Cildinizi Güzelleştiren 5 Yumurta Maske Tarifleri

0
1724
Yumurta Sarısı Maskesi
Görsel: Yumurta Sarısı Maskesi

Yumurtalar sadece sağlığa değil saç ve cilde de çok faydalıdır. Peki, yumurtaları günlük güzellikte nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Cilt güzelliğinize iyi gelen 5 çeşit yumurta maskesi tarifi bulunmakta olup, tüm saç ve cilt problemlerini çözebilecek özel yumurta maskesi tariflerini sizler için hazırladık.

yumurta
Görsel: yumurta maskesi

Yumurta saç dökülmesini önler, saçları uzatır 

Saç dökülmesi ve incelmesi yaşıyorsanız, yumurta maskesi tam da ihtiyacınız olan şeydir. Saç esas olarak proteinden oluşur ve yumurtalar protein açısından zengindir. Saçınızın sağlıklı ve güçlü olması gerekir. Ayrıca saça iyi gelen demir, kükürt, fosfor, çinko, selenyum ve biotin içerir.

1. Saçları güçlendiren yumurta maskesi tarifi 

2 yumurta sarısını çırpın. 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı kafa derisine uygulayın. 20 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın, ardından saçınızı yıkayın. Veya 1 yumurtayı çırpın, ardından 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve yarım limon suyu ekleyin. Saç derisine uygulayın. Durulamadan ve şampuanlamadan önce 20 ila 30 dakika bekletin. Sağlıklı saç büyümesini desteklemek için bu yumurta maskelerinden birini ayda 2 veya 3 kez kullanabilirsiniz.

Yıpranmış saçları onarır 

Günlük kirlilik, doğrudan güneş ışığı, yetersiz beslenme, klorlu suda yüzme, aşırı şekillendirme ve ısıtılmış şekillendirme araçlarının kullanımı saça zarar verebilir ve saçın kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir. Düzenli olarak yumurta maskeleri kullanmak saçın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yumurtalarda bulunan biotin sağlıklı saç büyümesini destekleyebilir. Yumurtalar, yıpranmış saçları beslemeye yardımcı olur. Yumurtadaki büyük miktarda protein, mineraller ve esansiyel yağ asitleri saçı besleyebilir ve saça doğal parlaklık katabilir.

2. Yıpranmış saçlar için yumurta maskesi tarifi 

1 adet olgun muzu ezin, ardından 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı süt ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. 2 yemek kaşığı organik bal ve 1½ yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin ve tekrar karıştırın. Maskeyi saça ve saç derisine iyice uygulayın. Bir duş bonesi takın, 1 saat bekletin ve ardından maskeyi suyla durulayın. Son olarak saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Maskeyi haftada bir kullanın.

Yumurta Beyazı Maskesi
Görsel: Yumurta Beyazı Maskesi

Sarkan cildi sıkılaştırır 

Gevşek ve sarkmış cilt, yaşınızdan daha yaşlı görünmenize neden olurken, sıkı cilt güzelliğinize renk katacaktır. Cildi sıkılaştırmak için yumurta akı kullanın. Yumurta beyazındaki proteinin yarısından fazlası proteindir, B2 vitamini ile birlikte cildin normal gelişimi, sindirim kanalının iç tabakası, kan hücreleri ve beyin fonksiyonları için gereklidir. Doğal bir sıkılaştırıcı olan yumurta akı, cildin sıkı kalmasına ve gevşek cildi canlandırmasına yardımcı olmak için cildin lipitlerini besler.

3. Cildi sıkılaştıran yumurta maskesi tarifi 

Köpüklü bir doku elde edene kadar 1 veya 2 yumurta akını 3 yemek kaşığı sütle karıştırın. Yüzünüze, boynunuza ve diğer sarkık bölgelere uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın. Haftada bir kez uygulayın.

Sivilceleri temizler

Yumurta akı ciltteki fazla yağı emmeye, cildi sıkılaştırmaya ve gözenekleri azaltmaya yardımcı olur. Sadece sivilce tedavisine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sivilce izlerini ve lekeleri de ortadan kaldırır.

4. Sivilceli ciltler için yumurta maskesi tarifi 

1 yumurta akını karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yumurta maskesini bir mendille örtün. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Kağıt havluyu yavaşça çıkarın ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Az miktarda nemlendirici uygulayın. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Yıpranan Saçlar İçin Zeytinyağı Ve Yumurta
Görsel: Yumurta maskesi

Cildi besler ve nemlendirir 

İyi beslenmiş ve nemli cilt güzel görünür. Yumurtaları kolayca besleyici, yatıştırıcı ve nemlendirici bir maske hazırlamak için kullanabilirsiniz.

5. Cildi besleyip nemlendiren yumurta maskesi 

1 çorba kaşığı olgun avokado, 1 yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekletin veya kurumasını bekleyin. Maskeyi ılık suyla durulayın, ardından cildi bir havluyla kurulayın. Son olarak biraz nemlendirici uygulayın. Haftada bir tekrarlayın.

Peeling maskesi olarak kullanılabilir 

Cilt sağlığını iyileştirmek için ev yapımı bir peeling maskesi yapmak için yumurta akını kullanabilirsiniz. Bu çıkarılabilir maske, cildin en dış tabakasından ölü hücreleri uzaklaştırarak cildi temizler ve tüm kirleri gidererek cildi gençleştirir. Yumurta akı ayrıca geniş cilt gözeneklerini küçültmeye yardımcı olur ve siyah nokta, beyaz nokta ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

6. Yumurta peelingi tarifi 

Köpüklü bir doku elde edene kadar 1 yumurta akını çırpın. İsteğe bağlı olarak karışıma biraz bal, süt ve zeytinyağı ilave edin. Yüzünüze 1 veya 2 kat yumurta akı karışımı uygulayın. Yumurta maskesini ince bir peçete ile örtün. 1 veya 2 kat yumurta akını yayın ve ardından bir peçete yayın. Bir kat çırpılmış yumurta akı ile bitirin. Maske tamamen kuruduktan sonra nazikçe soyun. Cildi ılık suyla durulayın, kurulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Haftada bir kez uygulayın.

Sağlıklı günler dileriz ?