Çocuklar ile Birlikte Evde Spor Yapmak

0
1707
cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak

Evde spor yapmak son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Pandemi nedeniyle spor salonuna gitmekten çekinen ya da çevresinde açık hava spor imkânı olmayan kişiler genel olarak evlerinde spor yapmaktadır. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda evde spor yapan ve çocuklarını da bu aktiviteye dahil etmek isteyen ebeveynler için çeşitli egzersiz hareketi önerilerinde bulunacağız. Çocuğunuzun fiziksel gelişiminin yanı sıra hem çocuğunuz ile birlikte vakit geçirecek hem egzersiz yaparak zihinsel gelişimine katkıda bulunacak hem de keyifli vakit geçireceksiniz. Eğer hazırsanız, başlayalım!

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-
Görsel: Evde çocuklar ile birlikte spor yapmak

Dağcı Tırmanışı

Bu hareketi yapabilmek için ilk olarak şınav pozisyonunu almanız gerekmektedir. Daha sonrasında yerde tırmanır gibi sırayla dizlerini kırmalı ve dirseklerinize doğru getirmelisiniz. Dilerseniz dizini çapraz olarak da aynı doğrultuda öne doğru uzatabilirsiniz. Buradaki amacınız hızlı hareket edebilmek, kaslarınızı çalıştırmak ve ter atmaktır. Peki çocuğunuz ile birlikte yaptığınızda kim daha hızlı ve daha fazla yapacak? Cevabı öğrenmek için hemen egzersize başlayabilirsiniz!

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-1
Görsel 1: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Dağcı Tırmanışı

Ayı Emeklemesi

İsmiyle bile çocuğunuzu oldukça eğlendirecek olan bu egzersizi yapması da oldukça keyifli! İlk olarak, avuç içleriniz ve ayaklarınız zeminde olacak şekilde kambur olarak yere eğilmelisiniz. Bu noktada dizlerinizin yere değmemesi gerekiyor. Sağ eliniz ile ayağınız aynı anda, daha sonrasında da sol eliniz ile ayağınız aynı anda olacak şekilde sırayla öne doğru götürün ve yerde emekleyerek ilerleyin. Bu egzersiz ile tüm odayı dolaşın, bu sayede çocuğunuz ile birlikte tüm vücudunuzu çalıştırmış olacaksınız.

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-2
Görsel 2: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Ayı Emeklemesi

Goril Emeklemesi

Ayı emeklemesinden biraz daha zor olan bu harekette ağırlıklı olarak bacaklarınızı çalıştırmış olacaksınız. Goril emeklemesi hareketi için ilk olarak squad pozisyonunda durmalı, ellerinizi çaprazınıza ve yere koymalısınız. Bu noktada yere oldukça yakın olmanız gerekmektedir. Ellerinizden güç alarak squad pozisyonundayken zıplayın ve bir yana doğru kayın. Aynı hareketi önceki bulunduğunuz konumuza geri dönmek için tekrar yapın. Çocuklarınız ile bu egzersizi yaparken goril çığlıkları çıkartabilir ve egzersize eğlence katabilirsiniz.

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-3
Görse 3: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Goril Emeklemesi

Yıldız Zıplaması

Yıldız zıplaması hareketini çocuklar yapmaya zaten bayılıyorlar! Etrafınızda herhangi kesici ya da zararlı bir şeyler yokken olduğunuz yerde birden havaya zıplayın ve kollarınız ile bacaklarınızı olabildiğince açın. Havada çarpı işareti olacak kadar kollarınızı ve bacaklarınızı açmanız gerekmektedir. Çizgi filmlerde bulunan yıldızlara benzeyebileceğiniz bu egzersizi yaparken “Ben bir yıldızım!” diye bağırabilir ve çocuğunuzla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-4
Görsel 4: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Yıldız Zıplaması

Havaya Tekme

Bacak ve core bölgenizin oldukça çalışmasına yardımcı olacak havaya tekme egzersizinde ilk olarak çocuğunuz ile birlikte düz bir zemine yatın. Ellerinizi yanınıza doğru uzatın ve sırayla bacaklarınızı havaya tekme atar gibi kaldırın. Bu esnada bacaklarınızı indirmeden hava tutmanız gerekmektedir. Hiç indirmeden sürekli olarak havaya indirip, kaldırarak havuzda ya da denizde yüzüyor gibi ayaklarınızı çırpın.

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-5
Görsel 5: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Havaya Tekme

İp Atlama

Çocuklarınızın bir oyun olarak yaptıkları ip atlama eylemine biraz daha tempo katabilir ve egzersiz haline getirebilirsiniz. Bu sayede düzenli ve oyun halinden daha hızlı bir şekilde ip atlayarak tüm vücudunuzu çalıştırmış olursunuz. Hatta işi bir adım öteye götürerek çocuğunuz ile aynı ipte atlamaya ne dersiniz? Ustalık gerektiren bu hareketi yaparken dikkatli olmayı asla unutmayın!

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-6
Görsel 6: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: İp Atlama

Yoga

Yoga, her yaşa hitap eden bir spordur. Evinizde çocuklarınız ile yapabileceğiniz temel yoga hareketleri sayesinde hem kaslarınızı esnetebilir hem zihninizin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, yoga egzersizlerini yaparken müzik açabilir ve egzersizleri daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-7
Görsel 7: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Yoga

Dans

Dans, her yaştan insanın ve çocukların severek yaptığı eylemlerden biridir. Burada önemli olan nokta oldukça yaratıcı olmanız ve çocuğunuzun sevdiği müzikleri kullanmanızdır. Günde 15 dakika ile yapacağınız bu etkinlik sayesinde hem eğlenecek hem de vücut koordinasyonu, denge ve motor hareketlerini deneyimlemiş olacaksınız. Spor yapmayı sevmediğini dile getiren çocuklarınız varsa dansa kesinlikle bir şans vermelisiniz.

cocuklar-ile-birlikte-evde-spor-yapmak-8
Görsel 8: Çocuklar ile birlikte evde spor yapmak: Dans

Çocuğunuz ile birlikte vakit geçirmek ve spor yapmak için Annelik Yolunda ekibi olarak sizlere önerdiğimiz egzersizleri yaparken kendinizi ve çocuğunuzu yormadan yapmanın oldukça önemli olduğunu unutmayın! Mutlaka hareketlere başlamadan önce ısınma ve hareketleri tamamladıktan sonra da soğuma hareketlerini yapmayı asla ihmal etmeyin! Ve unutmayın ki çoğu zaman her spor, her yaş ve her beden için uygun olmayabilir, bu noktada çocuğunuzun yaşını ve yapısını dikkate alarak egzersizleri yapmalısınız. Annelik Yolunda ekibi olarak çocuğunuz ile birlikte keyifli vakit geçirmenizi diler ve sağlık günler dileriz! 😊