Cildiniz Yüz Yogası ile Işıldasın!

0
1554
Cildiniz Yüz Yogası ile Işıldasın!
Cildiniz Yüz Yogası ile Işıldasın!

Tıpkı sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak için vücudunuzdaki kaslarınızı çalıştırdığınız gibi yüzünüzde bulunan kasları çalıştırmanın da benzer bir mantığı vardır. Yüz kaslarınızı çalıştırmak için yüz yogasını deneyebilirsiniz. Yüz yogasının faydaları arasında cildinizin gergin, dinç ve kırışıksız görünmesini sayabiliriz çünkü yüz yogası, cildinizin üst, orta ve alt tabakalarını çalıştırıyor ve bu sayede kan dolaşımınız hızlanarak, cilt hücrelerinize daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Böylece cildin orta tabakasının kolajen ve elastin üretme kapasitesi artıyor. İşte yüz yogasının cildi hem daha esnek hem de pürüzsüz kılmasının ardındaki sır da tam olarak bu!

Düzenli olarak yüz yogası yaparsanız, sağlıkla ışıldayan, toksinlerden arınmış ve nemlendiriciyi daha hızlı emme özelliğine sahip bir cilde kavuşabilirsiniz. Haftada altı gün, yirmi dakika boyunca yüz yogası yaptığınızda, bu bahsettiğimiz sonuçları cildinizde görmeye başlayacaksınız.

Annelik yolunda ekibi olarak, sizlere uzmanların yüzünüzün farklı bölgelerini çalıştırması için tavsiye ettiği  temel yüz yogası egzersizlerini derledik. Hazırsanız, başlayalım!

V Hareketi

Orta ve işaret parmaklarınızı V şeklinde açın, sağ ve sol kaşlarınızın iki ucunun üzerine yerleştirin. Göz kapaklarınızı kaldırarak tavana bakmaya çalışın, ardından rahatlayın. Bu hareketi 6 defa yaptıktan sonra gözlerinizi on saniye boyunca sıkıca kapatarak, dinlendirin.

Görsel 1: Orta ve işaret parmaklarınızı V şeklinde açın, sağ ve sol kaşlarınızın iki ucunun üzerine yerleştirin.

O Hareketi

Bu hareket için önce dudaklarınızı O şekline getirin. Ardından dişlerinizi göstermeden gülümsemeye çalışın ve bunu 6 kez tekrarlayın. Son olarak işaret parmağınızı çenenize koyun, başınızı hafifçe arkaya atarak, çenenizi aşağı ve yukarı hareket ettirmeye başlayın. Bu hareketi aralarda dinlenerek üç defa tekrarlayın.

Görsel 2: Bu hareket için önce dudaklarınızı O şekline getirin. Ardından dişlerinizi göstermeden gülümsemeye çalışın ve bunu 6 kez tekrarlayın.

E Hareketi

İki elinizin 3 parmağını kaşlarınız ile saç çizginiz arasına yerleştirin. Ellerinizle alnınıza hafif bir baskı uygulayarak, yavaşça dışa doğru kaydırın. Bunu on kere tekrarlamalısın.

yuz-yogasi-ile-goz-cevresini-sikilastirma
Görsel 3: İki elinizin 3 parmağını kaşlarınız ile saç çizginiz arasına yerleştirin.

Zürafa Hareketi

Tam karşıya bakarken parmaklarınızı boynunuzun altına yerleştirip, derinizi hafifçe aşağı çekin. Ardından, önce başınızı arkaya atın, daha sonra çenenizi göğsüne yaklaştırın ve bunu 3 kez tekrarlayın.  

Görsel 4: Tam karşıya bakarken parmaklarınızı boynunuzun altına yerleştirip, derinizi hafifçe aşağı çekin.

Annelik Yolunda ekibi olarak hem kendinize hem de cildinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/face-yoga#:~:text=Face%20yoga%20involves%20massage%20and,expressions%20associated%20with%20those%20feelings.
  2. https://www.insider.com/guides/beauty/face-yoga
  3. https://www.mindbodygreen.com/articles/face-yoga-guide/

Görsel Kaynak: https://www.alwaysbeautiful.net/dermal-fillers/