Çocuklar İçin Güneş Koruması Nasıl Olmalı?

0
1621
Çocuklar İçin Güneş Koruması Nasıl Olmalı?
Çocuklar İçin Güneş Koruması Nasıl Olmalı?

Çocukların güneşten korunması, cilt sağlığı açısından oldukça önemli ve hassas bir konudur. Tatillerde ya da şehir içinde havalar ısınmaya başladığı andan itibaren çocuklara özel güneş kremlerini yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz. Çocukların cildi çok daha narin ve ince olduğu için, yetişkinlere göre çocuklarda daha hızlı güneşten yanma ve cilt deformasyonu görülebiliyor.

Görsel 1: Çocukların güneşten korunması, cilt sağlığı açısından oldukça önemli ve hassas bir konudur.

Peki çocukları güneşten korumak için hangi ürünleri tercih etmeliyiz? Çocuklara uygun güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocukları güneşin zararlı etkilerinden nasıl koruruz? İşte bu çok merak edilen soruları Annelik Yolunda ekibi olarak, sizin için yanıtlıyoruz!

Çocukları Neden Güneşten Korumalıyız?

Çocuk ve güneş konusu en sık araştırılan başlıklardan biri. Evet, güneşin vücudumuza sağladığı D vitamini oldukça yararlı, fakat bunun yanı sıra güneşin zararlı etkilerini de göz ardı etmemiz gerekir. Çocukların henüz güneşe karşı bağışıklığı oluşmadığı için UV ışınlarını tolere edemezler. Bunun yanı sıra çocukların ciltleri, yetişkinlere göre daha ince yapıda olur.

Görsel 2: Çocukların henüz güneşe karşı bağışıklığı oluşmadığı için UV ışınlarını tolere edemezler.

Yapılan araştırmalara göre, UV ışınlarına bağlı hücre hasarlarının %50’si, 19 yaşından önce vücutta oluşmaya başlar. Bu da Melanom açısından oldukça riskli bir durumdur. Paniğe gerek yok! Dikkatli olduğumuz ve doğru ürünler kullandığımız sürece UV ışınlarından çocuklarımızı korumayı başarabiliriz.

Çocuklar D Vitaminini Nasıl Alacaklar?

Ailelerin en merak ettiği bir diğer konu ise güneş ışınlarının sağladığı D vitamininden nasıl faydalanacakları oluyor. Çocuklara D vitamini sağlamak için, havanın kapalı veya bulutlu olduğu bir günde 5-10 dakika dışarıda kalmak yeterli olacaktır. Bulutlu günlerde çocukların elleri ve yüzleri dışarıda açık olacak şekilde giydirilebilir ve 5-10 dakika dışarı çıkartılabilir. Bu durum bile cildin D vitamin sentezi için yeterlidir.

Çocukları Güneşten Nasıl Korumalıyız?

Çocukları, özellikle güneşin dik geldiği saatlerde UV ışınlarından korumalıyız. Yaz aylarında saat 10:00 ile 15:00 arası çocukların güneşe çıkmaması önerilir. Dışarı çıkmaları gerektiğinde mutlaka çocuklara en az 30 SPF koruma içeren güneş kremi uygulamalı ve şapka takmalı.

Görsel 3: Yaz aylarında saat 10:00 ile 15:00 arası çocukların güneşe çıkmaması önerilir.

Çocuklara sürülen güneş kremi mutlaka 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Sıcak havalarda çocukların sık sık sıvı tüketmesi de önemlidir. Böylece terlemenin etkisiyle vücut su kaybına uğramaz.

Ayrıca yaz aylarında çocukların kalın kıyafetler giydirilmemeli, bunların yerine hafif ve terletmeyecek kumaşlara sahip kıyafetler seçilmelidir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, hem kendinizi hem de çocuğunuz güneşten korumanızı önerir ve mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://kidshealth.org/en/parents/sunscreen.html
  2. https://www.healthlinkbc.ca/healthlinkbc-files/sun-safety-children
  3. https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-play/Pages/Sun-Safety.aspx

Görsel Kaynak: https://southairconditioning.com/kids-sunglasses-k.html