Çürük Diş Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

0
1610
çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler

Çürük diş ağız sağlığını kötü etkilemesinin yanında kalp sağlığını da etkileyebilir. Diş sağlığı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanır. Peki, çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler?

çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler
Görsel: çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler

Çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler?

Çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriyemi, endokardit adını verdiğimiz kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablodur.

Diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde oluşan çürük dişlerin dolgu ya da çekimi sırasında hatta bazen sadece diş fırçalama sırasındaki oluşan kanamalarla kan dolaşımına karışan enfeksiyon etkenlerin kalpteki sorunlu bölgeye ulaşıp burada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilir. Endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için, riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir.

Ancak elbetteki en ideali, ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve dişeti hastalıklarının önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski taşıyan (Kalp ameliyatı geçirmiş olsun ya da olmasın) doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara ve kalp kapak hastalığı bulunan (özellikle de yapay kalp kapağı takılan) erişkinlere ağız ve diş bakımının kalp sağlıkları açısından da ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır.

Doğal beyaz dişler

Herkes dişlerinin inci gibi parlamasını ister. Peki evde diş beyazlatma nasıl yapılır? Ancak birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Dişlerinizin bembeyaz olma şansı yoktur. Çünkü dişlerin gerçek rengi tam olarak beyaz değildir. Evde kullanılan yöntemlerin çoğu asidik maddeler içerir. Asit lekelerini gidermenin yanı sıra diş minesine de zarar verebilir. Bu nedenle haftada 2 defaya kadar bu yöntemleri kullanmanız tavsiye edilir.

Herhangi bir hassasiyet varsa uygulama durdurulmalıdır. Bu yöntemler aynı zamanda evde diş beyazlatma ve diş temizliği konusunda size fayda sağlayacaktır. Ancak ileride başka sorunlarla karşılaşmamak için diş hekiminize danışmanız en iyisidir. Evde hangi yöntemleri kullanabilirsiniz? Kabartma tozu etkili midir? Bitkisel çözüm var mı? Dişlerimi kalıcı olarak beyazlatabilir miyim? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, lütfen yazımızı okumaya devam edin.

çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler
Görsel: çürük diş kalp sağlığını nasıl etkiler

Diş sağlığının önemi

Diş sağlığını korumak için beslenmeye ve diş temizliğine dikkat etmeliyiz. Sağlıksız, sararmış ve çürük dişler estetik açıdan tatmin edici olmasa da ağız kokusuna da neden olabilirler. Peki evde dişler nasıl beyazlatılır?

Diş çürümesine neden olmamak için günde iki kez dişlerimizi fırçalamanız gerekir. Sağlıklı ve beyaz dişler istiyorsanız bir çok ürün arasından seçim yapabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu diş beyazlatıcı kimyasal içerir. Daha beyaz dişlere sahip olmak, ancak kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız, hem doğal hem de güvenilir olan birçok seçenek vardır.

Dişlerin sarı görünmesine neden olan nedir?

Dişlerin matlaşmasına ve parlak beyaz parlaklığını kaybetmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Bazı besinler dişlerin dış tabakasında renk değişikliğine, dişlerin sararmasına ve diş plağı oluşumuna neden olabilir. Bu renk değişiklikleri geleneksel diş temizleme ve diş beyazlatma yöntemleri ile sağlanmaktadır. Evde doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız kullanabileceğiniz bazı diş beyazlatma yöntemleri vardır:

1. Limon Ve Karbonat

Limon suyunu bir çay kaşığı karbonatın üzerine sıkın ve köpürene kadar karıştırın. Ardından temiz bir diş fırçası ile uygulayın. Asidik olduğu için haftada en fazla 1-2 kez bu yöntemi tekrarlamalısınız.

karbonat ve limon
Görsel: karbonat ve limon

2. Karbonat

Kabartma tozu doğal bir beyazlatma etkisine sahiptir. Haftada 2-3 kez kullandıktan sonra dişlerinizin renginin daha açık olduğunu göreceksiniz. Islatılmış diş fırçasını karbonat içine daldırın ve dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

3. Sofra Tuzu

Kabartma tozu kadar renk açmasada evde kullanılan sofra tuzu ile dişlerinizi fırçalarsanız dişlerinizin renginin biraz daha açıldığını göreceksiniz ve tuzun ağzınızdaki bakterileri de yok edecektir. Tuz hem dişlerinizi beyazlatacak hemde ağzınızın temizlenmesini sağlayacaktır. Islatılmış diş fırçasını tuza batırın ve dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

Sütlü çay, diş renklenmelerini nasıl azaltır?

Çayın içindeki flavinler, dişlerinize yapışmaya eğilimli ve dişlerinizi renklendiren moleküller barındırırlar. Kazein adı verilen aynı zamanda hayvan sütünde bulunan proteinlere güçlü bir yapışma özelliği vardır. Kazeinler, leke yapan molekülleri çevreleyerek dişinize yapışmalarını engeller. Süt proteinleri ve bu tarz moleküller arasındaki bağ, süt yağları tarafından geliştirilir. Bir başka deyişle, sütün içindeki yağ oranı ne kadar yüksekse dişlerdeki renklenme o kadar az olur.

Ne yazık ki renklenme üzerindeki bu etki; soya, pirinç, badem ya da hayvansal olmayan diğer türlerde geçerli değildir. Hatta bu türler daha fazla lekelenmeye sebep olabilir ama yağ oranı yüksek olan inek sütü ya da diğer hayvan sütlerinin lekelenmeyi büyük oranda azaltacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Yağsız süt aynı özelliklerde değildir.

Sağlıklı günler dileriz 😊