Burun Tıkanıklığı Kilo Almaya Sebep Olur Mu?

0
1527
burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, özellikle gece uyurken nefes almada yarattığı güçlük nedeniyle yaşam kalitesini düşüren rahatsız edici bir durumdur. Burnun tıkanık olması; koku duyusunda bozukluk ve kaliteli nefes alamamak olarak kendini gösterir. Nefes alamamaya bağlı olarak ileri boyutta uyku apnesine de sebep olabilen bu durum nedeniyle sağlığımız olumsuz etkilenebilir.

burun tıkanıklığı
Görsel: burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, gece ağzı açık uyuma ve horlamaya da yol açarak oksijen seviyesinde azalmaya neden olur. Vücuttaki yağ yakımının doğru işleyebilmesi için dokulardaki oksijen oranı önemlidir. Herhangi bir sebeple gün içinde veya uykuda oksijen alımının azalması durumunda beraberinde yağ yakımınız yavaşlar.

Oksijen oranının azalmasının dokularda yarattığı stres sonucu stres hormonu olarak bilinen kortizolün salgılanmasında da artış olur. Kortizol aynı zamanda vücutta yağ oluşumunu tetikleyen bir hormondur ve buna bağlı olarak da vücutta yağ depolanması artar.

1- Deviasyon adıyla sıklıkla duyduğunuz burun kemiği ve kıkırdağının eğriliği
2- Burun etlerinin şişmesi, büyümesi
3- Alerjik rinit; bağışıklık sistemimizin nefes yoluyla vücudunuza aldığımız polen vb. maddelere aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan alerjik bir reaksiyon

Başlıca bu üç durumla ortaya çıkan burundaki nefes alma güçlüğü ve tıkanıklığı, ileri boyutta horlamaya neden olup uyku kalitesini bozarken aynı anda da burundan yeterli oksijen alımını da kısıtladığından kişinin kilo verememesine, hatta aynı şekilde beslenip egzersiz yapmasına rağmen kilo artışına neden olabilir.

Evde Burun Tıkanıklığını Açmanın Basit Ve Kolay 9 Yolu

Burun tıkanıklığı eforu azaltır, sağlığımızı ciddi şekilde etkiler ve uyku bozukluklarına neden olur. 7 ila 70 yaş arası herkes burun tıkanıklığı yaşayabilir; enfeksiyonlar, alerjiler veya yapısal sorunlar olabilir. Çocuklarda ağızdan nefes alıp verme nedeniyle dişlerin ve yüz yapısının bozulması, uyku bozukluğu, büyüme ve gelişme gecikmesi ve konuşma sorunları gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Peki evde bolca vakit geçirdiğimiz bugünlerde burun tıkanıklığını gidermenin basit yolları nelerdir?

Son zamanlarda zamanın çoğunu evde geçirdiğimiz için enfeksiyonlar azaldı ama ailevi nedenlerden kaynaklanan alerjiler, özellikle burun mukozasının şişmesi burun tıkanıklığına neden olabiliyor. Burnumuzun dışarıdan soluduğumuz havayı nemlendirme, ısıtma ve temizleme gibi önemli işlevleri vardır. Peki evde burun tıkanıklığını gidermenin yolları nelerdir?

burun tıkanıklığı
Görsel: burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı nedir?

Burun yetmezliği solunum sistemi ve organlarının başlangıç ​​noktasıdır. Bu organda gelen hava akciğerlere ulaşmadan ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Bu işlevlerin yapılamamasına burun tıkanıklığı denir. Burun tıkanıklığı, kaliteli bir gün veya uyku sürecini engelleyen bir nefes darlığı hastalığıdır. Aynı zamanda koku alma duyusunun zayıflaması, solunum mekanizmasının kesintiye uğraması gibi birçok olumsuz etkiye de neden olur.

Çok basit olarak görülüp, çok da önemsenmeyen burun tıkanıklığı, birçok sıkıntılı sürece ve sonuca yol açabilmektedir. Grip enfeksiyonu, mevsimsel değişiklikler veya yapısal bozukluklar nedeniyle hem çocuklar hem de yetişkinler yaşam kalitesini etkileyen burun tıkanıklığı yaşayabilir.

Alerjilerin neden olduğu burun tıkanıklığı tedavi edilmezse alerjik astım gibi solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Ciddi bir sorun varsa ve tekrarlayan burun tıkanıklığı varsa hemen tedavi edilmelidir.

1. Günde 5-6 kez temizleyin

Evde en önemli şey burun tıkanıklığını önlemek, burun boşluğunun fizyolojisini korumak ve bir anlamda buruna iklimlendirme sağlamaktır. Burnunuzu günde 5-6 kez su ile yıkayın. Temizlik için ılık su kullanırsanız, etkisi daha iyi olacaktır. Bu tür temizlik sayesinde burundaki kuru mukus kalıntısı ve salgılar temizlenebilir, burun mukozası nemlendirilebilir ve burun fonksiyonu normale döndürülebilir.

2. Banyo yapın ve rahatlayın

Su ile yıkarken yeterli açıklıklar sağlanamıyorsa, sıcak su ile yıkama buhar etkisi altında mukozayı gevşeterek tıkanıklık sorununu çözebilir.

3. İyi uykular

Yerçekimi nedeniyle, yatakta yatarken bir miktar tıkanıklık normal kabul edilebilir. Ancak bu burun tıkanıklığı uykuya dalmayı engelliyorsa yani burun tıkanıklığından dolayı uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız uyumak için yüksek bir yastık kullanabilirsiniz.

burun tıkanıklığı
Görsel: burun tıkanıklığı

4. Tuzlu su ekleyin

Yine ev ortamında basit bir şekilde hazırlanabilen burun, deniz suyu gibi su ile yıkanabilir. 1 su bardağı içme suyuna 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve deniz suyuna eşdeğer su elde etmek için karıştırın. Burun içine bu tür bir su enjekte edildiğinde tuzlu suyun etkisi altında burun rahatlıkla açılır.

Burundan yeterli nefes alamazsak ne olur?

Burun mukozası, havadaki virüsleri, bakterileri ve yabancı cisimleri uzaklaştırarak bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Havadaki zararlı partikül ve virüslerin burun boşluğunun epiteline yapışmasını ve mukusun atılmasını engelleyebilir. Vücudumuza engel olur. Burun tıkandığında ağızdan nefes almasına bağlı boğaz enfeksiyonları ve burnu orta kulağa bağlayan östaki borusunun tıkanmasına bağlı kulak problemleri görebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