Doğal Ürünler ile Cilt Bakımı Yapmak Faydalı Mıdır?

0
1612
Doğal Ürünler ile Cilt Bakımı Yapmak Faydalı Mıdır?
Doğal Ürünler ile Cilt Bakımı Yapmak Faydalı Mıdır?

Cilt bakımı, büyük ölçüde özen istemektedir. Cilt bakım ürünleri söz konusu olduğunda da pek çok kişinin bildiği üzere bazı ürünlerin potansiyel olarak cilde zarar verebilecek bileşenlerden ve kimyasallardan oluşabildiği aşikardır. Çoğu kişi, bu durumu sağlıklı görünmenin bir bedeli olarak görse de etkileri hafife alınmayacak kadar ön plandadır. Koruyuculardan aromatik maddelere ya da yapay renklendiricilere kadar birçok bileşen vücut ve cilt üzerinde olumsuz etkilere zemin hazırlayabilir.

Doğal ürünler ile cilt bakım rutini oluşturma imkanımız da bulunmaktadır. Doğru ürünleri doğru kombine ederek düzenli bir cilt bakım rutini gerçekleştirdiğimizde cilt bakımı evde çok daha pratik ve daha sağlıklı bir hale gelmektedir.

Görsel 1: Doğal ürünler ile cilt bakım rutini oluşturma imkanımız da bulunmaktadır.

Annelik yolunda ekibi olarak bu yazımızda taze ve genç bir görünüm elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz, ayrıca cilt bakımı için en doğal ürünleri sizler için derledik. Gelin, doğal ürünlerin cilt bakımındaki işlevlerini birlikte inceleyelim.

Doğal Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Çeşitli doğal cilt bakım ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler başlıklar halinde aşağıdaki gibidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Muhtemelen pek çok evde bulunan ve mucizevi etkiler gösteren en ünlü doğal cilt bakım ürünü, aynı zamanda en çok yönlü olanıdır. Hindistan cevizi yağı, ölü cilt hücrelerini temizleyip, cilt dokusunu güçlendirirken daha pek çok fayda sağlayabilir. Ekstra olarak, antibiyotik özelliği ile bakteri, mantar gibi problemlerin oluşumunun önlenmesinde ve giderilmesinde rol almaktadır.

Görsel 2: Antibiyotik özelliği ile bakteri, mantar gibi problemlerin oluşumunun önlenmesinde ve giderilmesinde rol almaktadır.

Gül Suyu

Gül suyu, genel olarak sağlık ve güzellik için etkili bir bileşendir. Tahriş olmuş ciltlerde ve sivilce problemlerinde de oldukça etkili olan gül suyu, yatıştırıcı etkisiyle ön plana çıkar. Yağlı ciltlere uygulandığında temizleyici, kuru ciltlere uygulandığında nemlendirici görevi üstlenir. Gül suyu, cilt tonunu ayarlamada etkilidir. Dilerseniz gül suyu özlü cilt bakım maskeleri de tercih edebilirsiniz.

Görsel 3: Gül suyu, genel olarak sağlık ve güzellik için etkili bir bileşendir.

Argan Yağı

Genel olarak, saç bakımında yoğun kullanılan argan yağı ciltte de birçok gözle görülür etki yaratır. Bu durumun temel sebebi, doğal E Vitamini, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olmasıdır. Yara izi, çatlaklar ve daha birçok problemde çözüm odaklı ilerleyen argan yağı da cilt bakımı rutininizde yer almalıdır.

Görsel 4: Genel olarak, saç bakımında yoğun kullanılan argan yağı ciltte de birçok gözle görülür etki yaratır.

Elma Sirkesi

Cilt bakımı için doğal bileşen niteliği taşıyan diğer bir ürün de elma sirkesidir. Asetik asit açısından zengin olan elma sirkesi, cilt temizliğinde kusursuzluk seviyesine ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Mantar, bakteri gibi virüslerin de oluşumunu yok edici özelliğe sahiptir.

Görsel 5: Cilt bakımı için doğal bileşen niteliği taşıyan diğer bir ürün de elma sirkesidir.

Doğal Ürünler ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal ürünler ile cilt bakımı yaparken öncelikle ürünlerin doğru adımlarda ve gerekli yerlerde kullanılmasına özen göstermeniz gerekmektedir. İsterseniz cilt bakımı maskeleri, karışım yağlar ve bakım ürünleri oluşturabilir ya da direkt olarak cildinize sürebilirsiniz. Bu esnada kullanacağınız doğal yağ ve diğer ürünlerin bir aldatmaca olmadığını da iyice araştırmanız gerekmektedir. Kaliteli olmayan bir ürün edindiğiniz takdirde fayda göremeyeceğiniz gibi olumsuz bir etkiyle de karşılaşabilirsiniz. Özellikle hassas ciltlerde problem yaşanmaması adına bu ürünlerin alınmadan önce iyice araştırılması daha sağlıklı olacaktır.

Görsel 6: Doğal ürünler ile cilt bakımı yaparken öncelikle ürünlerin doğru adımlarda ve gerekli yerlerde kullanılmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Doğal Ürünler Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğal ürünler, belli bir protokol ile kullanılmalıdır. Bu protokol aşağıdaki gibidir:

  • Elma sirkesini makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, kusursuz temizlik için uygun bir tercih olacaktır.
  • Argan yağı, onarım ve besleyici özellik taşıdığı için nemlendirme öncesi son adımda kullanmakta fayda var. Bu sayede cildinizi temizlerken aynı zamanda problemli bölgelerdeki lekelerin de onarım işlemine destek olmuş olacaksınız.
  • Gül suyunu kimyasal tonikler yerine kullanmak mümkündür. Gül suyunun birçok tonik ürününde özellikle kullanıldığı da faydalarının en büyük kanıtıdır.
  • Hindistan cevizi gibi nemlendirici bakım yağlarını da son adımda uygulayarak cilt bakımı rutininizi tamamlayabilirsiniz. Nemlendirme işleminin en önemli işlevlerden biri olduğunu unutmamalısınız.

Annelik Yolunda ekibi olarak, cildinize ve kendinize dikkat etmenizi tavsiye eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.webmd.com/beauty/features/best-natural-ingredients-for-skin
  2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/natural-products-for-acne-scars
  3. https://www.stylecraze.com/articles/how-to-treat-uneven-skin-tone/
  4. https://www.mdpi.com/journal/molecules/special_issues/Nat_Prod_Skin

Görsel Kaynak: https://listelist.com/deri-catlagi-nedenleri-en-iyi-deri-catlagi-kremleri-tavsiye/amp/