Bebek Müslin Battaniyeleri Nasıl Dikilir?

0
1197
bebek-muslin-battaniyeleri-nasil-dikilir

Müslin kumaştan üretilen kaliteli ürünlere ulaşmak için muslinstyle.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Bebekler için yapılan kundaklama işleminde kullanılan kumaşın türü ve yapısı bebeğin sağlığı için son derecede önemlidir. Klasik bez ya da battaniyelerin yerine günümüzde bebek müslin battaniyeleri kundaklama için sıklıkla tercih edilmektedir. Annelik Yolunda ekibi olarak sizler için bu makalede bebek kundaklaması dahil olmak üzere birçok alanda sıklıkla tercih edilen müslin bebek battaniyelerin nasıl dikildiği üzerine detaylı bilgiler derledik.

Bebek Müslin Battaniyeleri Nelerden Yapılır?

Müslin bebek battaniyeleri adından da anlaşılacağı üzere müslin kumaştan yapıldıkları için genellikle müslin olarak da bilinir. Bununla birlikte aynı zamanda çift gazlı bez olarak da birçok yerde adlandırılmaktadır. Çift gazlı bez, birbirine dokunmuş iki kat hafif dokunmuş kumaş olma özelliğine sahiptir. Bu şekilde birbirine dokunmuş iki katman sağlam, hafif ve havadar bir kumaş meydana getirir. Müslin bebek battaniyeler yıkama sonrası yumuşar, kabarır ve kırışık bir hal alır ancak düzeltilmesi ile birlikte eski özelliklerinden bir şey kaybetmez.

bebek-muslin-battaniyeleri-nasil-dikilir (1)
Görsel: Bebek müslin battaniye üretimi ve kullanımı

Bebek Müslin Battaniyesi Nasıl Dikilir?

Malzemeler:

 • Yaklaşık 1,5 yarda 45-48 inç genişliğinde çift gazlı bez olarak da adlandırılan müslin kumaş,
 • Dikiş makinesi,
 • İplik,
 • İğne,
 • Ölçüm bandı,

Her ne kadar kare olacak şekilde dikilseler de müslin battaniyeler farklı amaçlar için boyut ve tasarım farklılığına sahiptir.

Doğru kumaşı seçmenin yanı sıra, kumaşı düzeltmek başarılı bir kundak battaniyesinin anahtarıdır! Kumaş tezgâhta mükemmel kesilmediği için battaniye dikilmeden muhakkak düzeltilir. Müslin battaniye genellikle kumaşın örgüsü içinde bir tür “ızgara” desenine sahiptir.

bebek-muslin-battaniyeleri-nasil-dikilir (2)
Görsel: Bebek müslin battaniye ile bebek kundallama

Kumaşı Düzeltme: Evde kendi müslin kumaşınızı yapmak isterseniz eğer dikim adımlarına başlamadan önce şu adımları izleyerek kumaşı mutlaka düzeltin:

 1. Kumaşı düz bir yüzeye yayın ve başlamak için kesik bir taraf seçin.
 2. Kenarından küçük bir parça kesin ve bir veya iki çapraz ipliği aşağı çekmeye başlayın. İpliklerin sonuna gelmeden kırılmasını önlemek için, dönüşümlü olarak kumaşı yavaşça itin ve iplikleri çekin.
 3. Şimdi, ipliğin çekildiği yerden kesin. Kumaşın diğer kesim tarafında tekrarlayın.

İpuçları: Çoğu zaman düz kenarlar için ne kadar kırpma yapılması gerektiğini bilmek zordur. Bu durumda, kenardan birkaç inç içeride bir ızgara çizgisi (veya kumaşınızda bu çizgiler yoksa desende bir nokta) seçin ve parmağınızla kumaşı takip edin. İpiniz kumaştan “düşerse”, biraz daha ileri gidin. Veya “kırpma bölgesinde” çok fazla kumaş kaldıysa kumaştan tasarruf etmek için kesim noktanızı biraz daha öne taşımayı deneyin. İpliğiniz kumaşın üst kısmına ulaşmadan önce koparsa, iğnenin ucunu kullanarak tekrar kumaştan çekip devam edebilirsiniz.

Bebek Müslin Battaniyesini Dikmeye Başlayın

Artık düz kenarlara sahip olduğunuza göre, kumaşı bir kare şeklinde kesmenin zamanı geldi. Bunu yapmanın en hızlı yolunun, kumaşı üst kenara kadar bir üçgen şeklinde katlamak ve fazlalığı kesmek olacaktır. Her şeyi düz tutun (mümkünse kumaşın ızgara çizgilerini kullanın), iyi ve hazır olana kadar kesmeyin!

bebek-muslin-battaniyeleri-nasil-dikilir (3)
Görsel: Bebek müslin battaniye nasıl dikilir?
 • Kenarları dikerken size rehberlik etmesi için bir cetvel kullanın.
 • Etek ucunun ½ oranında ölçün, daha sonra bir daha ½ oranında tekrar ölçüp katlayın.
 • Katladığınız bu kumaş kenarını iğneleyin.
 • Diğer tarafa da aynı işlemi tekrarlayın.
 • Kenarlar arasını da düzenli bir yapıda dikmeye başlayın.

