Doğum Sonrası Korse Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1591
Doğum Sonrası Korse Kullanımı
Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Hamilelik dönemi boyunca anne adayının vücudunda pek çok farklı açıdan değişimler yaşanmaktadır. Doğum sonrası vücudun eski haline dönebilmesi ve fit bir görünüme kavuşabilmesi için kadınlar, genel olarak korse kullanmayı tercih ederler, fakat çoğu zaman korse kullanımında aşırıya kaçılabilir, bu sebeple doğumdan sonra korse kullanmak isteyen kadınlar, mutlaka kişisel doktorlarına danışmalıdır. Özellikle sarkan karın bölgesinin daha kısa süre içerisinde toparlanmasına yardımcı olan korseler, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman oldukça faydalı olabilmektedir. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizler doğum sonrası korse kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Görsel 1: Doğum sonrası korse kullanımı oldukça önemlidir.
Görsel 1: Doğum sonrası korse kullanımı oldukça önemlidir.

Doğum Sonrası Korse Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Doğumdan sonra kadınlar, özellikle karın ve basen bölgelerinde oluşan yağlanma ve sarkmalardan oldukça şikayetçidirler. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı eşliğinde yapılan egzersizler, kısa bir süre içerisinde etkili ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır, fakat bu süreç içerisinde aşırıya kaçmadan korse kullanımına da başlanabilir.

Doğum sonrası korse kullanmak isteyen kadınlar, mutlaka korse kullanımı öncesi doktorları ile iletişim kurmalı ve korse kullanımı hakkında bilgi almalıdırlar çünkü doğum sonrası yaraların iyileşmeye başlaması ve vücudun belirli bir oranda kendini toparlamaya başlaması, korse kullanımını etkileyebilmektedir. Vücudun kendisini yenilemeye ve toparlamaya başlamasına izin vermeden korse kullanımına başlamak, yaraların iyileşme sürecini olumsuz bir şekilde etkileyebilir, bu nedenle korse kullanımı için en ideal olan zamanın doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Görsel 2: Doğum sonrası korse kullanımı öncesi mutlaka doktor ile görüşmelidir.
Görsel 2: Doğum sonrası korse kullanımı öncesi mutlaka doktor ile görüşmelidir.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik boyunca şişen ve büyüyen karın bölgesi, doğumdan sonra sarkmaya başlamaktadır. Bu görüntüden rahatsız olan ve fit bir görüntüye ulaşmak isteyen kadınlar, düzenli beslenme programının yanı sıra korse kullanmaya da başlamaktadırlar. Doğum sonrası korse kullanan ve bu şekilde daha sıkı bir görünüme sahip olmayı isteyen kadınlar, ilk olarak doktorlarına danışmalıdır.

Görsel 3: Doğum sonrası karın bölgesinde sarkmalar görülmektedir.
Görsel 3: Doğum sonrası karın bölgesinde sarkmalar görülebilir.

Vücudun iyileşme düzeyine bakılarak korse kullanımının vücut için uygun olup, olmadığına karar verilmelidir. Ortalamaya bakılacak olursa, doğum sonrası korse kullanımına başlayan bir kadının en az 6 hafta kadar korse kullanması gerekmektedir. Doğum sonrası aşırı korse kullanımı, karın kaslarını gittikçe güçsüzleştir ve ciltte çeşitli reaksiyonlara sebep olur. Ayrıca korse takıldığı zaman, gün boyu takmak yerine aralıklı bir şekilde takmak gerekmektedir. Özellikle gece yatmadan önce gün içerisinde takılan korseler, mutlaka çıkarılmalıdır.

Doğum Sonrası Korse Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vücuda aşırı fazla yapışan ya da bol olan korseler değil, bedene tam olan korseler tercih edilmelidir.
  • Korsenin kumaş yapısı, esnek ve nefes alma özelliğine sahip olmalıdır.
  • Korsenin, kullanılmak istenen bölgeye uygun olması gereklidir.
  • Korsenin annenin kişisel istediğine göre toparlayıcı ya da inceltici gibi özelliklere sahip olması gereklidir.
  • Teri hapseden bir yapıya sahip olan korseler, ciltte kızarıklık ya da tahriş gibi olumsuz durumları önlemektedir. Korse seçimi yapılırken bu özellik göz önünde bulundurulmalıdır.

Sezaryen Doğum Sonrası Korse Kullanılmalı Mıdır?

Sezaryen doğum esnasında operasyon durumu söz konusu olduğu için iyileşme süreci normal doğuma göre daha uzun sürmektedir, bu sebeple annenin eski formuna dönebilmesi için ilk olarak yaranın iyileşmesi gereklidir. Doğum esnasında aldığı fazlalık kilolarından kurtulmak isteyen kadınlar, sezaryen doğum sonrası korse kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorları ile görüşmeli ve kendi durumları hakkında bilgi almalıdırlar.

Genel olarak, sezaryen doğum yapan kadınların dikişlerinin alınmasından yaklaşık iki ya da üç hafta sonra korse kullanımına başlayabileceği söylenmektedir, fakat sadece korse kullanmak karnın toparlanabilmesi için yeterli değildir. Annenin yine kendi doktoru ile belirleyeceği beslenme düzenine uyması ve durumuna uygun olan egzersizleri yapması gereklidir.

Görsel 4: Sezaryen doğum sonrasında korse kullanımı için ilk olarak yara ve dikiş izlerinin iyileşmesi gereklidir.
Görsel 4: Sezaryen doğum sonrasında korse kullanımı için ilk olarak yara ve dikiş izlerinin iyileşmesi gereklidir.

Sezaryen doğum yapmış olan bir kadının doğum sonrası yaraları iyileşene ve dikişleri alınana kadar kendine çok fazla yüklenmemesi gereklidir. Vücudun doğal yapısı, bu süreç içerisinde onarım için yeterince çalışmaktadır. Dikişler alındıktan sonra annenin vücuduna bu doğal iyileşme sürecinde destek olması gereklidir.

Vücudunuzun eski ve fit formuna dönmeyeceğini düşünerek endişe etmeyin ve anneliğinizin keyfiniz çıkarın. Doktorunuz ile belirleyeceğiniz beslenme ve egzersiz programına uyarsanız, eski formunuza kolayca kavuşabilirsiniz. Doktorunuz ile belirleyeceğiniz en doğru zaman dilimi içerisinde korse kullanmaya başlayabilir ve vücudun iyileşme ve toparlanma sürecine destek olabilirsiniz, fakat korsenin yaralı bölgelerinizi rahatsız etmediğinden ve vücudunuzu fazla sıkmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda doğal yapıya sahip olan kumaşları tercih ederseniz, cildinizin hava almasına ve rahatlamasına da destek sağlarsınız. Bu süreç içerisinde kendinize çok fazla yüklenmemeyi ve olabildiğince rahat olmaya çalışın çünkü sağlığınız her şeyden daha önemli! Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. 😊