Doğal Yöntemlerle Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır

0
1693
gebelik-testi

Belki uzun zamandır bunu hayal ettiniz veya adetiniz ertelendi, heyecanlı ve endişeli hissedeceksiniz. Hamile olduğunuzdan emin olmak için yapabileceğiniz şey, evde yapılan bir gebelik testidir. Peki hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Doğal yöntemlerle evde gebelik testi en doğru şekilde nasıl yapılır? Cevaplar bu derleme yazımızda!

evde-gebelik-testi
Görsel: Evde gebelik testi

Her kadın hamileliğin ilk belirtilerini hissetmez. Bazı kadınlar tüm semptomları yaşarken, diğerleri başka semptomlar olmadan belli bir süre geçirebilir. Bugün hamile olup olmadığınızı anlamak çok kolay. Eczaneden gebelik testi alıp yaparak sonucu birkaç dakika içinde öğrenebiliriz.

Peki bir kadın eski zamanlarda hamile olup olmadığını nasıl anlardı? Kan testi yok, ultrason yok, idrar testi yok. Ancak bu eski dönemin kadınlarını yıldırmamış olacak ki kendileri evde gebelik testi yöntemlerini bulup yapmayı başarmışlar.

Adet gecikmesi ve mide bulantıları gibi klasik gebelik belirtileri gösteriyorsanız, bu yöntemleri evde denemek aklınızdaki acaba mı gibi sorulara bir nevze de olsa cevap olabilir ve kafa karışıklığınızı giderebilir.

gebelik-belirtileri
Görsel: Gebelik belirtileri

Ama unutmamak gerek ki, birçok kişide evde gebelik testi doğru sonuç verse de hiçbir zaman %100 doğru sonuç olduğu anlamına gelmez. Be nedenle, en doğru ve kesin sonucu öğrenmek için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

İşte doğal yollarla yapılabilecek evde gebelik testi yöntemleri:

Evde gebelik testi diş macunu yöntemi:

diş-macunu
Görsel: Diş macunu yöntemi

Diş macununun sadece dişlerinizi fırçalamakla kalmayıp başka birçok faydası da olduğunu biliyor muydunuz? Beyaz diş macununu boş ve tamamen kuru bir kaseye koyup üzerine birkaç damla idrar damlatmalısınız. Sonrasında köpürmeye başlayacaktır. Köpüklerin rengi değişmiyorsa hamile değilsiniz. Hem köpürme oluyor hem de diş macununun rengi maviye dönüyorsa hamilesiniz demektir.

Evde gebelik testi çamaşır suyu yöntemi:

çamaşır-suyu
Görsel: Çamaşır suyu yöntemi

Diş macunu sonrası bir diğer yöntem çamaşır suyu yöntemidir. En ağır kimyasal maddelerden biri olduğu için sonuç diş macununa göre daha doğru olacaktır. Plastik bir kaba idrarınızı yapmalı ve ardından idrarınıza 3 çay kaşığı çamaşır suyu dökmelisiniz. Çamaşır suyu idrarla köpürmeye başlarsa test sonucu pozitiftir, bu da hamile olduğunuz anlamına gelir. Ancak değişiklik yoksa gebelik yok demektir.

Evde gebelik testi idrar bekletme yöntemi:

idrar
Görsel: İdrar yöntemi

İdrarınızı boş bir kaba veya herhangi bir boş kuru şişeye dökmeli ve düz bir yerde bir gün beklemelisiniz. Ancak bu süreçte asla dokunulmamalıdır. İdrarın üst kısmı beyaz ve ince bir tabaka ise sonuç negatif, idrarda değişiklik yoksa hamile olduğunuzu gösterir. Çünkü hamilelikte salınan hormonlar idrarın yapısını korur.

Sirke ve ton balığı yöntemi:

ton-balığı
Görsel: Ton balığı ve sirke yöntemi

Çeyrek fincan ton balığı suyu ve çeyrek fincan sirkeyi biri ile karıştırıp bütün gece sıcak ortamda tutmalısınız. Daha sonra ertesi gün idrarınızı bir miktar ekleyin ve karışımın rengi parlak yeşil ise sonuç pozitif, karışımın rengi turuncu veya sarı ise sonuç negatiftir. Bunu yaparken burnunuzu ve ağzınızı koruyun çünkü sonuçta farklı maddeleri karıştırmanız gerekiyor.

Toz şeker yöntemi:

toz-şeker
Görsel: Toz şeker yöntemi

Sabah ilk idrarınızı kasedeki bir miktar şekerin üzerine koymalısınız. Şeker tamamen çözülürse sonuç negatif, ancak tamamen çözülmemişse pozitif olacaktır. İlk parti idrarın kullanılmasının nedeni, idrarın sabahları en yüksek konsantrasyona sahip olması ve gece boyunca birikmesidir. Dolayısıyla hamilelik hormonları ve hamilelikte olanlar bu şekilde atki edebilecektir.

Sabun yöntemi:

sabun
Görsel: Sabun yöntemi

Bir parça sabun üzerine idrar yapılır. Sabun köpürmeye başlarsa sonuç pozitiftir. Sabunun üzerinde köpürme oluşmadıysa sonuç negatiftir.

Karahindiba yöntemi:

karahindiba
Görsel: Karahindiba yöntemi

Evet, şaşıracaksınız ama karahindiba yapraklarını kullanarak hamilelik testi de yapılabiliyor. 3-4 dal karahindiba yaprağı bir plastik kabın içine koyun ve üzerine birkaç damla idrarınızı da ekleyip birkaç dakika bekletin. Yapraklar üzerinde kırmızı lekeler oluşuyor ise sonuç pozitif, lekeler oluşmuyorsa sonuç negatif olarak değerlendirilir.

Kabartma tozu ve soda yöntemi:

kabartma-tozu
Görsel: Kabartma tozu ve soda yöntemi

Mutfakta kullanılan kabartma tozu ve soda kullanarak hamilelik testi yapılabilir. Plastik bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı kabartma tozu koyun ve üzerine bir miktar idrarınızı ekleyin. Birkaç dakika sonra bu karışımın üzerine 2 yemek kaşığı sodayı ekleyip neler olduğunu gözlemleyin. Bu karışımda, karbonat köpürüp kabarırsa sonucunuz pozitif yani hamilesiniz demektir. Karbonat köpürmez, sonuç negatiftir yani hamile değilsiniz.

Sirke yöntemi:

beyaz-sirke
Görsel: Beyaz sirke yöntemi

Plastik bir kabın içerisine yarım su bardağı beyaz sirke koyun ve üzerine bir miktar idrarınızı ekleyin. Renk değişimi görülürse sonuç pozitif, renk değişimi görülmezse sonuç negatiftir.

Sizde evde gebelik testi deneyebilirsiniz ama unutmayın ki bu sonuçların hiçbiri bilimsel sonuçlar içermez ve yansıtmaz. Sağlıklı günler dileriz ?