Bütün dikim işlemleriniz bittikten sonra müslin kumaşınızı çok sıcak olmayan bir suda yıkayabilir ve sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Müslin Battaniyenin Kullanım Alanları

Müslin battaniyelerin mucizevi kullanım alanları:

1.      Bebek Kundaklama:

Kuşaklar boyunca çeşitli kültürlerde kullanılan geleneksel bir bebek sarma yöntemidir. Bebeğinizi kundaklamak daha iyi uyumasını ve rahatlamasını sağlayabilir çünkü bebeklerin kendilerini ürkütmemelerine yardımcı olabilir ve kundak, anne karnındaymış gibi bir his uyandırır. Kundaklamayı seçerseniz, doğal, nefes alabilen pamuklu bir muslin seçmek çok önemlidir. Yeni ebeveynlere, çocuklarının doğumunda bir kundak battaniyesi hediye etmeyi düşünün. Bu sevimli hediyenin pratikliğini takdir edecekler.

2.      Örtünme:

Bir muslin battaniyenin boyutları 100 cm’ye 100 cm’dir, bu da onları hareket halindeyken beslemek için idealdir. Ek olarak, ideal yeni doğan hediyesi olurlar. Bebeğinizi emzirirken veya biberonla beslerken size yardımcı olması için bir askı yapın. Bebeğinizi doğru yerleştirerek siz ve bebek rahatlayabilir ve daha tatmin edici bir beslenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca toplum içinde emzirirken uygun bir örtü görevi görürler.

3.      Besleme Bezi:

Çamaşır yükünüzü en aza indirmek için besleme sırasında daima yakınınızda bir tülbent bulundurun. Hem sizi hem de bebeğinizi beklenmedik beslenme dökülmelerinden korurlar. Ek olarak, bir bebeğin dışarı çıktığı gün boyunca emici ve faydalıdırlar. Bebeğinizin odasında ve bebek çantanızda daima birkaç tane bulundurun.

4.      Oyun arkadaşı:

Bu oyun buluşmalarında veya park pikniklerinde, tülbentinizi yere atın ve yerde biraz bebek eğlencesi için yerleşin. Müslin, emeklemeyi ve çevresini keşfetmeyi öğrenirken bebeğin dizlerini ve ellerini koruyan, narin ama sağlam bir kumaştır. Ayrıca tamamen organiktirler ve bebeğinizin hassas cildine karşı naziktirler. Bebeğiniz, altındaki kundak battaniyesinin yumuşak, benzer hissine bayılacak ve her ortamda son derece memnun ve rahat olacaktır.

bebek-muslin-battaniyeleri-nasil-dikilir (4)
Görsel: Bebek müslin battaniye kullanım alanları

5.      Uyku Bölmesi Örtüsü veya Karyola Örtüsü:

Yıkanması kolay olduğu ve bebeğimizin yatağının üzerine koymak için doğru boyutta olduğu için sıklıkla karyola çarşafı yerine kullanılırlar. Bebeğiniz büyük olasılıkla zamanının çoğunu uyuyarak, oynayarak veya onunla birlikte yuvarlanarak geçireceğinden, hassasiyet burada devreye girer.

6.      Karın üstü zaman için battaniye:

Müslin battaniye oldukça büyük olduğu için, bebeklerin hassas ciltleri tahriş olmadan veya kızarmadan deneysel ruloları deneyebilecekleri karın üstü zaman için de idealdir.

7.      Bebek Arabası Örtüsü:

Müslin battaniye yumuşak ve pürüzsüz olmasına rağmen, uyku saatlerinde güneş ışınlarını engellemede mükemmeldir. Açık dokumaları, bebeği serin tutan hava akışını destekler.

Bebeklerinizin sağlığını ilgilendiren her şey ile çok yakından ilgilendiğinizin farkındayız, bu yüzden sizlere her zaman bebeğiniz ile sağlıklı süreçler yaşayabileceğiniz derlemeler yapıyoruz. Size ve bebeğinize bu süreçlerde sağlık ve mutluluk diliyoruz.

Kaynaklar: 

 1. https://www.farmhouseonboone.com/how-to-make-muslin-swaddle-blankets
 2. https://www.kafkumas.com/blog/muslin-kumas-hakkinda-bilmeniz-gerekenler
 3. https://www.tatarogludijitalkumas.com/blog/icerik/muslin-bez-kumas-nedir#:~:text=M%C3%BCslin%20kuma%C5%9F%C4%B1n%20%C3%B6zelliklerine%20de%C4%9Finmek%20istersek,yumu%C5%9Fak%20ve%20emici%20%C3%B6zelli%C4%9Fe%20sahiptirler.