Corona Virüs Karantinasında Sporu İhmal Etmeyin!

0
1664
Corona Virüs Karantinasında Evde Yapılabilecek Egzersizler

Corona Virüs Karantinasında Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde kalmak corona virüsün yayılmasını yavaşlatabilir ve aşırı fiziksel uzaklaşma bir kişinin enfeksiyona yakalanmasını önleyebilir. Bununla birlikte, enfeksiyonun yayılmasını yavaşlatmak, bir fitness rutininden vazgeçmek anlamına gelmez. İnsanlar evde bol miktarda egzersiz yapabilirler.

Spor salonları kapılarını kapatmış olabilir, ancak corona virüs karantinasında evde yapılabilecek egzersizler konusunda sizler için biz buradayız.

Yoga

Corona Virüs Karantinasında Yoga

Yoğun stres ve belirsizlik döneminde, yoganın yavaş hareketi ve kontrollü solunumu kaygıyı hafifletebilir ve fiziksel gerginliğe yardımcı olabilir. Şu basit yoga hareketlerini deneyin:

  • Dizler göğsün ve gövdenin altında bükülmüş ve baş aşağı olacak şekilde başlayın.
  • Bacakları uzatın ve aşağı doğru bakan bacak aranızın içine doğru yukarı itin. Kalçalar havada olmalı, böylece vücut ters bir V oluşturur.
  • Bir bacağı eller arasında, ayağı düz, diz bükülmüş ve eller ayağın her iki yanında olacak şekilde öne getirin.
  • Üst gövdeyi ve kolları kaldırın, arka bacağınızı düzeltin ve arka ayağı 45 derecelik bir açıyla döndürün.
  • Bir kolu vücudun arkasına ve bir kolunu önüne uzatın. Gerin ve derin nefes alın.
  • Yanları değiştirerek tüm sekansı tekrarlayın.

Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Vücut ağırlığı egzersizleri, pahalı spor salonu ekipmanlarıyla aynı faydaların çoğunu sunar. Şu basit egzersizleri deneyin:

  • Squat: Giderek daha fazla tekrar ve set için çalışarak 2-3 set squat yapın. Ayakta başlayın, sonra kalçaları geri bırakın ve dizleri oturma pozisyonuna bükün. Bazı insanlar dizlerinin arasında bir top ile bu egzersizi daha kolay bulurlar.
  • Lunge: Bir bacağınızla uzun bir adım atın ve her iki dizinizi bükerek ön dizin ayak parmaklarını geçmemesini sağlayın. Diğer tarafta tekrarlayın. Geriye doğru bir adımla başlayan ters lunge ve bir tarafa bir adımla başlayan yan lunge, bazı insanlar için daha kolaydır.
Corona Virüs Karantinasında Egzersizler

Halter

Halter, süslü spor salonu ekipmanı ve hatta ağırlık gerektirmez. Bir kişinin ağırlıkları yok ise, bunun yerine ağır kutular, kitaplar veya diğer ağır nesneler kullanabilirler.

Ağırlıkları, vücut ağırlığındaki egzersiz rutinine dahil etmeye çalışın, ellerinizdeki ağırlıklar ile çömelin ve derin nefes alın. Alternatif olarak, pazı bukleleri, omuz presleri ve tricep uzantılarını deneyin. Presleri serbest ağırlıklarla karşılaştırmak için, sadece arkaya yaslanın ve her iki elden birini tutarak ağırlıkları yukarı doğru bastırın. Farklı bir omuz egzersizi için, ağırlıkları yukarı bastırdıktan sonra kolları dışarı, aşağı ve yana doğru uzatmayı deneyin.

Egzersizler fitness, bir spor salonu ya da özel bir beceri gerektirmez. Bir kişi egzersiz yapmak için evde veya çevresinde çok sayıda basit şey yapabilir.

Günlük hareket, germe ve fiziksel ve zihinsel olarak iyi hissettiren herhangi bir fiziksel aktivite taahhüdü, karantina birkaç ay sürse bile insanların aktif kalmasına ve formda kalmasına yardımcı olabilir.