Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?

0
1388
Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?

Her yaşın ayrı güzelliği var! Her yaşta cilt, kendi doğal sürecindeki değişimleri yaşar. Doğal süreci hızlandıran çevresel faktörleri de unutmamak lazım. İşte bu yüzden yaşa göre cilt bakımını evde yapmak çok önemlidir. Cildin yaş almasıyla kendi doğal sürecinde neler yaşadığı ve yaşa göre nasıl cilt bakımı yapılacağı hakkında size güzel bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Ücretsiz arkadaşlık, beraberlik, cilt bakımı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Her yaşta cilt, kendi doğal sürecindeki değişimleri yaşar. Doğal süreci hızlandıran çevresel faktörleri de unutmamak lazım.

Ergenlikte Cilt: Cilt Bakımı Alışkanlığı

Çocuk cildindeki pürüzsüz görünümdeki ilk değişim, ergenlikte başlar! Bu değişim genellikle ilk olarak hormonların fazla aktif olmasıyla ciltte yağlanma, siyah nokta, akne gibi problemler şeklinde meydana gelir. Cildinizin değişen ihtiyaçlarını fark edip, bir dermatoloğa ya da bir cilt uzmanına görünerek, cildinize uygun akne ve yağlı cilt serisi ürünleriyle bakım yapmaya başlama zamanı gelmiştir. Bununla birlikte cilt yenilenmesi çok hızlıdır. Cilde yapılan bakımların etkisini hızlıca görebilirsiniz.

Ücretsiz Kadin, Ile, Beyaz Yüz Maskesi Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Çocuk cildindeki pürüzsüz görünümdeki ilk değişim, ergenlikte başlar! Hormonların fazla aktif olmasıyla ciltte yağlanma, siyah nokta, akne gibi problemler görülebilir.

20’li Yaşlarda Cilt: Cilt Yaşlanmasını Önlüyorum!

20’li yaşların başında cilt yenilenmesi hala hızlı olup bu sürede canlı, taze ve dolgun bir görünüm kazanır. Bu süreçte kullanılan makyaj malzemleri ile de daha iyi bir görünüm elde etmek oldukça cazip gelir. Burada gözeneklerinizi kapatmayan mineral içerikli bakım ürünlerini tercih ederek cildinizin çabuk yaşlanmasını önlemiş olursunuz. Makyajınızı temizlemeden yatmamak bu işin en önemli püf noktası!

Fazla yağlanma, akne ve diğer düzensizlikleri görmeye devam edebilirsiniz. Hatta bu çok normal, hormonlar her yaşta aktif hale gelebilir. Cildinizi sabun içermeyen, kurutmadan arındıran bir temizleyici ile sabah akşam düzenli temizlemenizi ve ardından su bazlı akne karşıtı bir nemlendirici ile bakımınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz Gülen Kadın Yansıma Fotoğrafı Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Fazla yağlanma, akne ve diğer düzensizlikleri görmeye devam edebilirsiniz. Hatta bu çok normal, hormonlar her yaşta aktif hale gelebilir.

20’li yaşlarda cildin nem ve yağ dengesi değişmeye başlar bu da kuru ve gergin bir cilde sahip olduğunuz hissi yaratır. Bu noktada ise hyalüronik asit içerikli bir nemlendirici ile gerginlik yaratmadan temizleyen süt ya da köpük formu bir temizleyici cildinize çok iyi gelecektir.

Yaş 25: Burayı Not Edin!

Cilt ve vücut hücreleri için zamanın farklı işlemeye başlayacağı yaştır. 25 yaşında cilt hücreleri gelişimini tamamlar. Bu süreçten sonra hücre yapısı yavaş yavaş değişmeye başlar. Yağ salgısı ve nem dengesinde azalmalar görülür. Çevresel faktörler ile bu süreç biraz daha da hızlanabilir. Evde cilt bakımına hala başlamadıysanız; cildiniz zaten size  “Başlamalısın!’ı” söylemeye başlar.

Renk düzensizlikleri, ışıltı kaybı, kuru çizgiler ile göz çevresindeki ince çizgileri fark etmeye başlayabilirsiniz. Cilt bariyerini koruyucu probiyotikler ile cilt yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz.

