Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi

0
1561
Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi

Doğal bir prebiyotik olan bal; vücuttaki yararlı hücreleri artırır, bazı kanser risklerini azaltır, öksürüğe iyi gelir ve enerji verir. Sadece besin olarak değil, cilt sağlığı için de kullanımı önerilen bal cildi nemlendirir, besler, temizler ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Faydaları saymakla bitmeyen balın cilt üzerinde de önemi oldukça fazladır.

Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi
Görsel: Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi

Bal kozmetik ürünlerde neden kullanılır? 

Balın en önemli özelliklerinden biri ciltte suyu tutucu ve muhafaza edici olmasıdır. Dolayısıyla kozmetik ürünlerde de deriyi nemli tutmada ve kuruluğun önlenmesinde kullanılır. Eski yıllardan beri bal ile sütün karıştırılarak anti-aging yani cildi gençleştirmek amaçlı kullanıldığı da bilinir. Bal aynı zamanda antioksidan özelliği olması nedeniyle de güneş ışınlarına bağlı olan DNA hasarını önleyebilir.

Balı sadece besin olarak düşünmeyin 

Bal asidik özelliği, çok sayıda enzim içermesi, anti-inflamatuvar etkisi olması nedeniyle akneli ve yağlı ciltlerde de kullanılabilir. Piyasada bal içeriği olan saç bakımı, bebek bakımı, güneşten koruyucu ürünler, nemlendirici losyonlar, yüz yıkama jelleri vb. çok sayıda kozmetik ürün vardır.

Bal, bu kozmetik ürünler dışında direkt yüze maske şeklinde sürülüp 15-20 dakika bekledikten sonra durulanarak da uygulanabilir. Bal asidik özelliği, çok sayıda enzim içermesi, anti-inflamatuvar etkisi olması nedeniyle akneli ve yağlı ciltlerde de kullanılabilir.

Direkt yüze sürüp 15-20 dakika bekletin 

Piyasada bal içeriği olan saç bakımı, bebek bakımı, güneşten koruyucu ürünler, nemlendirici losyonlar, yüz yıkama jelleri vb. çok sayıda kozmetik ürün vardır. Bal, bu kozmetik ürünler dışında direkt yüze maske şeklinde sürülüp 15-20 dakika bekledikten sonra durulanarak da uygulanabilir.

Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi
Görsel: Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi

Yara iyileştirmede hızlandırıcı etki sağlar

Son yıllarda balın yara iyileşmesindeki rolünü araştıran çok sayıda çalışma bulunulur. Ancak aslında balın yara bakımında kullanımı M.Ö. 2600-2200 yıllarında Mısır’a dayanır. Balın yara iyileşmesinde özellikle enfekte yaralarda, yüzeyel yanıklarda, bası yaraları ve diyabetik ayak gibi diğer nedenlere bağlı gelişen cilt ülserlerinin tedavisinde etkili olabileceği yapılan çalışmalarda görülür. Ayrıca balın yara iyileşmesini hızlandırıcı özelliği bulunur. Dolayısıyla bal içeren yara örtülerinin yüzeyel yanıklarda sık kullanılan gümüş sülfadiazin kadar etkilidir.

Saçtaki kepeklenme ve dökülme problemlerinde de etkilidir

Yapılan bir diğer çalışmalarda balın, saçlı deride görülen ve seboreik ekzema adını verilen kepeklenme, kaşıntı ve buna bağlı saç dökülmesinde artış görülen hastalara da iyi geldiği görülmüştür. Gün aşırı uygulanacak şekilde ılık su ile yüzde 90 oranında seyreltilerek saça uygulanıp 3 saat bekletilmesi ve iyice durulanması sonrası hastaların kepeklenme, kaşıntı ve buna bağlı gelişen saç dökülmelerinde klinik olarak anlamlı bir gerileme fark edildi.

Bunun yanında meme kanseri ve baş-boyun kanserleri için radyoterapi alan hastalarda kansere ikincil oluşan cilt ve mukozadaki toksik etkileri iyileştirmede rolü olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumdadır. Vitamin, mineral, enzim gibi maddeler içeren bal cilt sağlığı ve hastalıkları için alternatif bir tedavi olarak kullanım için uygun görülebilir.

İlkbaharda cilt bakımı hakkında

Genellikle cilt bakımı için gerekli zaman ayrılamayabiliyor. Sadece nemlendiriciler ve temizleyiciler kullanarak cilt bakımı rutinlerini bile tamamlayabilirsiniz. Peki bu olduğunda, gerçekten cildinize yeterince bakıyor musunuz? Cilt rahatsızlığınız varsa veya sık sık makyaj yapıyorsanız, lütfen cilt bakımına özellikle dikkat etmeniz gerektiğini hatırlayın.

Sağlıklı ve canlı bir cilt için düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Ancak cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur cildin neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve bu ihtiyaca göre doğal malzemeler kullanmaktır. Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerine para vermek yerine evdeki ürünlerle doğal maskeler yaparak cilt bakımı yapılabilir.

Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi
Görsel: Balın Cildi Üzerindeki Muhteşem Sırrı Ve Önemi

Her cilt tipi farklıdır ve ihtiyacına göre uygulama yapmak gerekir. Biz de sizin için cilt tipinize göre evde yapabileceğiniz maske tariflerini düzenledik. Buzdolabınızda bulabileceğiniz malzemelerle daha iyi, sağlıklı ve kusursuz bir görünüm için pratik bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Saç, cilt bakımı ve güzellik uzmanları mevsim – sezon geçişlerinde ilkbahar gibi öncelikle ciltteki ölü hücrelerin alınması gerekir. Bunun için doğal meyve asidi kullanılabilir. Terapi önlemede etkili ve güvenilirdir ve cilt yaşlanmasını tedavi eder. Yılda 2-3 kez kullanılabilir.

Bu tedavi cildi daha parlak, pürüzsüz, daha sıkı gözenekli hale getirebilir ve ince çizgileri giderebilir. Cildin üst tabakası çeşitli peeling yöntemleriyle tedavi edilebilir ve alt cilt tabakası mezoterapi ile tedavi edilebilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