5 Maddede Corona Virüsün Gebelik Üstünde Etkileri

0
1540
Corona Virüsün Gebelik Üzerinde Etkileri
Corona Virüsün Gebelik Üzerinde Etkileri

Corona Virüs Hamileleri Etkiliyor Mu?

Güncel bir haber olmaktan öte yaşamımızı tehdit eden bir etken haline gelen yeni nesil corona virüsü ile ilgili yapılan çalışmalar ve bilimsel araştırmalar sonucunda yaşlıların ve kronik hastalığı olanların birinci derece risk sınıfında oldukları belirlenmiştir. Risk grubu sınıflandırmasında aşağılarda yer alan gençler ve gebeler için yapılan çalışmalar sonucunda Covid 19 virüsünün bu grupları da tehdit ettiği tespit edilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çin, Almanya gibi ülkeler özellikle gebeler üzerine etkileri araştırmak için özel çalışmalar yapmıştır.

Kasım 2019 tarihinden itibaren 3 aylık, 6 aylık, 8 aylık ve 9 aylık gebeler üzerine yapılan çalışmalar sonucunda şu veriler elde edilmiş ve resmi yayın organlarında yayınlanmıştır.

1- Covid 19 Anne Karnındaki Bebeğe Geçer Mi?

Corona virüsü enfekte edilen gebe anneler doğum yaptıktan sonra bebeklere yapılan testler sonucunda virüsün bebeklere bulaşmadığı tespit edilmiştir. 18 farklı anne ve bebeği üzerinde yapılan çalışmalar ve testler sonucunda bebeklere yapılan testler negatif çıkmıştır. Anneler farklı yaş gruplarından seçilmiş, en yaşlı anne 44 yaşında olmasına karşın bebeğinde virüs saptanmamıştır.

Corona Virüsün Hamilelere Etkisi

2- Covid 19 Erken Doğuma Neden Olur Mu?

Corona virüs, sadece akciğerler üzerinde etkili olan ve hastaların solunum yollarında tahribat yaratan bir virüs türüdür. Bu nedenle yapılan çalışmalar kapsamında dünya genelinde enfekte olmuş 40 anne adayı takip edilmiş, yapılan doğumlar ve doğum süreçleri gözlenerek veriler elde edilmiştir. Yapılan çalışmalara göre virüs bulaşmış olan anneler normal bir şekilde doğum süreci geçirmiş, hiçbir anne erken doğum yapmamıştır.

3- Anne Adayı İçin Risk Var Mı?

Yapılan çalışmalarda enfekte olan anne adaylarının tamamı için benzer oranda risk mevcut olduğu görülmüştür. Tedavi sürecinde ilaç kullanmayı reddeden bir anne adayı solunum güçlüğü nedeni ile doğum sırasında risk yaşamış ancak doğum sonrasında herhangi bir sorun yaşamamıştır. Burada önemli olan konu enfekte sürecinin başlama tarihi ve tedavi edilme süresidir.

4- Gebe Anneler İlaç Kullanmalı Mı?

Gebe Anneler İlaç Kullanmalı Mı?

Enfekte olan anne adaylarının bir kısmı tedavi edilmiş, ilaç verilerek solunum yollarının tedavi edilmesi sağlanmıştır. Tedavi süresince alınan ilaçlar her hamilelikte olduğu gibi bebekte kalıtsal olarak iz bırakmıştır. Tedavi olmayı kabul eden anneler kendi rızaları ile tedavi oldukları için bebeklerinde oluşabilecek kalıtsal rahatsızlıkları önceden kabul etmiş oldular. Bu verilerden hareket edildiğinde ilaç kullanımı tamamen annenin rızası ve isteği ile olabilir.

5- Doğum Sonrası Bebek İçin Risk Var Mı?

Doğum yapan annelerin izolasyon koşulları devam ettirilmiş, bebeklerin emzirilmesine izin verilmiştir. Anne ile temas sıfır düzeyine indirgenmiş, anne sütü ile beslenen bebeklerin bir kısmı sağılan süt ile bir kısmı doğrudan anne tarafından emzirilmiştir. Temas eden annelerin bebeklerinde yapılan testlerde virüs negatif çıkmıştır. Yapılan testler sonucunda elde edilen verilere göre corona virüsünün bebeklere bulaşmadığı sonucu elde edilmiştir.

Herkese sağlıklı günler 🙂