Brezilya Cevizinin Bilinmeyen 5 Faydası

0
1529
Brezilya cevizi

Brezilya cevizinin sağlık açısından sunabileceği birçok faydası vardır. Bu yiyecek sadece kaliteli yağ, protein ve lif sunmakla kalmaz, aynı zamanda çinko, manganez, fosfor, bakır, magnezyum ve tabii ki selenyum gibi temel mineralleri de sunar. Peki, brezilya cevizinin bilinmeyen faydaları neler? İşte brezilya cevizinin bilinmeyen 5 faydasını sizler için sıraladık.

Brezilya cevizi
Görsel: Brezilya cevizi

Brezilya cevizinin bilinmeyen 5 faydası:

1. Selenyum kaynağı bakımından çok zengindir 

Selenyum, vücudunuzun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu temel bir mikro besindir. Sadece gıdalarda bulunabilen ve vücutta oluşturulamayan bu mineral, genel sağlık açısından hayati önem taşır.

Selenyum tiroid tarafından kullanılır, ayrıca bağışıklık sistemini ve hücre büyümesini destekler. Selenyum aslında vücudun, hücre hasarını ve ölümünü önleyen antioksidan enzimler adı verilen özel proteinler yapmasına yardımcı olur.

2. Tiroid fonksiyonunu iyileştirir 

Sağlıklı, gelişen bir tiroidin rolü, insan anatomimizde en önemli yere sahiptir. Çünkü bu bez tarafından üretilen hormonlar, vücuttaki metabolizma ve homeostazdan sorumludur. Yavaş çalışan bir tiroid genellikle kilo alımından, sürekli yorgunluktan ve bu durumdan kaynaklanan sayısız diğer hastalıklardan sorumludur.

Tiroid dokusu en yüksek selenyum konsantrasyonuna sahiptir ve bu mineral aslında aktif tiroid hormonu olan T3 üretimi için oldukça önemlidir. Bir diğer faktör ise selenyumun, fonksiyon ve ruh halini iyileştirmenin yanı sıra yorgunluk, kilo alma ve üşüme gibi tiroid bozukluklarının bazı yorucu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

3. Beyin sağlığına iyi gelir 

Selenyumlar sadece bir antioksidan olarak gelişen beyin sağlığını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda zihinsel işlevi destekleyen başka bir bileşiğe sahiptir. Ellagik asit, beyinde hem antioksidan hem de antienflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilen bir polifenol türüdür. Bu faktörler sadece beyin hücrelerini herhangi bir hasar veya ölümden korumakla kalmaz, aynı zamanda araştırmalar beyin üzerinde antidepresan etkileri olabileceğini de göstermiştir.

4. Enflamasyonu azaltır

Enflamasyon vücudun akut travma veya yaralanmadan kurtulmasına yardımcı olmak için tasarlanmış tamamen doğal bir işlevdir. Bununla birlikte, kronik iltihaplanma genellikle daha fazla kronik sağlık sorunlarına yol açabilir ve işte o zaman vücudu tekrar sağlığa kavuşturmak için iltihap önleyici önlemler aramaya başlamanız gerekir. Bu yüzden brezilya cevizi vücuttaki serbest radikallerle savaşan ve özellikle tümör nekroz faktörü ile ilgili olarak vücuttaki inflamatuar belirtileri azalttığı gösterilen yaygın antioksidanlar içerir.

Brezilya cevizi
Görsel: Brezilya cevizi

5. Kalp sağlığını korur

Brezilya cevizi kalp sağlığına faydalı yağ asitleri ve kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmış mikro besinler içerir. Bu sayede vücuttaki kolesterol seviyeleri anında dengelenir.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelen 7 besin

Sağlıklı ve uzun ömür, herkesin tek beklentisidir. Sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak, bu amaca ulaşmak için ön koşullardan biridir. Bu nedenle beslenmenin önemini yavaş yavaş fark edilmeye başlandı. Yiyeceklerin faydalı etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve buna göre yeme alışkanlığını geliştirmeye çalışmalısınız.

1. Kuşkonmaz 

Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle kalp için iyidir.

2. Yeşil çay 

Yüksek düzeyde antioksidan, A, E ve C vitaminleri içerir. Antioksidan özelliklerinden dolayı kalp hastalığını etkili bir şekilde önleyebilir. Bu nedenle günde en az 1 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

3. Çikolata

Bitter çikolata kardiyovasküler sağlık için iyidir. Her gün 2 veya 3 dilim bitter çikolata yemek kan basıncını düşürmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

4. Yulaf ezmesi

İçerdiği lif, kalp sağlığını korur. İçeriğinde bulunan E vitamini ve B sayesinde hastalıkları buna göre önleyebilir. Bu nedenlerle tüketimi artırılmalıdır.

buharda-pişirilen-yulaf
Görsel: yulaf ezmesi

5. Balık 

Somon ve ton balığı, kalp sağlığı için çok önemli olan Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle haftada en az bir kez somon veya ton balığı yemekte fayda vardır.

6. Ispanak

Potasyum oranı yüksek bir besin olduğu için kalp için faydalıdır. Ispanak bol miktarda mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri içerir. Yararlı olması açısından taze, buharda pişirilmiş veya kısa bir süre haşlanmış olarak yemekte fayda vardır.

7. Ceviz

Cevizdeki yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyebilir. Kalp ve tansiyon hastalarının tansiyonunu düzenler. Kan pıhtılaşması durumunda ceviz yemek çok faydalı olacaktır. Günde birkaç ceviz yemek, kalbin kan dolaşımını düzenleyebilir, damar sertliğini önleyebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