Budwig Diyeti Nedir ve Kanserden Korur mu?

0
1861
Budwig-diyeti-nedir

Budwig Diyeti, genellikle kanser için tamamlayıcı veya alternatif bir tedavi olarak kullanılır. Bu diyet, vücudunuzdaki kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan çeşitli diyet bileşimlerini içerir. Budwig diyetini destekleyenler, bunun kanserle savaşmanın etkili bir yolu olduğunu iddia etseler de, son derece tartışmalı ve bilimsel araştırmalar çok az destekliyor veya hiç desteklemiyor.

Bu makalede, Budwig Diyetinin tam olarak ne olduğunu ve  kanserle mücadele edip etmediğini belirlemek adına potansiyel faydalarını ve yan etkilerini inceledik:

Budwig Diyeti Nedir?

Budwig Diyeti, 1950’lerde Alman araştırmacı Dr. Johanna Budwig tarafından geliştirildi. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azaltmak için hücre işlevini iyileştirmek amaçlandı. Diyet planı, meyve ve sebze gibi diğer yiyeceklerin yanı sıra günde birden fazla porsiyon süzme peynir ve keten tohumu yağı yemeyi içerir. Aynı zamanda, ilave şekerleri, rafine tahılları, işlenmiş etleri ve diğer işlenmiş yiyecekleri yemeyi de ortadan kaldırır.

Diyet başlangıçta kanseri önlemeye yönelik olsa da destekleyenler bağışıklık fonksiyonu, artrit ve kalp sağlığı dahil olmak üzere sağlığın diğer yönlerini de iyileştirdiği iddia ediliyor. Ayrıca bu konudaki araştırma eksikliğinden dolayı Budwig diyetinin kanser üzerindeki etkileri tam olarak bilinmiyor.

Budwig-diyeti-içerikleri-
Görsel 1: Budwig diyeti temel içeriklerinjden bazıları

Budwig Diyeti Nasıl Çalışır?

Budwig’e göre, keten tohumu yağı ve süzme peynir gibi gıdalardan yüksek miktarda çoklu doymamış yağ yemek, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle diyet yapan insanlar günde birkaç kez keten tohumu yağı, süzme peynir ve bal karışımını tüketirler. Budwig karışımı, süzme peynir ve keten tohumu yağının ½ oranında az miktarda bal ile birleştirilmesiyle yapılır.

Böylelikle günde en az 2 ons (60 mL) keten tohumu yağı ve 4 ons (113 gram) süzme peynir yemeye teşvik edilirsiniz. Bu karışım her öğünde taze hazırlanmalı ve 20 dakika içinde yenmelidir. Meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere yüksek lifli yiyecekler de tavsiye edilir.

Bununla beraber tam etkiyi görebilmek için, şeker, rafine tahıllar, işlenmiş et ve diğer işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız. Diyetinizi düzenlemenin yanı sıra, her gün en az 20 dakika dışarıda geçirmelisiniz, bunun bağışıklık fonksiyonunu uyarmaya ve D vitamini seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Ayrıca, potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için diyeti en az 5 yıl boyunca takip etmeniz söylenir.

Budwig-diyeti-bal-ve-keten-tohumu
Görsel 2: Budwig diyeti bal ve keten tohumu

Diyetin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Budwig Diyeti, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli besinler açısından zengin olan meyve ve sebzeler gibi işlenmemiş bütün yiyeceklere öncelik verir. Bazı araştırmalar, artan meyve ve sebze alımını belirli kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.

Budwig karışımı üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış olmasına rağmen, test tüpü ve hayvan araştırmaları, keten tohumu yağının kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermiştir. Örneğin, farelerde yapılan 40 günlük bir çalışma, 0,3 mL keten tohumu yağı uygulamasının akciğer tümörlerinin oluşumunu azalttığını göstermiştir.

Keten tohumu yağı, iltihabı azaltmaya, kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalığına karşı korumaya yardımcı olabilecek kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından da yüksektir. Ayrıca Budwig Diyeti, hazır yemekler, rafine tahıllar ve abur cuburlar dahil olmak üzere işlenmiş yiyecekleri ortadan kaldırır.

Olası Dezavantajlar

Bu beslenme planına başlamadan önce Budwig Diyetinin birçok potansiyel dezavantajını göz önünde bulundurmalısınız.

Sınırlı Araştırma

Budwig Diyetinin en büyük dezavantajı, etkinliğini değerlendirmek için klinik çalışmaların olmamasıdır. Aslında, Budwig Diyeti ile ilgili mevcut kanıtların çoğu tamamen anekdottur. Bu nedenle, bu yeme düzeninin kanser gibi ciddi rahatsızlıkların üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını belirlemek zordur.

Diyetin belirli yönleri hastalık riskini azaltmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilirken, Budwig diyetini, asla bir kanser tedavisi olarak düşünmemelisiniz.

Besin Eksikliklerine Neden Olabilir

Budwig Diyeti, birçok yiyecek grubunu ortadan kaldıran kısıtlayıcı bir beslenme planıdır. Et tamamen yasaklanmamış olsa da belirli türlere yalnızca sınırlı miktarlarda izin verilmektedir. Et, balık ve kümes hayvanları protein, demir, çinko ve B vitaminleri dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından zengindir. Bu besinleri başka kaynaklardan almazsanız, beslenme yetersizliği riskinizi arttırabilirsiniz. Bu yüzden diyete başlamadan önce doktorunuz ile görüşüp bir takviye listesi de yapabilirsiniz.

Yüksek Miktarda Keten Tohumu Yağı İçerir

Budwig Diyeti, büyük miktarlarda keten tohumu yağı yemeyi şart koşar. Bazı insanlar için bu yağ sindirim sorunlarına ve ishale neden olabilir. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya kan şekeri ilacı kullanıyorsanız, bol miktarda keten tohumu yağı tüketmeniz de tavsiye edilmez.

Keten tohumları diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir, bu nedenle herhangi bir ilaç alıyorsanız veya herhangi bir altta yatan sağlık sorununuz varsa, bu yağı alımınızı artırmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir, sağlıklı güner dileriz…

Ayrıca hamileleikte beslenme ile ilgili buradaki makalemize bakabilirsiniz.