Çip Bebek Yöntemi Tüp Bebek Başarısını Arttırıyor!

0
1645
Çip Bebek Yöntemi Tüp Bebek Başarısını Arttırıyor!
Çip Bebek Yöntemi Tüp Bebek Başarısını Arttırıyor!

Yardımcı üreme yöntemlerinde kullanılan ve günümüz şartlarında gitgide yaygınlaşan çip bebek, yani mikro çipli tüp bebek tedavisi, sperm seçme yöntemini değiştirerek hamilelik şansını artırmaya yönelik bir işlemin tüp bebek tedavisinde uygulanmasıdır.

Görsel 1: İnfertilite, yani kısırlık olarak adlandırılan, doğal yollardan hamilelik elde edilemediğinde, çiftlerin ebeveyn olabilmeleri adına bir dizi yöntem geliştirilmiş ve uygulana gelmiştir.

Günümüzde çoğu çift, doğal yollardan bebek sahibi olamamakta ve altta yatan sebeplerin araştırılması için doktora başvurmaktadır. Akabinde yapılan bir dizi tetkik, hamileliğe engel teşkil eden sorunun kimi zaman kadında, kimi zaman erkekte, kimi zamansa her ikisinde birden olduğunu ortaya koymaktadır. İnfertilite, yani kısırlık olarak adlandırılan, doğal yollardan hamilelik elde edilemediğinde, çiftlerin ebeveyn olabilmeleri adına bir dizi yöntem geliştirilmiş ve uygulana gelmiştir. Hangi yöntemin uygulamaya alınacağı konusunda karar verilirken altta yatan kısırlık sebebi ve kısırlık boyutunun yanı sıra yaş, yaşam tarzı ve kişilerin tedavilere cevap verme hızı ve benzeri kriterler göz önünde bulundurulur.

Çip Bebek Yöntemi

Çip bebek yöntemi, görece yeni bir teknoloji olması dolayısıyla sınırlı sayıdaki merkezde uygulanmakta olan çip bebek yöntemiyle iyi ve kaliteli embriyolar oluşturulabilmekte ve böylelikle yüz güldürücü, başarılı sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Görsel 2: Çip bebek yöntemi, görece yeni bir teknoloji olması dolayısıyla sınırlı sayıdaki merkezde uygulanmakta olan çip bebek yöntemiyle iyi ve kaliteli embriyolar oluşturulabilmektedir.

Micro chip, sperm chip ya da sperm çip olarak da anılan ve bugüne kadar pek çok hastada uygulanan yöntem, başarı şansı ve hamile kalma oranlarında ciddi artış yaşanmasına vesile olmuştur. Ek olarak, hamilelikleri nihayete eren hastaların kucaklarına aldıkları bebeklerin sağlıklı olması da çip bebek yönteminin önemine vurgu yapmaktadır.

Çip Bebek Yöntemi Nedir?

Bebek sahibi olmak isteyen her bireyin öyküsü, yaşam standardı ve kişisel özelliği birbirinden farklı olduğundan kısırlık söz konusu olduğunda her çift için başarıya götüren yöntem farklıdır. Öte yandan, sebebi bilinmeyen kısırlıklar da tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. Hâl böyle olunca farklı senaryolarda da hamile kalınabilmesi adına her geçen gün farklı yöntemler geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Görsel 3: Bebek sahibi olmak isteyen her bireyin öyküsü, yaşam standardı ve kişisel özelliği birbirinden farklı olduğundan kısırlık söz konusu olduğunda her çift için başarıya götüren yöntem farklıdır.

Çip bebek yöntemi de bu kapsamda geliştirilmiş, infertilite, yani kısırlık problemi yaşayan çiftlere özel yardımcı üreme tedavileri olan tüp bebek ve aşılama kapsamlarında sperm seçmek için kullanılan bir yöntemdir. Erkekte kısırlık sebepleri değişken olsa da en yaygın görülen sebepler spermin sayı, hareketlilik ve morfoloji açısından yeterli olmamasıdır. Menideki spermler, sayıca azsa, hareketli değilse ya da morfolojik açıdan bozuksa yumurtayı doğal yoldan kolaylıkla dölleyemez. Bu durumda da çip bebek yöntemi gibi üremeye destek olan tedavi yöntemleri devreye girer. Çip bebek yönteminin işlevi, yumurtayı dölleyebilecek kapasiteye sahip spermlerin, dölleyemeyecek olanlardan ayrıştırılması ve beraberinde tüp bebek tedavisinin uygulanması suretiyle hamile kalma şansının artırılmasıdır.

