Depresyon ve üzüntü arasındaki fark nedir?

0
1365
depresyon-ve-uzuntu-arasindaki-fark-nedir

Üzüntü, kayıp, başarısızlık veya yaşamdaki diğer olumsuz olaylara verilen doğal bir tepkidir. Pek çok farklı üzüntü türü vardır ve herkes bunu hayatının bir noktasında hisseder. Depresyon ve üzüntü aynı şey değildir. Çünkü depresyon günlük iş görme yeteneğinizi etkileyen ciddi semptomlara neden olur. Depresyon, iki haftadan uzun süren semptomlarınız varsa, profesyonel bakım gerektiren bir akıl sağlığı bozukluğudur.

depresyon-ve-uzuntu-arasindaki-fark-nedir (1)
Görsel: Depresyon ve Üzüntü Arasındaki Fark

Üzüntü nedir?

Üzüntü, hepimizin zaman zaman, genellikle kötü bir olay veya bir dizi kötü olay yaşadığımızda deneyimlediğimiz bir duygudur. Bir yakınınızı kaybettiğinizde, bir sınavda veya iş görüşmesinde başarısız olduğunuzda veya partnerinizden ayrıldığınızda üzülmeniz normaldir. Üzüntü aynı zamanda depresyonun en yaygın semptomlarından biridir. Ancak bu her zaman kişinin depresyonda olduğu anlamına gelmez.

Üzüntü ve depresyon arasındaki temel fark, birkaç günden daha uzun sürmesidir. İki haftadan daha uzun süre üzgün hissediyorsanız, bu depresyonun erken bir belirtisi olabilir. Çünkü depresyon, uzun süreli düşük ruh hali ve ilgi kaybı ile karakterize edilen bir duygu-durum bozukluğudur. Günlük işleyişinizde ve ilişkilerinizde önemli sorunlara neden olabilir.

depresyon-ve-uzuntu-arasindaki-fark-nedir (2)
Görsel: Üzüntü Nedir

Depresyon nedir?

Depresyon yaygın fakat ciddi bir duygu-durum bozukluğudur. Depresyon günlük yaşama müdahale eder ve çalışmayı, ders çalışmayı veya günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırır. Ayrıca 15-44 yaş arası kişilerde önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan intihara da yol açar.

Birçok depresyon türü vardır. Bunlardan birisi klinik depresyon veya tek kutuplu depresyon olarak da bilinen majör depresif bozukluk (MDB). MDB, sevilen birinin ölümü gibi yaşam olayları da dahil olmak üzere çeşitli şeyler tarafından tetiklenir. Depresyon, kalıcı bir üzüntü hissine ve keyif alınan etkinliklere olan ilginin kaybolmasına neden olan bir hastalıktır. Ayrıca kilo, uyku veya enerji seviyelerinde önemli değişikliklere yol açar. Ayrıca, konsantrasyon ve karar verme ile ilgili sorunlara neden olur.

Üzüntü Tedavi Edilir Mi?

Üzüntü normal bir duygudur. Bu hayatın bir parçasıdır ve ara sıra üzgün hissetmeniz normaldir. Üzüntü, sevdiğiniz birini kaybetmek veya sevdiğiniz biri tarafından reddedilmek gibi hayatınızdaki olumsuz olaylar tarafından tetiklenir.

Üzüntü normal bir duygudur ve bazen üzgün hissetmek normaldir. Üzüntü, aşağıdakiler dahil birçok şeyden kaynaklanabilir:

  • Sevilen birinin kaybı
  • Ayrılık veya boşanma
  • İş/okul durumunda bir hareket veya değişiklik
  • Bir evcil hayvanın veya başka bir hayvan arkadaşının kaybı.

