Dondurma Yerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
1570
dondurma

Dondurma özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez tatlısıdır. Hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber, dondurma tüketimi isteğiniz de artmıştır muhtemelen. Dondurmasız bir yaz mevsimi düşünemiyoruz. Peki dondurma tüketirken nelere dikkat edilmeli? Dondurma, sağlıklı mı sağlıksız mı? Ne kadar tüketilmeli? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

dondurma
Görsel: dondurma

Dondurma, tüketirken önceliğiniz sağlık ve hijyen olmalıdır. Eğer kendiniz dondurma yapıyorsanız, kesinlikle pastörize süt kullanmalısınız. Pastörize süt neden önemlidir? Süt pastörize edildiği zaman, içindeki zararlı bakterileri ve bozulma etmenleri yok edilmiş olmaktadır.

Eğer bu işlem yapılmamış olursa, süt mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortamdır ve bu üremeyle beraber süt hızlı bir şekilde bozulur. Ayrıca, dışardan alınan dondurmalarda eriyip yeniden donmuş dondurmaları tercih etmemelisiniz. Soğuk zincir ile taşındığına emin olduğunuz dondurmaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde zehirlenmelere ve rahatsızlıklara yol açabilir.

Dondurmayı aniden yutmak mide kramplarına neden olabilir 

Dondurma yerken, aniden yemekten kaçınmak önemlidir. Bademcik ameliyatlarından sonra bazı doktorlar dondurmayı komplikasyonları azalttığı için önermektedir.

Dondurma sağlıklı mı, sağlıksız mı? 

Dondurma, diğer şerbetli ve hamurlu tatlılara göre daha sağlıklı ve daha masum bir tatlıdır. Diğer şerbetli ve hamurlu tatlılara göre içerdiği kalori miktarı açısından daha düşüktür ve özellikle içerdiği süt dondurmayı kalsiyum ve protein kaynağı olarak kullanılabilmemize olanak sağlar. Eğer dışardan dondurma alıyorsanız, güvenilir markalara ve etiketlerini okuyarak tüketmekte fayda vardır.

Dondurma seçiminizde daha çok doğal meyve içeren dondurmaları tercih ederseniz, daha sağlıklı bir tatlı seçimi yapmış olursunuz. Doğal meyvelerle yapılmış dondurmalarla iyi bir miktarda C vitamini ve antioksidan alabilirsiniz.

dondurma
Görsel: dondurma

Ne kadar dondurma tüketmelisiniz? 

Dondurma tüketme miktarı, tamamen kişinin enerji ihtiyacına göre değişmektedir. Haftada 1-2 kez uygun miktarda dondurma tüketmekte bir sakınca yoktur. Eğer güvenilir bir sade dondurma tükettiğinizden eminseniz 2 küçük top dondurmayı, ayran ve yoğurt gibi bazı ara öğünlerin yerine ekleyebilirsiniz.

Evinizde dondurma yapabilirsiniz 

Hem çocuklarınız için hem de kendiniz için dondurma hazırlayabilirsiniz. Baz madde olarak donmuş meyveler veya yoğurt veya labne kullanabilirsiniz. Sizlere sıklıkla yapılan ve çok sevilen bir dondurma tarifi vereceğiz; umarım siz de denersiniz ve beğenirsiniz.

Ev yapımı dondurma tarifi (1 kişilik) 

Malzemeler: 1 orta boy muz / 10-12 adet çilek,1 fincan süt, 1 tatlı kaşığı kakao,1 avuç dondurulmuş vişne, dilerseniz tarçın.

Yapılışı: 

Muzun kabuğu soyulur ve dilimlenir. Buzdolabı poşetinin içerisine muz atılır ve buzlukta 1 saat bekletilir. Donmuş muzlar poşetten çıkarılır kakao, 1 fincan süt ile blender makinesinin içerisine atılır. Kaseye alıp üzerine dondurulmuş vişneler ilave edilir.

dondurma
Görsel: dondurma

Metabolizmanızı Hızlandıracak Besin Ögeleri

Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusunun cevabını aradığımızda bu cevaplardan birinin yiyecekler olduğunuz söyleyebiliriz. Peki yaz günlerinde metabolizmanızı arttırmak için yenilmesi gereken yiyeceklere bakacak olursak;

  • Bunların başında yoğurt olduğunu söylememiz mümkün olacaktır.
  • Maydanoz, dereotu ve roka gibi yeşillikler metabolizmayı önemli bir oranda hızlandırmaktadır.
  • Kinoa ve zencefilinde metabolizmayı hızlandırma konusunda yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra metabolizma hızınızı azaltacak hamur işlerinden önemli ölçüde uzak durmanız gerekmektedir.

Metabolizmanın Hızlanmasında Spor Yapmanın Önemi

Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusunun cevaplarından birisi ise düzenli olarak spor yapmaktır. Peki düzeni olarak yapılan bu sporlar metabolizmayı ne ölçüde hızlandırmaktadır. Sorusuna cevap verecek olursak;

Günlük ve düzenli olarak yapacağınız spor egzersizleri, özellikle karın ve kas hareketleri bağırsaklarınızı önemli ölçüde çalışmaktadır. Bu düzenli olarak yaptığınız spor hareketleri metabolizmanızı hızlandırmaktadır.

Düzenli ve günlük olarak yaptığınız spor egzersizlerinin yanında, kilonuz doğrultusunda düzenli ölçüde ve yeteri kadar su tüketmeyi unutmayınız. Günlük olarak yaptığınız spor ve içtiğiniz su doğrultusunda yemek düzeninizi de düzenli olarak metabolizmayı yavaşlatmayacak yiyecekler tükettiğiniz taktirde özellikle yaz aylarında metabolizmanızın gözle görülür bir oranda hızlandığını fark edebilirsiniz.

Bu şekilde düzenli ve dengeli beslenerek, hamur işi gibi yiyeceklerden önemli ölçüde uzak durarak, bol miktarda su tüketip düzenli olarak spor yaparsanız en kısa sürede istediğiniz metabolizma hızına ulaşmanız mümkün olacaktır.

yazin-metabolizmanizi-nasil-hizlandirabilirsiniz
Görsel: yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz

Hızlı Metabolizma İçin Yapmanız Gerekenler

Metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak için en önemli üç madde olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Bunlardan ilki düzenli bir şekilde ve kilonuz doğrultusunda özellikle yaz aylarında attığımız terler sebebiyle vücudumuzun suya ihtiyaç duyması sonucunda bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

Sağlıklı günler dileriz 😊