Ağırlıkla erkek kısırlığında tercih edilen bir yöntem olsa da farklı nedenlerden kaynaklı kısırlık sorunlarının varlığında da çip bebek tedavi yöntemine başvurulabilmektedir. Örneğin, hamilelikler düşükle sonlanıyorsa ya da tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde başarı elde edilememişse çip bebek yönteminden yararlanılabilir, böylelikle hamile kalma şansı artırılabilir.

Mikroçip Tüp Bebek Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Başta erkek nedenli kısırlıkta, bozuk DNA’lı spermler saf dışı bırakılır ve böylelikle yüksek kaliteli embriyolar elde edilerek bozuk spermlerin neden olduğu düşükler ile başarısız döllenmeler engellenir; DNA’sında hasar bulunan spermler ayıklanabildiği için sağlığı tehdit edecek unsurlar da ortadan kaldırılır. Özetle, dünyaya sağlıklı bir bebek getirilmesine olanak sunar. Tüp bebek tedavisi süresince yapılacak denemelerin sayısı azalır; böylelikle maddi ve manevi kazanç sağlanır.

Mikroçip Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Her mikro çip tüp bebek tedavisi kapsamında atılacak ilk adım, anne ve baba adaylarının genel sağlık taramalarının detaylı bir şekilde yapılmasıdır. Mikro çip tüp bebek tedavisine engel bir durum söz konusu değilse kadının yumurta sayısını artırmak adına uygun hormon tedavisine başlanır. Burada amaç, yeterli ve kaliteli yumurta sayısına ulaşmaktır.  Erkekteki spermler de mikro çipler aracılığıyla DNA’sı bozuk spermler ve DNA’sı bozuk olmayan spermler olmak üzere ayrılır. Teknik, vücudun doğal işleyişini taklit etmek suretiyle bu ayrıştırma işlemini başarıyla yapar.

Görsel 4: Her mikro çip tüp bebek tedavisi kapsamında atılacak ilk adım, anne ve baba adaylarının genel sağlık taramalarının detaylı bir şekilde yapılmasıdır.

Kadından toplanan yumurta, erkekten daha öncesinde toplanarak ayrıştırılmış olan hasarsız spermlerle  laboratuvar ortamında döllenir. Akabindeki tedavi süreci, klasik tüp bebek aşamaları ile aynıdır: Embriyo, blastokist evresinde (işlem sonrası 5’inci günde) annenin rahmine nakledilir. Embriyo transferinden 12 gün sonra bebeğin rahimde tutunup tutunmadığı, yapılan hamilelik testleriyle belirlenir.

Mikro çipli tüp bebek yöntemi, klasik tüp bebek yönteminin aşamalarından geçiyor olsa da aradaki fark, klasik tüp bebek tedavisinde toplanan tüm spermlerin, mikro çipli tüp bebek tedavisinde ise sadece hasarsız spermlerin yumurtayı döllemesidir. Diğer bir deyişle çip bebek yöntemini klasik yöntemden ayıran fark, sperm seçme yöntemini değiştirerek hamilelik şansını artırmasıdır.

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize ve sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. http://www.cipbebek.com/chipbaby/#:~:text=In%20many%20clinical%20trials%2C%20it,for%20the%20pregnancy%20to%20occur.
  2. http://www.cipbebek.com/microchip-based-ivf
  3. https://www.bebekistiyorum.com/ivf/treatment-methods/microchip-fertichip.235.4.aspx
  4. https://ivoxtupbebekmerkezi.com/en/sperm-chip-fertile-plus/

Görsel Kaynak: https://cicicee.com/mikrocip-yontemi-tup-bebek-tedavisinde-basari-sagliyor/