Cildinizin Hızlı Yaşlandığını Gösteren 7 Belirti

0
1585
hızlı yaşlanma

Cildin zamanla yaşlandığı gerçeğini kabul etsek de, cildinizin hızlı yaşlandığının belirtilerinin 20’li yaşlarda ortaya çıkmış olması bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu fiziksel değişikliklerin çoğu zararsız olsa da, bizi rahatsız edebilir ve hatta özgüvenimizi bile etkileyebilir. Cildinizin hızlı yaşlandığının erken belirtilerini bulduğumuzda, bu süreci yavaşlatmak için yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.

Güzellik ve bakım özellikle hanımların üzerine çok düşkün oldukları konulardandır. Özellikle ilk etapta dikkat çeken cildimize iyi bakmalıyız. Peki cildinizin hızlı yaşlandığını nasıl anlarsınız? Bu gibi durumda nasıl ürünler kullanabilirsiniz, kimyasal içeriklere sahip çeşitli kozmetik ürünleri kullanabileceğimiz gibi tamamen bitkisel ve organik ürünleri de evde kendiniz yapabilirsiniz.

cildinizin hızlı yaşlandığını gösteren belirtiler
Görsel: cildinizin hızlı yaşlandığını gösteren belirtiler

Cilt bakımı nedir?

Cilt bakımı temel olarak üç aşamadan meydana gelmektedir:

  • Temizleme
  • Tonikleme
  • Nemlendirme

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de gece ve gündüz hangi nemlendiricilerin kullanılabileceğidir.

Cilt nasıl temizlenir?

Cilt bakımının ilk adımı cildi ölü hücrelerden arındırmaktır. Cilt temizleme için şu ürünlerden biri tercih edilebilir:

  • Temizleme sütü
  • Jel temizleyici
  • Peelingli (tanecikli) temizleyici

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenler arasında cildimizi temizlerken hangi ürünü kullanacağımız bulunmaktadır.

Eğer makyaj yapmış isek en uygun temizleyici makyaj pamuğuna sürülmüş bir miktar temizleme sütü olacaktır. Makyajsız bir cildi temizlerken manuel kullanılabilen temizleme fırçasına veya pilli temizleme fırçasına bir miktar jel veya peelingli temizleyici dökerek dairesel hareketlerle yüzümüze sürmeliyiz. Jel temizleyici olarak doğal aloe vera jeli gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu jelin nemlendirme özelliği de vardır. Makyajsız ama hassas bir cilde sahipseniz yine temizleme sütü kullanmanız önerilir.

ciltte kızarıklıklar
Görsel: ciltte kızarıklıklar

Cildinizin hızlı yaşlandığını gösteren 7 belirti

1. Beyaz yumrular 

Bu küçük yumrulara milia denir ve bunlar genellikle burun ve yanakların çevresinde görülen küçük beyaz yumrulardır. Cildimiz yenilenme kabiliyetini kaybetmeye başladığında gelişecektir. Steroid kremlerin ve diğer ürünlerin aşırı kullanımı cildimizin daha hızlı yaşlanmasına ve militer partiküllerin görünmesine neden olacaktır. Tedavi olmadan milialar yok olmayacaktır.

2. İncelen dudaklar

20’li yaşlarda dudaklarınızın incelmeye başladığını fark ederseniz, cildinizin hızlı yaşlandığının bir göstergesi olabilir. Dudakların incelmesi bu bölgedeki kolajen azalmasına bağlı olabilir.

3. Cildiniz kolayca zarar görür 

Ani ve gizemli morluklar cilt yaşlanmasının göstergesi olabilir. Bunun nedeni cildimizin normalden daha ince hale gelmesi, dolayısıyla morarmaya daha yatkın olması olabilir. Düzenli nemlendirme, cildin yaşlanmasını ve gizemli morlukları önlemeye yardımcı olabilir.

4. Cildinizin dokusu kağıt gibi olur 

Güneş kremi kullanmadan uzun süre güneşe maruz kalmak cilt yapısına zarar veren en önemli faktörlerden biridir. Yaralanma, cildimizin gerilmesini ve normal durumuna geri dönmesini sağlayan elastinin yok edilmesinden kaynaklanır. Bu, sıklıkla solaryuma giden, güneşe maruz kalan ve daha az su tüketen ciltler için yaygın bir sorundur. Bu nedenle uzmanlar her gün güneş kremi kullanmanızı tavsiye ediyor.

5. Göz kapaklarınız düşmeye başlar 

Göz kapaklarınızın düşmeye başladığını fark ederseniz. Her zamankinden daha fazla gözlerinizi ovuşturmayı bırakmanız gerekebilir. Pitoz olarak da bilinen sarkık göz kapakları, düzenli olarak sert kontakt lensler kullanıldığında da ortaya çıkabilir. Ancak asıl sebebin cildin canlılığını yitirmesi olduğu görülmektedir.

göz kapağında düşme
Görsel: göz kapağında düşme

6. Burun ucunun şekli değişir

Çoğu insan için burun şekli doğal olarak 40’lı yaşlarda ortaya çıkacaktır. Ne yazık ki güneş ışığının zararlı etkileri nedeniyle cilt yaşlanması bunun daha hızlı gerçekleşmesine neden olabilir.

7. Kırmızı benler

Kiraz hemanjiyomu olarak da adlandırılan bu kırmızı benler genellikle 30 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Bu kırmızı lekeler zararsızdır. Kızarıklıktan kurtulmak isteyen kişiler kriyocerrahi ve lazer ameliyatı gibi seçeneklerden yararlanabilir.

Pürüzsüz bir cilt için

Yaşam tarzınız sadece genel sağlığınızı etkilemez. Cildinizin sağlığını da etkiler. Daha uzun süre pürüzsüz bir cildin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı sağlıklı yaşam ipuçları:

Susuz kalmamak: İçme suyunun cildinizi nasıl iyileştirdiği tam olarak net olmasa da bunu yaptığına dair kanıtlar ve bazı bilimsel çalışmalar var. Su içmek cildinizin elastikiyetini artırır, kuruluk ve sertlik belirtilerini azaltarak daha pürüzsüz bir cilt sağlar.

Yeterince uyumak: Güzellik uykusu aslında gerçek bir şey! Vücudunuzun geri kalanı gibi cildiniz de uyku sırasında kendini onarır. Uyku sırasında artan kan akışı ve kollajen üretimi sayesinde, UV sonucu oluşan hasarlar, güneş lekeleri ve kırışıklıklar onarılır. Sağlıklı günler dileriz ?