Canlı Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

0
1524
canlı bir cilt için yapmanızgerekenler
Görsel: gebelikte ciltteki parlaklık

Güzel, ışıltılı ve canlı bir cilt, sağlığın yansımasıdır. Doğru bir yaşam tarzı ve cilt bakımı alışkanlıkları ile bunu kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Hem sağlığınıza faydası hem de canlı bir cilt için işte yapmanız gerekenler:

1.    Cilt Bakımı Rutini

Parlayan bir cildin pürüzsüz bir dokusu vardır ve bu nedenle ışığı yansıtarak yüzünüze bir ışıltı verir. Başlangıç olarak, cildinize uygun ürünleri kullanarak bir cilt bakımı rutini uygulayın. Sert kimyasallar, sülfatlar, parabenler, ftalatlar, boyalar ve kokulardan kaçının, olabildiğince doğal ürünlere yönelin.

canlı-bir-cilt-icin-kimyallardan kaçının
Görsel: Canlı bir cilt için kimyasal bakımından kaçının

2.    Günde İki Kez Temizleyin

Temizlik, cildinizin kiri, fazla yağı, makyaj kalıntısını ve ölü deri hücrelerini uzaklaştırmasına yardımcı olur. Ayrıca cildinizi, cilt bakımı rutininizin kalan adımlarına hazırlar.

Sabah ve gece cilt bakımı ritüelinizin bir parçası olarak temizliği dahil edin. Günde iki kez ile sınırlayın, çünkü aşırı temizlik cildinizdeki uçucu yağları uzaklaştırabilir ve cildinizin doğal pH’ına müdahale edebilir.

canlı-bir-cilt-için-yüz-temizleme
Görsel: Canlı bir cilt için yüz temizliğine dikkat edin

3.    Haftada Bir Cildinizi Eksfoliye Edin

Cildinizde dermal tabakada ölü deri hücreleri meydana gelir. Bunlar yüzeye çıkar ve dökülür. Yaşlandıkça, bu ölü deri hücrelerinin dökülmesi cilt için bir görev haline gelir. Kendi başlarına tüy dökmezler ve sizin müdahalenize ihtiyaç duyarlar.

Peeling, ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olan bir işlemdir. Kimyasal, fiziksel ve enzimatik formlarda olabilirler. Ölü cilt hücrelerini yıkamak için haftada bir yüzünüzü uygun ekipmanla fırçalayın.

canlı-bir-cilt-için-yuz-temizleme-fircasi-ve-makyaj-havlusu
Görsel: Canlı bir cilt için yüz temizleme fırçası kullanın

4.    Canlı Bir Cilt için Toner Kullanın

Temizleme ve ovma, cildinizde rahatsız edici bir pH bırakabilir. Cildinizin doğal pH’ı yaklaşık 5-6’dır (hafif asidik). Temizleyiciler ve fırçalar onu hafif alkali yapma eğilimindedir.

Toner, cildinizin pH’ını dengelemeyi amaçlayan bir cilt bakım ürünüdür. Piyasada bulunan tonerler salatalık ve aloe vera özütleri gibi yatıştırıcı maddeler içerir.

5.    Serum Kullanın

Akne, koyu lekeler, bronzluk, ince çizgiler, vb. Gibi cilt sorunları, canlı bir cilt önündeki en büyük engeldir. Aktif bileşenler içeren serumlar kullanarak cildinizle ilgili endişeleri giderin.

Serumlar, cilt sorununuzu hedef alan güçlü bileşenler içerir. Piyasada yaşlanma karşıtı serumdan siyah nokta kontrol serumuna ve akne azaltma serumuna kadar değişen birçok serum bulabilirsiniz.

Canlı-Cilt-Bakımında-Serum-Uygulama
Görsel: Canlı Cilt Bakımında Serum Uygulama

6.    Günde İki Kez Nemlendirin

Nem eksikliği, aşırı kuru veya aşırı yağlı cildi tetikleyebilir. Bunların her ikisi de akne dahil çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.

Cildinizi nemlendirmek, cilt bariyerini onarmaya yardımcı olur ve su kaybını önler. Ayrıca nemlendirme cildinize hafif bir parlaklık sağlar. Farklı cilt tiplerine uygun kremler, losyonlar, jeller ve serumlar kullanılabilir.

