Çoğul Gebelik Nasıl Olur?

0
1503
çoğul gebelik

Gebelik bile hayatı değiştirmeye yetecek kadar farklılık yaratmaktadır. İkiz ve çoğul gebelik daha fazla sorun anlamına gelebilir. İkiz gebelik sayısı gittikçe artmaktadır. Bunun nedeni çocuk doğurma yaşı artı 20 li yaşlardan 30 lu yaşlara kaydığı için infertilite problemi ve tedavisinin artmasından kaynaklanır. Tedavi nedeniylede çoğul gebelikler artmaktadır.

çoğul gebelik
Görsel: çoğul gebelik

Çoğul gebelik nasıl olur?

Son yıllarda ikiz gebeliklerin sayısı arttı. Bunun en önemli sebebi 30 lu yaşlarda çocuk sahibi olmak. Diğer bir sebep ise ilaçlar ve infertilite tedavisidir. İki temel tip çoğul gebelik var: Tek yumurta (monozigotik) ve çift yumurta (dizigotik).

Tek yumurta ikizi

Monozigotik tek yumurta ikizleri tek bir döllenmiş yumurtadan olup genetik olarak aynı olup birbirlerinin kopyası olur ve aynı cinstir. Tek yumurta ikizi yaş, ırk ve genetikten bağımsız olup tesadüfi bir olay olup bin canlı doğumda 3 veya 4 tane görülür.

Çift yumurta ikizi

Dizigotik çift yumurta ikizleri farklı yumurtaların farklı spermler ile döllenmesi ile oluşur. Aynı veya farklı cins olabilir. Genetik olarak eş değiller. En sık görülen ikiz çift yumurta ikizleridir. Çoğunlukla infertilite tedavisi sırasında olur. İleri yaşlarda hamile kalan, kilosu fazla olan, doğum kontrol haplarını yeni bırakan ve çok çocuğu olan kadınlarda ikiz gebelik daha fazla görülmektedir.

çoğul gebelik
Görsel: çoğul gebelik

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

Gebelik haberinin alındığı ilk andan itibaren aileler için heyecan sürekli olarak artar. Bebek bekleyen çiftler için sabırsızlıkla geçen bu süreç ikiz gebelik haberinin alınması ile iyice artar. Bebek bekleyen ailelere müjdeli haberlerin ikincisi de eğer hamilelik ikiz bekleniyorsa gelir. İkiz bebek sahibi olmak nadir rastlanan ve aileleri çokça heyecanlandıran bir durumdur.

İkiz gebelik nasıl olur?

İkiz hamilelik belirtileri birçok anne ve baba için merak konusudur. Aynı zamanda, doğal veya tüp bebek yöntemleriyle kendiliğinden olabilir. Ailede ikiz varsa bu olasılık genetik olarak artar.

Çift yumurta ikizleri en yaygın ikizlerdir ve iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesiyle oluşur. Genetik olarak konuşacak olursak, her ikizin ayrı bir plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek veya bir kız ve bir erkek olabilir. Çift yumurta ikizleri, kardeş olarak birbirlerine benziyorlar ama tıpatıp aynı da değiller.

Genetik olarak konuşursak, tek bir döllenmiş yumurta bölündüğünde ve iki ayrı fetüse dönüştüğünde, tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurta ikizleri bir plasentayı paylaşabilir, ancak her bebeğin genellikle ayrı bir su kesesi vardır. Tek yumurta ikizleri, birbirinin aynısıdır. Aynı cinsiyettedirler ve aynı vücut ve özelliklere sahiptirler.

Nadir durumlarda, tek yumurta ikizleri iki ayrı bireye ayrılamaz. Bu bebeklere yapışık ikizler denir. Üçüzler ve diğer çok katmanlı ikizler, tek yumurta ikizleri, çift yumurta ikizleri veya bunların bir kombinasyonu olabilir.

İkiz gebelik kaçıncı haftada belli olur?

Adet gecikmesinden sonra fetal kese görüldüğü andan itibaren ikiz hamilelik tespit edilebilir. Günümüzde gebeliğin ilk 14 haftasında yapılan ultrason muayenesinin en önemli amaçlarından biri gebelik kesesi sayısını belirlemektir

Son adet dönemine göre ortalama 7. haftadan sonra ve adet gecikmesinden sonra 3. haftadan sonra ultrasonda bir veya daha fazla gebelik kesesi gözlemlenerek çoğul gebelikler teşhis edilebilir.

çoğul gebelik
Görsel: çoğul gebelik

İkiz gebelik nasıl anlaşılır?

Bugünlerde, annenin gebelik kesesinin oluşumundan ikizlerin hamile olduğu tespit edilebilmektedir. İlk belirtiler, menstrüasyonun gecikmesinden birkaç hafta sonra ortaya çıkar. İkiz gebeliğin semptomları tekil gebelik ile aynıdır. Üçüncü haftadan sonra gebelik kesesi oluşur ve gebeliğin ikiz olup olmadığı anlaşılabilir.

İkiz gebelikte bebek tek yumurta ikizi olabilir. Bu durum, iki bebeğin aynı plasentayı paylaşıp paylaşmadığına bağlıdır. Her iki durumda da, gelecekte kullanmanız gereken kontrol önlemlerine ilişkin doktorunuzun talimatlarını dikkate almalısınız.

İkiz gebelikte her bebeğin sağlığı ayrı ayrı ele alınacaktır. Her bebeğin kilosu, fiziksel gelişimi ve genel sağlığı ayrı ayrı değerlendirilmelidir. İkiz gebelik durumunda özellikle besleyici bir diyet planı izlemelidir. İkiz gebelik, her gün tek bir gebelikten daha fazla vitamin, mineral ve protein gerektirir.

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

İkiz gebeliklerde mide bulantısı, koku hassasiyeti ve kusma şikayetleri gebeliğin ilk trimesterde daha yoğun olabilir. Ayrıca tek gebelikle karşılaştırıldığında ikiz gebelik farklı şikayetlere neden olmamaktadır.

İkiz gebelikte annenin demir, folik asit ve kalsiyum gibi eser elementlere olan talebi artar. Günlük protein ve kalori alımı tekil gebelikten daha yüksek tutulmalıdır. Örneğin, günlük protein alımının vücut ağırlığının kilogramı başına 1.5 g olması ve günlük kalori ihtiyacına bebek başına 300 kcal eklenmesi önemlidir.

Sağlıklı günler dileriz 😊