Annelik Yolunda

Biotin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Biotin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Biotin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kozmetik ürünlerinde sıkça karşılaştığımız biotin, faydaları ile adından oldukça söz ettiriyor. Besin olarak tüketiminin yanı sıra cilt bakım ürünlerinden de temin edilebilen biotin konusunu Annelik Yolunda ekibi olarak ele  alalım dedik ve araştırmaya başladık. Bu yazımızda biotin eksikliğinde cildimizde ne gibi değişimler ile karşılaşabileceğimizden tutun da “Biotin nedir?” ve “Biotin nelerde bulunur?” gibi pek çok konu başlığı sizi bekliyor.

Görsel 1: Kozmetik ürünlerinde sıkça karşılaştığımız biotin, faydaları ile adından oldukça söz ettiriyor.

Biotin Nedir?

Biotin, aslında bir vitamindir. Suda çözünebilir formda olan bu vitamin, B grubu vitaminleri arasında gösteriliyor. Farklı ülkelerde ise bu vitamin H ya da B7 vitamini olarak adlandırılıyor. Vücuda yararlı etkileri ile bilinen bu vitamin, cilt güzelliği ve saç sağlığındaki etkileri ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Pek çok şampuan ve cilt bakım ürünleri içerisinde biotin içeriğine sıkça rastlamamız da bundan! Şimdi dilerseniz biraz da bu vitaminin ne işe yaradığından bahsedelim.

Görsel 2: Biotin, aslında bir vitamindir. Suda çözünebilir formda olan bu vitamin, B grubu vitaminleri arasında gösteriliyor.

Biotin Ne İşe Yarar?

Biotin faydaları, saymakla bitmeyen bir vitamindir. Vücut sağlığında bilinen en önemli yararları ise şöyle:

Görsel 3: Saç üzerinde büyük faydaları bulunan biotin, saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi azaltıyor ve sağlıklı uzamayı teşvik ediyor.

Biotin İçeren Besinler Nelerdir?

Aşağıda sıralayacağımız bu besinleri sıkça tüketerek, biotinin vücudunuza sağlayacağı faydalardan siz de yararlanabilirsiniz. Buna göre biotin bolca;

Görsel 4: Fındık, biotin içerir.

Biotin Eksikliğinde Ne Olur?

Bu değerli vitamin yeterli oranda tüketilmezse başta;

Biotinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu değerli vitamin sağlık için bu kadar yararlıyken, elbette ki cilt güzelliğinde de etkisi olmadığını düşünemezdik. İşte cilt bakım ürünlerinde biotinin bu kadar sık kullanılmasının sebepleri nelermiş, gelin yakından bakalım:

Görsel 5: Bu vitamin, cildin homojen yapısını da korumaya yardımcı oluyor. Böylece cildi daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor.

Biotin, yaşlanma karşıtı bakımda oldukça önemlidir. Besin olarak düzenli tüketiminin yanı sıra, cilt bakım ürünleri ile dışarıdan takviye edici olarak alındığında, cildin kolajen üretimini destekliyor. Elastikiyetini artırarak cildi kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine karşı koruyor.

Gördüğünüz gibi biotin, cilt sağlığı için de pek çok faydası bulunan bir vitamindir. Siz de bu vitamini bolca tüketerek ve bakım ürünlerini kullanarak, cildinizi besleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/health/the-benefits-of-biotin
  2. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/biotin-vitamin-b7/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/eller-tablet-avuc-ici-saglik-3873170/

Exit mobile version