Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalıdır?

0
1569
cilt-bakım-ürünleri

Cilt bakım ürünlerini hangi sırada kullandığınız cilt bakımında kullandığınız ürünler kadar önemlidir. En iyi sonucu almak için cilt bakım ürünlerinin hangi sırayla kullanılması gerektiğini biliyor musunuz?

Genellikle cilt bakımı için gerekli zaman ayrılamayabiliyor. Sadece nemlendiriciler ve temizleyiciler kullanarak cilt bakımı rutinlerini bile tamamlayabilirsiniz. Peki bu olduğunda, gerçekten cildinize yeterince bakıyor musunuz? Cilt rahatsızlığınız varsa veya sık sık makyaj yapıyorsanız, lütfen cilt bakımına özellikle dikkat etmeniz gerektiğini hatırlayın.

Bu yazımızda cilt bakım ürünlerinin sırayla nasıl kullanılması gerektiğini ve bu rutinin cildi nasıl değiştireceğini adım adım anlatıyoruz!

cilt-bakımı-sırası
Görsel: cilt bakımı sıralaması

Cilt bakım ürünlerini hangi sırayla kullanmalısınız

  1. Önce cildinizi temizleyin

Cilt bakım ürünlerinden en iyi şekilde yararlanmak için mutlaka günlük cilt bakımına cildinizi temizleyerek başlamalısınız. Cildinizdeki kiri, fazla yağı ve ölü deriyi temizlediğinizde, sırayla kullanılan ürünlerin gerçekten etkili olduğunu göreceksiniz.

Bunun için yüz temizleyici veya misel suyu kullanabilirsiniz. Temizleme jeli kullanmayı seviyorsanız yüzünüzü yıkayabilirsiniz; misel suyu kullanmayı seviyorsanız tüm dış etkenleri ve kirleri temizlemek için tüm yüzü nazikçe silebilirsiniz.

Misel suyu olarak birçok farklı marka arasından sevdiğiniz birini alabilirsiniz. Misel su, kozmetikleri temizleyebilir ve cildi nemlendirmek için argan yağı eklenebilir. En iyi yüz temizleme jelini almak için kullanıcı yorumlarına da bakmanızı tavsiye ederiz.

  1. Tonik kullanmayı unutmayın

Çoğunlukla cilt bakım ürünlerinde tonik adımı göz ardı edilip atlanabiliyor, ancak tonik kullanmak en önemli adımlardan biridir. Yüz temizleyicileri veya misel suyu üzerine tonik kullanmak bu ürünleri destekleyecek ve cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.

Yağlı bir cildiniz varsa, fazla yağı almak ve geniş gözenekleri sıkılaştırmak için takviyeler kullanabilirsiniz. Kısacası, tonik yardımıyla cildinizdeki yağı dengeleyebilir, gözeneklerinizi derinlemesine temizleyebilir ve cildinizi rahatlatabilirsiniz.

cilt-bakim-urunleri-tonik
Görsel: Cilt bakım ürünleri tonik
  1. Sorunlu alanlar için lokal uygulamalar yapmak

Cilt mükemmel bir şekilde temizlendikten sonra, lokal cilt bölgesine uygun bakım yapılabilir. Örneğin sivilce probleminiz varsa sivilce karşıtı ürünler, cildinizde lekeler varsa leke önleyici krem ​​kullanabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin cilt tarafından tamamen emilmesini sağlamak için bir sonraki adıma geçmeden önce en az 5 dakika bekleyebilirsiniz.

  1. Serum kullanmak

Cilt bakımı ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de nemlendirmeden önce veya sonra serum kullanmaktır. Serumlar yüksek konsantre ürünler olduğu için nemlendirmeden önce kullanılmalıdır. Serum cilt tarafından hızla emilecek ve böylece nemlendiricinin etkisi artacaktır. Bunun için cildin ihtiyacına göre esans uygulanmalıdır. Serumlar, cildin doğal ışıltısını vurgular, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildi gençleştirir.

  1. Nemlendirici ve cilt yağı adımlarını uygulamak

Son olarak cilt bakımı rutininde nemlendirme aşamasına geldik! Serumu uyguladıktan ve cilt tarafından emilmesini bekledikten sonra nemlendirici sürülmelidir. Cilt problemlerine göre seçilen nemlendirici serum desteği ile cildin gün boyu nemli kalmasını sağlayacaktır. Nemlendiriciyi sadece yüze değil boyun bölgesine de sürmeyi unutmayın. Nemlendiriciler 2,3 kat daha fazla neme sahiptir ve 24 saat içinde cildi nemlendirebilir.

Cilt yağlarını cilt bakımında kullanmak istiyorsanız gözleriniz kapalıyken size uçucu yağ kullanmanızı öneririz. Bu sayede cildinizde ağırlaşmayacak ve yağlı bir his de bırakmayacaktır. İçerdiği yağlar sayesinde yağı düzenli kullandığınızda cildinizin gün geçtikçe parladığını göreceksiniz.

cilt-bakımı-nemlendirici
Görsel: cilt bakımı nemlendirici
  1. Göz çevresi bakımı atlanmamalıdır

Son adıma girelim, göz çevresi bakımı. Göz çevresi, yüzün en hassas kısmıdır. Göz çevresi, hem damarların yüzeye daha yakın olmasından hem de gün içinde gözlerimiz bir hayli yorulduğundan, buradaki cilt özel bakımı hak ediyor. Göz çevresindeki ince çizgileri, kırışıklıkları ve nem kaybını gidermek için bir göz kremi seçmelisiniz.

Göz kremini doğrudan gözlerin altına değil, kemiğin olmadığı bölgeye sürdüğünüzden emin olun çünkü göz bölgesine giren damarlar buradan geçecek ve hızla emilerek göz kreminin daha büyük bir rol oynamasını sağlayacaktır. Hangi göz kremini kullanacağınızı bilmiyorsanız çevrenizden veya kullanıcı yorumlarından kendiniz için en uygun kremi seçebilirsiniz.

  1. Haftalık bakım için maskeler çok önemlidir

Yüz maskeleri, haftalık bakım için çok önemlidir ve her cilt problemi için özel seçenekler içerir. Bu maskeler karma, yağlı, hassas, normal ve kuru cilt tiplerinin ihtiyaç ve sorunlarını ortadan kaldırmaya, cildi beslemeye, cildi daha güzel göstermeye ve ışıltı yaymaya yardımcı olur. Çok farklı maskeler bulunmaktadır kendiniz için en uygun maskeyi seçmenizi ve haftada 1 uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz ?