Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

0
1651
Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

Çoğumuz, sağlık endişeleri ve depresyon gibi duygusal ve zihinsel bozuklukları tedavi etmek için ilaçlara güveniyoruz. Ve birçok durumda, bunlar ilişkili semptomların neredeyse anında hafifletilmesine neden olabilirken, çoğu durumda yan etki yaşatabiliyor. Peki bu durumlarda doğal antidepresanlar kullanabilir miyiz?

Bu nedenle, depresif bozukluklarla mücadele eden daha fazla insanın zihinsel sağlıklarını korumak için çok daha güvenli bir yol aradığını ve bu bütünsel yaklaşımın temel bileşenlerinden birinin doğal antidepresanlar olduğunu belirtebiliriz.

Beyin için iyi olan yiyeceklerin çoğu, depresyon ve / veya diğer duygusal ilişkili rahatsızlıkların giderilmesinde faydalıdır. Hiç kimse depresyonu önleyemese de, beyin için sağlıklı olan yiyecekleri, özellikle de optimal beyin işlevini destekleyen ve beyin hücrelerinin onarımına katkıda bulunanları tüketmek yardımcı olacaktır.

Doğal Antidepresan İçeren Besinler

  • Tatlı Patates

Tatlı patatesler, kortizolü ve stresle artan yüksek tansiyonu azaltan magnezyum ve potasyum bakımından yüksektir. Bunlara ek olarak, bu karbonhidrat ayrıca L-triptofan, depresyon ve anksiyetenin önlenmesine yardımcı olduğu bulunan bir amino asit içerir.

  • Ceviz
Doğal Antidepresanlar Ceviz

Cevizler omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve ayrıca beyindeki iltihapla mücadelede çok etkilidir. Çok sayıda çalışma, bu yağ asitlerinin sadece insanlarda depresyon belirtilerini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda optimal beyin fonksiyonunu iyileştirdiğini ve kolesterol seviyelerini olumlu etkilediğini bulmuştur.

  • Koyu Yeşil, Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil, lahana, ıspanak, yeşil ve brokoli gibi yapraklı sebzeler antioksidan bakımından zengindir. Bu onları beyindeki iltihapla mücadelede etkili hale getirir. Beyin iltihabını önleyebilir ve özellikle şiddetli depresyon olmak üzere duygusal ve zihinsel bozuklukları azaltacaktır.

  • Meyveler
Doğal Antidepresanlar Meyveler

Koyu yeşil, yapraklı sebzelere benzer şekilde meyveler de antioksidanlar açısından zengindir. Bu meyveler, beyindeki iltihaplanma sonucu hasar görmüş olan hücrelerin onarımında ve doğal antidepresanlar arasında en iyisidir.

  • Avokado

Avokado, çoğunlukla sağlıklı yağ kaynakları ile bilinir. Bununla birlikte, stres ve depresyonu doğrudan azaltan ve sağlıklı beyin fonksiyonunu teşvik eden özellikle yüksek seviyelerde folat ve B vitaminleri içeren bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar.

  • Tohumlar

Chia, kenevir ve keten tohumu en iyi doğal antidepresanlar ve Omega-3 kaynakları arasındadır. Sadece beyin fonksiyonuna katkıda bulunmazlar, aynı zamanda vücuttaki mutluluk ve rahatlama da dahil olmak üzere iyileştirilmiş ruh hallerini teşvik ederler.

Ayrıca, sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına da yardımcı olurlar. Sürekli yükselme ve düşme ile karakterize edilen kan şekeri seviyeleri, sağlıksız ruh hali değişikliklerine neden olacaktır.

  • Serotonin Üretimini Tetikleyen Gıdalar
Doğal Antidepresanlar Serotonin

Ruh halini etkileyen kimyasallardan biri serotonindir. Vücudun kan ve bağırsak gibi diğer bölgelerinde bulunan kimyasal, ruh halindeki değişikliklerle ilişkilendirilmiştir. Örneğin, vücuttaki serotonin seviyeleri düşük olduğunda, bir kişi düşük ruh hallerine daha duyarlıdır ve mevcut depresif bozuklukları olan insanlar için onları daha da depresif bir duruma sokabilir.

Doğal antidepresanlar arasında somon, süt, tohumlar, yumurtalar, kümes hayvanları, soya ürünleri, fındık ve ıspanak bulunur.