Ücretsiz Siyah Tişörtlü Beyaz Havlu Tutan Kadın Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Cilt ve vücut hücreleri için zamanın farklı işlemeye başlayacağı yaştır.

Göz bakımı da bu yaşlarda önem kazanır. İlk çizgiler, morluklar oluşabilir. İlk çizgi karşıtı etkili ve kafein içerikli canlandırıcı göz bakım ürünlerine başlayabilirsiniz.

30’lu Yaşlarda Cilt: Cilt Yaşlanmasını Önleme

Ciltte bulunan kolajen ve hyalüronik asit üretiminde azalmalar başlar. İlk kırışıklıklar, sıkılık kaybı gözlemlenir. Kolajen liflerimizi korumanın ve kolajen kaybını önlememizin yaşıdır. UV ışınları, şekerli işlenmiş gıdalar ve sigara kolajen yıkımını hızlandırır. Bunlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Kolajeni oluşturan peptit, cilde ışıltı veren kırışıklık üzerinde etkili C vitamini bakımlara eklenir.

40’lı Yaşlarda Cilt: Ciltte Yenileyici ve Düzenleyici Bakımlar

Cildinizde birden fazla yaşlanma belirtisi görebilirsiniz. Kolajen ve elastin liflerdeki belirgin azalma, cilde rengini veren melanin pigmentindeki hareketlilik artar.

Cilt altı yağ tabakası incelmeye başlar. Mimik bölgelerinde, göz ve ağız çevresindeki kırışıklıklar daha derinleşmeye, elastikiyet kaybı daha da artmaya ve 20’li yaşlarda cilt altında oluşmaya başlayan leke görünümü daha belirgin olmaya başlar.

Ücretsiz Arkadaşlar, arkadaşlık, Asyalı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 5: Cildinizde birden fazla yaşlanma belirtisi görebilirsiniz. Kolajen ve elastin liflerdeki belirgin azalma, cilde rengini veren melanin pigmentindeki hareketlilik artar.

Bu yaşlar kaybettiğinizi geri alma zamanıdır! Hyalüronik asitli serumlar, peptitler, C vitamini, A vitamini, glikolik asit gibi hem yenileyici hem de anti-aging özelliği yüksek ürünlerle devam etmelisiniz.

Unutmayın! Her yaşta sağlıklı güzelliği ortaya çıkarabileceğiniz birçok yöntem bulunur, bunları araştırarak ya da bloğumuzu takip ederek keşfedebilirsiniz.

50’li Yaşlarda Cilt: Onarıcı ve Hormonal Yaşlanma Karşıtı Bakımlar

Ciltte esnekliğinde kayıplar, boyun ve dekolte bölgesinde deformasyonlar, derin kırışıklıklar ve leke görünümü 50’li yaşlarda artarak devam eder. Hormonların değişmeye başladığı menopoz dönemi ve sonrasında yaşanan ciltte kalınlaşma ya da incelmelerle ile düşük yağ salgısı görülebilir. Bu da ciltte kurumalara sebep olur.

Eskiden cildiniz yağlı ama şimdi kuru olabilir. Yaşlanma karşıtı kremlerinde Shea yağı gibi besleyici kremlere yer vermelisiniz. Hormonal yaşlanma karşıtı ve onarıcı etkinliği yüksek bakımlara yer verebilirsiniz.

Cilt bakımına her yaşta başlanabilir. Hala düzenli cilt bakımı yapmıyorsanız, hemen şimdi cilt yaşınıza uygun içeriklerle temizle-nemlendir-koru adımlarını izlemeye başlayabilirsiniz.

Hiçbir zaman geç değildir!

Kaynaklar:

  1. https://www.vanguarddermatology.com/blog/whats-the-best-age-to-start-your-anti-aging-skin-care-routine
  2. https://www.skinstation.co.uk/post/the-best-age-to-start-a-regular-skincare-routine
  3. https://www.thehealthy.com/beauty/face-body-care/skincare-practices-by-age/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/aynaya-bakarken-basina-havlu-olan-kadin-secici-odakli-portre-fotografi-3764013/