileri-1

Kış aylarının getirdiği soğuk havalar sebebiyle bağışıklık sisteminde zayıflamalar oluşur. Bunun sonucu olarak soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara davetiye çıkar. Hastalığa yakalanma riskinin arttığı bu dönemde özellikle kalabalık ortamlardan bulaşma olabilir. Bunların önüne geçmeniz için harika beslenme önerilerini, sizi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinleri Annelik Yolunda ailesi olarak sizler için derledik.

Bağışıklık (İmmün) Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi bilim camiasında da önemli bir yeri olan vücudun savunma mekanizmasını oluşturan temel bir sistem olarak adlandırılır. Birçok hastalığın sebebi bu sistem ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle kış aylarında geçirilen hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanır veya bazı hastalıklar nedeni ile bağışıklık sistemimiz zayıflar ve başka hastalıklara da yakalanma riskimiz artar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Yılın her mevsiminde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak büyük bir avantajdır. İnsanların özellikle yaklaşan kış aylarında bağışıklık sistemini son derece yüksek seviyelerde tutması gerekir. Bunun yolu da tabii ki sağlıklı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir şekilde beslenmekten geçer.

bagisiklik-sisteminizi-guclendiren-beslenme-onerileri-2
Görsel: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

1. Turunçgiller

Turunç ailesine özgü meyveler birçok vitamin ve mineral alımı açısından önemli bir konuma sahiptir. Özellikle portakal tüketimi insan vücudunu yüksek oranda A ve C vitamini sağlar. Bu vitaminler sayesinde koruyu özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar vücuda alınmış olur. Burada önemli olan nokta gerekli besinleri portakal ve benzeri ürünlerden alabilmek için suyunu değil portakalın kendisini tüketmek en doğru harekettir. Bu sayede hem lifli yapıyı da tüketirsiniz ve bu sağlık ve bağırsak düzeni açısından önemlidir.

2. Ispanak

Bilnenin aksine ıspanak demir açısından değil portakal gibi A ve C vitamini açısından son derecede zengindir. İçerisinde bulunan antioksidanlarla bağışıklığın sağlam kalmasında ve güçlenmesinde etkili bir rolü vardır. Uzmanlar tarafından özellikle bu aylarla birlikte haftalık ıspanak tüketiminin çok önemli olduğu vurgulanmıştır.

3. Balık

Balık birçok hastalığa karşı sağlık önlemi açısından kullanılmaktadır. En büyük katkısı omega-3 yağlarıdır. Bu yağlar insan için esansiyel bir yer tutmaktadır. Ayrıca balık bağışıklığınızı güçlendirme de rolü olan selenyum ve çinko açısından da güzel bir ek kaynak olarak görülür. Balık tüketiminin haftada en az bir kez mutlaka yapılması gerekmektedir.

4. Yumurta

Kahvaltıların vazgeçilmez bir parçasıdır yumurta. Özellikle sporcuların ve çocukların severek tükettiği yumurta önemli bir protein kaynağıdır. Protein vücutlardaki doku yıkımını engellemek için, kas sisteminin oturması ve güçlenmesi için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bunlardan ziyade önemli bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklık sistemi için de önemli bir etken maddedir.

5. Atıştırmalıklar

Badem ve ceviz birçok kişi tarafından atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Bunların tüketiminin birçok yararlı yönleri vardır. Bunlardan birisi de bağışıklığa olan faydasıdır. Bu besin kaynakları E vitamini açısından zengindir ve yine antioksidan sağlayıcı özelliği vardır. Günlük ceviz ve badem tüketimi önemlidir.

6. Yoğurt

Kimiler meyveli, kimileri sade yoğurdu günlük veya sık sık tüketirler. Bu insanların vücutlarındaki yararlı bakteriler bu sayede beslenirler. Bu bakterilerin beslenmesi demek sağlam bir sindirim sistemi ve güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Yoğurt tüketimi kişiye probiyotik desteği sağlar. Bakterilerin besin kaynağının başında da probiyotikler gelir. Düzenli bir şekilde bir kâse civarında yoğurt tüketimi size iyi gelecektir.

7. Sarımsak

Sarımsak sadece bilim camiasında değil halk arasında da yaygın olarak bağışıklık sistemine katkılı olarak bilinir. Bazı kesimlerde hasta olunca veya hasta olmamak için sarımsak tüketimine önem bile verilir ve verilmelidir. Yapılan araştırmalara göre sarımsağın bağışıklık hücrelerini savunma mekanizmasını güçlendirmesi açısından tetiklediği bilinmektedir. Bunun nedeni ise içeriğinde bulunan sülfür miktarıdır. Sülfür anti bakteriyel bir temizleyici özelliği olarak da bilinir. Bağışıklık sisteminden farklı olarak birçok parazit ve virüse karşı da direnç geliştirmenizi sağlar. Fakat sarımsak tüketimi olabildiğince çiğ olmalıdır. Haşlanmış ve pişirilmiş sarımsaklar çiğ sarımsaklara göre daha az etkilidir ve daha az tercih edilmelidir.

bagisiklik-sisteminizi-guclendiren-beslenme-onerileri-3
Görsel: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesi Nelere Bağlıdır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sadece besinlerle değil başka yöntem ve yollarlar da sağlanır. Aslında en doğrusu hem düzenli sağlıklı beslenmek hem de diğer yöntemleri uygulamaktır. Bu sayede hastalığa yakalanma riskiniz azalır daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürersiniz. Bu sisteminin güçlenmesi;

 • Düzenli bir uykuya,
 • Düzenli spor yapmaya,
 • Yeterli seviyede sıvı tüketimine,
 • Vücut endeksine göre kilonun korunmasına,
 • Alkol, sigara ve bunun gibi zararlılardan uzak durulmasına,
 • Hijyen ve temizliğe dikkat edilmesine bağlıdır.

Güçlü Bağışıklık İçin Uzak Durulması Gereken Besinler

Bahsettiğimiz gibi güçlü bir bağışıklık düzenli ve sağlıklı beslenme ile sıkça ilişkilendirilir. Bu beslenme şekilleri ile daha güçlü bir yapıya sahip olursunuz. Fakat faydalı olan besinlerin yanında zararlı olan besinlerde vardır ve hatta bu besinlerin aşırı tüketiminde insana farklı zararları da ortaya çıkar. Bu besinler;

 • Rafine edilmiş şekerli yiyecekler,
 • Trans yağlar
 • Çikolata, cips gibi işlenmiş paketli gıdalar,
 • Buğday unu, lavaş vb. gibi gluten içeren gıdalar,
 • Ve Salam sosis gibi işlenmiş gıdalardır.

  -bagisiklik-sisteminizi-guclendiren-beslenme-onerileri4
  Görsel: Güçlü Bağışıklık İçin Uzak Durulması Gereken Besinler

Kaynaklar