7.    Güneş Kremi Uygulayın

Güneş kremi cildinizi sert güneş ışınlarından korur. Güneşe uzun süre maruz kalmak bazı durumlarda donukluğa, koyu lekelere, bronzlaşmış cilde, ince çizgilere, kırışıklıklara ve hatta kansere yol açabilir. UV ışınları cildinizin pürüzsüz dokusunu bozabilir ve cildinizdeki ışıltıyı emebilir.

8.    Kaslarınızı Esnetin

Yoga, spor salonu, Zumba, aerobik … ilginizi çeken her neyse, sadece peşinden gidin. Egzersiz, terlemenize bu sayede de vücudunuzdan ve cildinizden toksinleri atmanıza yardımcı olur. Kan dolaşımında da iyileşme etkisi yaratır ve sağlıklı, canlı bir cilt oluşumuna yardımcı olur.

canlı-bir-cilt-için-pilates
Görsel: Canlı bir cilt için pilates

9.    Doğru ve Sağlıklı Beslenin

“Ne yiyorsan osun” diye giden eski güzel söz vardır. Bu kesinlikle doğrudur ve sağlıklı bir diyete geçtiğinizde hemen farkedeceksiniz. Taze ve sağlıklı yiyecekler yerseniz, cildiniz de aynı şekilde karşılık verecek ve ihtiyacınız olan ışıltıyı sunacaktır. Parlak ciltler için yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Domates
 • Brokoli
 • Ceviz
 • Avokado
 • Çilek
 • Yeşillik
 • Balık
 • Limon
 • Portakallar
 • Tatlı patatesler

10. Canlı Bir Cilt için Ev Çözümleri

Mutfağınızda, cildinizin güzelliğini eski haline getirebilecek ve ışıltılı görünen bir cilt sunabilecek birçok bileşen vardır. Bu ev ilaçları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da insanlar tarafından parlak bir cilde ulaşmak için çok uzun süredir kullanılmaktadır.

 • Çiğ Süt

Çiğ sütü gül suyuyla karıştırın ve eşit şekilde yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

 • Besan

Besan (gram unu), zerdeçal, limon ve loru karıştırarak kalın bir macun oluşturun. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın.

 • Limon

Limon, bal, şeker veya kahve tozu ile birlikte cildin peelingine yardımcı olmak için kullanılabilir.

 • Patates

Patates suyunu balla karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra yıkayın.

 • Aloe vera

Anında parlak bir cilt elde etmek için aloe vera jelini tek başına veya bal veya limon ile kullanabilirsiniz.

11. Susuz Kalmayın

Milyonlarca kez duydunuz. Ancak su içmenin önemini tekrarlamak istiyoruz. Su, cildinizin doğal bariyerinin temelini oluşturur. Bu bariyerden su kaybı olduğunda cildiniz hasara meyillidir.

Her gün 2-3 litre su için ve cildinize neler yapabileceğini görün. Cildiniz sadece ışıldamakla kalmaz, aynı zamanda nemlendirildiği için yumuşak ve esnektir.

12. Canlı Bir Cilt İçin Düzenli Uyku

Yeterli uyku hücre yenilenmesine ve pul pul dökülmesine yardımcı olur. Parlayan ciltler için 7-8 saat derin uyku almayı unutmayın. Uykusuzluk, şişkin gözlere ve koyu halkalara neden olabilir.

Kolajen, cilde gücünü veren bir cilt proteinidir. Yeterince uyuduğunuzda, kolajen üretimi uyarılır. Bu, cildinizin daha genç ve dolgun görünmesini sağlar.

13. Sigarayı ve Alkolü Bırakın

Tütün doğal yaşlanma sürecini hızlandırarak daha yaşlı görünmenizi sağlar. Alkol, kan dolaşımınıza A vitamini tedarikini yok eder. A vitamini, cildin gücü için gerekli olan kolajen uyarımında önemlidir. A vitamini yokluğunda cilt daha hızlı yaşlanma eğilimindedir.

Sigara dumanının 7000 kimyasal içerir ve bunların bazıları kanserojen bileşiklerdir (kansere neden olan). Sigara içmek aynı zamanda kırmızı, kuru ve yamalı cilt, düzensiz cilt tonu, renksiz tırnaklar ve lekelenmeye neden olan bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığıyla da bağlantılıdır.

Düzenli ve doğru bir yaşam tarzı cilt yapınıza da sağlığınıza da çok iyi geldiğini hemen fark edeceksiniz, parlak günler geçirmeniz dileklerimizle 🙂