Cilt Bakımı ile İlgili En Çok Merak Edilenler

0
1705
Cilt Bakımı ile İlgili En Çok Merak Edilenler

Güzellik ve bakım özellikle hanımların üzerine çok düşkün oldukları konulardandır. Özellikle ilk etapta dikkat çeken cildimize iyi bakmalıyız. Peki cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Kimyasal içeriklere sahip çeşitli kozmetik ürünleri kullanabileceğimiz gibi tamamen bitkisel ve organik ürünleri de evde kendimiz yapabiliriz. İşte cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenler…

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı temel olarak üç aşamadan meydana gelmektedir:

  • Temizleme
  • Tonikleme
  • Nemlendirme

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de gece ve gündüz hangi nemlendiricilerin kullanılabileceğidir.

Cilt Nasıl Temizlenir?

Cilt bakımının ilk adımı cildi ölü hücrelerden arındırmaktır. Cilt temizleme için şu ürünlerden biri tercih edilebilir:

  • Temizleme sütü
  • Jel temizleyici
  • Peelingli (tanecikli) temizleyici

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenler arasında cildimizi temizlerken hangi ürünü kullanacağımız bulunmaktadır.

Eğer makyaj yapmış isek en uygun temizleyici makyaj pamuğuna sürülmüş bir miktar temizleme sütü olacaktır. Makyajsız bir cildi temizlerken manuel kullanılabilen temizleme fırçasına veya pilli temizleme fırçasına bir miktar jel veya peelingli temizleyici dökerek dairesel hareketlerle yüzümüze sürmeliyiz. Jel temizleyici olarak doğal aloe vera jeli gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu jelin nemlendirme özelliği de vardır.

Makyajsız ama hassas bir cilde sahipseniz yine temizleme sütü kullanmanız önerilir.

Tonikleme Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de tonikleme işlemidir. Tonik olarak şu ürünlerden birisi tercih edilebilir:

  • Sentetik tonikler
  • Gül suyu
  • Elma sirkesi

Piyasada satılan çeşitli sentetik tonikler pamuğa dökülerek sürülebilir. Bunun yanı sıra hem çok doğal hem de çok ekonomik bir diğer tonik türü ise gülsuyudur. Gülsuyunun antiseptik özelliği mevcuttur. Aynı zamanda aromaterapi özelliği ile de insanı ruhen dinlendirir. Diğer bir tonik seçeneği ise cildi canlandıran elma sirkesidir. Elma sirkesi asla doğrudan cilde sürülmemeli, bire bir oranda suyla seyreltilmelidir.

Cilt Bakımı

Nemlendirme Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilenler arasında nemlendirici seçimi yer almaktadır. Daima cildinize en uygun nemlendirici kremi seçmelisiniz. Kuru, yağlı veya karma cilt tipinden hangisi size uygunsa o ürünü almalısınız. Nemlendirme için gündüzleri gündüz kremi, geceleri ise gece kremi kullanılmalıdır. Gündüz kremlerinin içerisinde genelde bir miktar güneş koruma faktörü de yer alır. Eğer lekeli bir cilde sahipseniz renk açıcı kremleri tercih etmelisiniz.

Doğal bir diğer nemlendirici de birebir oranda karıştırılan zeytinyağı-gülyağı karışımıdır. Gülyağı gündüz kullanılırken mutlaka zeytinyağı ile karıştırılmalıdır. Aksi halde sade kullanımı sonucu ciltte leke yapabilir.

Cilt Bakımında Roller Kullanımı

Son zamanların ilgiyle artan cilt bakım rutinlerinden birisi de doğal taşlardan oluşan rollerların kullanılmasıdır. Rollerlar iki ucunda elips şeklinde şifalı doğal taşların bulunduğu 360 derece dönebilen ürünlerdir. Nemlendirme işlemini yapar yapmaz roller kullanılabilir. Rollerlar hem kan dolaşımını hızlandırmaktadırlar; hem de ciltte sarkma ve kırışıklık olmasına engel olmaktadırlar. Yağlı ciltler için beyaz kuvars taşı, karma ciltler için aventurin, hassas ciltler için pembe kuvars ve yüksek tansiyonu olanlar için kaplan gözü taşı önerilmektedir.

Cildimizi Güneşten Nasıl Korumalıyız?

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve kanserden korunmak için öncelikle yazın mümkünse 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıyız. Mutlaka SPF 25-50 arasında nemlendirici krem veya güneş kremi kullanmalıyız.

Doğal bir şekilde bronzlaşmak için havuç yağı ve kakao yağı karıştırılarak kullanılabilir. Güzel günlerin daima sizinle olması ve aynadaki tebessümünüzün daim olması dileğiyle…