Annelik Yolunda

Cilt Kuruluğu İçin Evde Bakım Rehberi

Cilt Kuruluğu İçin Evde Bakım Rehberi

Cilt Kuruluğu İçin Evde Bakım Rehberi

Cildimizin Görevi Nedir?

Cildimiz vücudumuzun güneş radyasyonu gibi zararlı elementlerden koruyan ve aynı zamanda vücut sıcaklığımızı dengeleyen en büyük organıdır. Cildimiz epidermis ve dermis olmak üzere iki ana tabakadan oluşur. Epidermis, keratin (cildin korunmasına yardımcı olan ve aynı zamanda nem kaybını önlemeye yardımcı olan bir protein formu) üreten en dış tabakadır. Bir sonraki katman, yani dermis, cildi sıkı ve esnek tutmaya yardımcı olan kolajen ve elastin üretmekle sorumludur.

Kseroz olarak da adlandırılan cilt kuruluğu birçok insanda yaygın bir sorundur. En dış tabakadaki nem kaybı, yani epidermis ile karakterizedir.

Cilt Kuruluğuna Sebep Olan Etkenler

Kuru cilt genellikle geçici bir durumdur. Mesela kış aylarında sizi yakalayabilir, ancak bazıları için uzun süreli bir duruma dönüşebilir. Çevre, ısı, sıcak duşlar, sert sabunlar ve bazı tıbbi durumlar gibi durumlar da kuru cilde yol açabilir. Diğer nedenler soğuk, kuru veya nemli koşullarda yaşamayı ve klorlu havuzlarda sürekli yüzmeyi içerebilir. Ayrıca yaşlanma ile de ilişkilendirilebilir.

Normal cilt, su içeriği nedeniyle yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Cildin yumuşak kalması için, dış tabakasının ideal miktarda % 20 ila % 35 su içermesi gerekir. Normalde yağ bezleri, cildin su kaybetmesini önleyen koruyucu bir güç görevi görür. Bu bezler, bariyer olarak hareket ederek suyun deriden buharlaşmasını önleyen sebum adı verilen yağlı bir madde üretir. Bununla birlikte, ciltte yeterli sebum olmadığında, epidermisten su kaybı olur ve cilt kuru hisseder. Epidermal hücreler nem ve şekli kaybeder. Böylece su buharlaştıkça alttaki cildi koruyamazlar. Sonuç: Gözle görülür derecede kuru, pullu ve dokunuşlu görünen cilt.

Kuru cilt, cildinizin daha fazla dikkat gerektirdiğinin bir göstergesidir ve bundan kaçınmanın tek yolu yeterli cilt bakımıdır. İşte sizler için hazırladığımız evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz cilt kuruluğu için evde bakım rehberi:

Cilt Kuruluğu İçin Ne Yapabiliriz?

Kuru cilt sorunlarını tedavi etmek sadece losyonlar veya kremler gibi ürünlerin topikal uygulamasıyla ilgili değildir. Aynı zamanda cildi nasıl temizlediğinize, çevrenizdeki ortam sıcaklığına ve giydiğiniz kıyafetlere de bağlıdır. Kuru ciltle başa çıkmak sağlıklı bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle cildinizi rahatlatmak ve arzuladığı nemi geri getirmek için bu ipuçlarını izleyin.

Soğuk veya ılık suda daha kısa duşlar alın. Sıcak duşlar Sıcak su cildin nemi azaltan lipit bariyerini kırar. Gerekirse, daha kısa sıcak duş almayı deneyin.

Cilt Kuruluğu İçin Krem

Losyonlar kuru cildi tahriş edebilir. Bunun yerine, E Vitamini, aloe vera ve zeytinyağı gibi yatıştırıcı yağlarla dolu merhemler veya nemlendirici kremler tercih edin. Bu tür kremler kuruluğa karşı savaşmaya ve cildi uzun süre nemlendirmeye yardımcı olur. Laktik asit, hyalüronik asit, gliserin gibi bileşenler de kuru cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

Cilt bakım ürünlerini seçerken dikkatli olun, çünkü bazı ürünler kuru ciltler için çok sert olabilir. Alkol, kokulu ürünler, deodorant sabunları, retinoidler içeren ürünlerden kaçının. Ayrıca terlemeyi önleyici maddelerin ve parfümlerin aşırı kullanımından kaçının. Sert ürünlerden uzak durmak cildin doğal yağlarını korumasına yardımcı olacaktır.

Cilt Kuruluğu İçin Antioksidan ve Omega 3

Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve toksinleri vücuttan yok eden yiyecekler tüketin. Somon gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler, kişinin sağlıklı bir cilde sahip olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yaban mersini, domates, mercimek, bezelye, havuç gibi yiyecekleri tüketerek diyetinize daha fazla antioksidan eklemeye çalışın. Bu tür yiyecekler cildin daha sağlıklı hücreler yapmasını ve cildinizin parlak görünmesini sağlar.

Siz de cilt kuruluğu için evde bakım rehberini uygulayarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bize eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Exit mobile version