Cilt Bakım Rutininizi Nasıl Oluşturmalısınız?

0
1544
Cilt bakım rutini

Cilt bakım rutininin ilk aşaması cildinizi iyi analiz etmek ve ihtiyaçlarını belirlemekle başlamalıdır. Gündüzleri cildiniz savunma odaklı çalıştığından uygulayacağınız rutin cildinizi dış faktörlerden korumalıdır. Burada önceliğiniz cildinizi, kuruluk ve gerginlik yaratmadan temizleyen ürünlerle başlamak olmalıdır.

Cilt bakım rutini
Görsel: Cilt bakım rutini

Cilt bakım rutininizi nasıl oluşturmalısınız?

2 parmak boyutunda güneş koruyucuyu yüzünüz ve boynunuz dahil kullanmalısınız. Güneş koruyucunuz eğer yeterli nemi sağlamıyor ise kuru ve hassas ciltler, uygulama öncesi Hyaluronik Asit serum tarzı bir nemlendirici kullanabilir. Akşamları cildiniz kendini onarma ve hücre yenilenme sürecine geçtiğinden rutininiz cildi tedavi edici özellikte olmalıdır. Burada cilt problemlerine göre bir ürün seçmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Gün içerisinde eğer yoğun bir makyaj yaptıysanız cildinizi önce yağ bazlı bir temizleyici ile daha sonra jel ya da köpük ile ikinci bir temizleme yapmalısınız. Bu aşamayı kuru ve hassas ciltler atlayabilir. Onlar için önce makyaj temizleme suları, ardından temizleme sütleri yeterli olacaktır. Sonrasında cilt problemine uygun serumlar uygulanmalıdır. Serumlar moleküler ağırlıkları düşük olduğundan cildinizin alt katmanlarına inerek uzun süreli kullanımda tedavi etkisi sağlayacaktır. Burada antioksidan içerikli ve hyaluronik asit gibi nem sağlayacak ürünler tercih edilmelidir. Uygulamanın bu aşamasına geldikten sonra, göz çevresi kreminizi de uygulayarak süreci bitirebilirsiniz.

Özellikle ileri yaşlarda iseniz, peptit ya da kolajen içeren yüksek nemlendirme özelliği olan krem veya serumlar sürerek rutinini tamamlayabilir. Ürün uygularken dikkat edeceğiniz konu ürünler arasında en az 15-20 dakika beklemelidir. Ürünün tam olarak emildiğinden emin olduktan sonra diğer nemlendirme aşamasına geçebilirsiniz. Son olarak, cilt bakım ürünlerinden fayda görmek istiyorsanız düzenli olarak kullanmalısınız. Burada yapılan en büyük hata kısa süreli kullanım ardından ‘’cildimde etki yaratmadı’’ düşüncesiyle ürünleri bırakmaktır. Fakat bilinmelidir ki; cildimize düzenli olarak verdiğimiz ürünler 3 ila 6 ay süreli kullanımda etki gösterecek, cildiniz ürünleri tanıyacak ve fayda sağlayacaktır.

Cilt bakım rutini
Görsel: Cilt bakım rutini

Cilt bakımı nedir?

Cilt bakımı temel olarak üç aşamadan meydana gelmektedir:

  • Temizleme
  • Tonikleme
  • Nemlendirme

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de gece ve gündüz hangi nemlendiricilerin kullanılabileceğidir.

Cilt nasıl temizlenir?

Cilt bakımının ilk adımı cildi ölü hücrelerden arındırmaktır. Cilt temizleme için şu ürünlerden biri tercih edilebilir:

  • Temizleme sütü
  • Jel temizleyici
  • Peelingli (tanecikli) temizleyici

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenler arasında cildimizi temizlerken hangi ürünü kullanacağımız bulunmaktadır.

Eğer makyaj yapmış isek en uygun temizleyici makyaj pamuğuna sürülmüş bir miktar temizleme sütü olacaktır. Makyajsız bir cildi temizlerken manuel kullanılabilen temizleme fırçasına veya pilli temizleme fırçasına bir miktar jel veya peelingli temizleyici dökerek dairesel hareketlerle yüzümüze sürmeliyiz. Jel temizleyici olarak doğal aloe vera jeli gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu jelin nemlendirme özelliği de vardır.

Makyajsız ama hassas bir cilde sahipseniz yine temizleme sütü kullanmanız önerilir.

Tonikleme nasıl yapılır?

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de tonikleme işlemidir. Tonik olarak şu ürünlerden birisi tercih edilebilir:

  • Sentetik tonikler
  • Gül suyu
  • Elma sirkesi

Piyasada satılan çeşitli sentetik tonikler pamuğa dökülerek sürülebilir. Bunun yanı sıra hem çok doğal hem de çok ekonomik bir diğer tonik türü ise gülsuyudur. Gülsuyunun antiseptik özelliği mevcuttur. Aynı zamanda aromaterapi özelliği ile de insanı ruhen dinlendirir. Diğer bir tonik seçeneği ise cildi canlandıran elma sirkesidir. Elma sirkesi asla doğrudan cilde sürülmemeli, bire bir oranda suyla seyreltilmelidir.

Cilt bakım rutini
Görsel: Cilt bakım rutini

Nemlendirme nasıl yapılır?

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenler arasında nemlendirici seçimi yer almaktadır. Daima cildinize en uygun nemlendirici kremi seçmelisiniz. Kuru, yağlı veya karma cilt tipinden hangisi size uygunsa o ürünü almalısınız. Nemlendirme için gündüzleri gündüz kremi, geceleri ise gece kremi kullanılmalıdır. Gündüz kremlerinin içerisinde genelde bir miktar güneş koruma faktörü de yer alır. Eğer lekeli bir cilde sahipseniz renk açıcı kremleri tercih etmelisiniz. Doğal bir diğer nemlendirici de birebir oranda karıştırılan zeytinyağı-gülyağı karışımıdır. Gülyağı gündüz kullanılırken mutlaka zeytinyağı ile karıştırılmalıdır. Aksi halde sade kullanımı sonucu ciltte leke yapabilir.

Cilt bakımında roller kullanımı

Son zamanların ilgiyle artan cilt bakım rutinlerinden birisi de doğal taşlardan oluşan rollerların kullanılmasıdır. Rollerlar iki ucunda elips şeklinde şifalı doğal taşların bulunduğu 360 derece dönebilen ürünlerdir. Nemlendirme işlemini yapar yapmaz roller kullanılabilir. Rollerlar hem kan dolaşımını hızlandırmaktadırlar; hem de ciltte sarkma ve kırışıklık olmasına engel olmaktadırlar. Yağlı ciltler için beyaz kuvars taşı, karma ciltler için aventurin, hassas ciltler için pembe kuvars ve yüksek tansiyonu olanlar için kaplan gözü taşı önerilmektedir.

 Sağlıklı günler dileriz 😊