Üzgün hissettiğinizde, zor zamanları atlatmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

  • Sizinle olan biteni anlayan ve önemseyen biriyle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun: Duygularınızı paylaşmak, onları daha az bunaltıcı gösterir. Üzerinizdeki ağırlığın bir kısmını kaldırmanıza yardımcı olur. Böylece zihninizde bu kadar ağır bir yük oluşturmaz.
  • Düzenli egzersiz yapın: Depresyon ve üzüntü, yorgun hissetmek veya uyumakta güçlük çekmek gibi günlük işleri normalden daha zor hale getirir. Çözüm olarak, egzersiz yapmak, enerji düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Böylece bu etkinlikler, hayatın ilerleyen dönemlerinde tekrar karşı karşıya geldiğinde o kadar zorlayıcı olmaz.

Üzüntü ve Depresyon Aynı Şey Değildir

Depresyon bir akıl hastalığıdır. Üzüntü, herkesin bir noktada yaşadığı doğal bir duygudur. Bu yüzden depresyon ve üzüntü birbirinden farklı terimlerdir. Depresyonda olan insanlar kendilerini üzgün hisseder. Ancak bu, depresyonun belirtilerinden yalnızca biridir. Ek olarak kişilerin zayıf oldukları veya yanlış bir şey yaptıkları anlamına gelmez. Bu hastalık için ilaç, terapi ve aile ve arkadaşlardan alınacak diğer desteklerle tedavi edilir. Depresyonla ilgili yardıma ulaşmanız başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Daha iyi olacak kadar cesur olduğunuz anlamına gelir!

Depresyonun üzgün hissetmekle aynı şey olmadığına dikkat etmek önemlidir. Depresyon, ilaç ve terapi ile tedavi edilebilen ciddi, devam eden bir hastalıktır.

Kendinizi üzgün ve depresif hissediyorsanız, bunun sizde bir sorun olduğu anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Depresyon bir akıl hastalığıdır ve ilaç, terapi veya her ikisi ile tedavi edilir. Depresyon belirtileri yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede yardım istemek önemlidir.

Depresyon Tedavi Edilir Mi?

Depresyonu olan kişiler genellikle kendilerini üzgün ve umutsuz hisseder. Ancak yorgunluk veya baş ağrısı gibi fiziksel belirtiler de gösterir. Depresyon, iş, okul ve düzenli ev işleri dahil olmak üzere günlük aktivitelerinizi yapmayı zorlaştırır. Tedavi ilaç ve/veya konuşma terapisini (psikoterapi) içerir. Depresyonu olan birçok kişi, egzersiz, daha iyi beslenme ve uyku hijyeni gibi sağlığına dikkat etmelidir.

depresyon-ve-uzuntu-arasindaki-fark-nedir (3)
Görsel: Depresyonun Tedavisi Nedir

Depresyon ve Üzüntü ile Başa Çıkmanın Yolları

Depresyon diğer hastalıklar gibi tedavi edilir. Üzüntüyü tedavi etmenin anahtarı, onunla savaşmaya çalışmak değildir. Bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden yardım isteyin. Hayatınızda neler olup bittiği hakkında konuşabileceğiniz biri varsa, ona ulaşın ve yardım isteyin. Bu kişi, kendi hayatlarında benzer duygularla nasıl başa çıktıkları konusunda tavsiyelerde bulunur.  Depresyon ve üzüntüyü aşmak için ihtiyacın olan belki de budur.

Dikkatinizi dağıtmayı deneyin! Pek çok insan üzgün hissettiklerinde, artık üzgün hissetmeyecekleri kadar dikkatlerini dağıtmaya yardımcı olan bazı şeyler olduğunu fark eder.

Depresyon ve Üzüntü Genel Bakış

Depresyon ve üzüntü iki farklı şeydir. Üzüntü duyguları genellikle kısa ömürlü mutsuzluktur. Ancak iki haftadan fazla devam ederse, depresyon geçiriyor olabilirsiniz. Ruh halinizin değiştiğini ve bunun günlük hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız, profesyonel yardım almanın zamanı gelmiş olabilir.

Kaynaklar

https://www.heretohelp.bc.ca/q-and-a/whats-the-difference-between-sadness-and-depression

https://www.medicalnewstoday.com/articles/314418

https://www.healthline.com/health/depression/depression-vs-sadness