Dudak Dolgusu Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
1484
dudak dolgusu

Kadınların güzellik anlayışı zaman içerisinde farklılar kazanmıştır. Farklı zamanlarda farklı dudak modelleri güzellik algısı ile örtüşmektedir. Geçmişte ince dudaklar ve küçük ağız yapısı güzellik anlayışı ile örtüşmekteyken günümüzde ise yerini daha dolgun, canlı ve parlak dudaklar almıştır. Peki, dudak dolgusu yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

dudak dolgusu
Görsel: dudak dolgusu

Dudak dolgusu her yerde yaptırılır mı? 

Dudak dolgusu aslında bir sanatçının eserini sergilemesi ile aynı dikkate ve özeni gerektiren bir durumdur. Dudaklar görünen bölgeler arasında yer alması ise işlemin ciddiyetini ortaya seren bir durumdur. Dudak dolgusu hem estetik açıdan önemli olduğu gibi hem de sağlık açısından önem arz eder. Uzman kişiler tarafından uygulanması gereken bu işlemde, temiz ve hijyen standartlarının uygulanması gerekir.

Dolgu basit lokal anestezi uygulanabilecek bir işlem olarak literatürde yerine alır. Cerrahi bir işlem olmamasına rağmen hastanın sağlık durumu, alerjisi ve istekleri göz önüne alınmalıdır. Dolgu geçici bir işlem olsa dahil hastanın en az 4 ay bu işlem ile kalacağı göz önüne alınmalıdır. Bundan dolayı tecrübeli, uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir.

Dudak dolgusu süresi 

Dolgu işleminin kalıcılığı ortalama 4 ay olarak belirlenir. Lakin bu süre kişiye göre uzayabilir veya kısılabilir. Kişinin metabolizma hızına göre dolgunun kalma süresi azalır veya kısalır. Bundan dolayı ilk dolgu işleminde bu süre boyunca kullanacaksınız demek doğru olmaz. Dolgunun süresinin bitmesi eski dolgunluğu veya canlılığının kaybetmesi durumunda tekrarlanabilir.

dudak dolgusu
Görsel: dudak dolgusu

Meme estetiği nasıl yapılır?

Kadının göğüsleri ile ilgili sorunları belirledikten sonra meme estetiği uygulanır. Meme estetiği için meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme işlemleri uygulanabilir. Meme ucu düzeltme veya kaldırma, küçültme veya meme büyütme gibi çeşitli müdahaleler yapılabilir. Meme estetiği ameliyatı uygulama yöntemleri, yapılacak ameliyatın türüne göre değişmektedir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl uygulanır?

Meme büyütme estetiği, yağ enjeksiyonu veya dolgusu ile yapılan bir işlemdir. Çeşitli nedenlerle küçültülmüş memesi olan veya meme aldıran kadınlar için uygundur. Yağ enjeksiyonu yönteminde insan yağından elde edilen özel bir dolgu maddesi kullanılmaktadır. Yağ enjeksiyon yöntemleriyle üretilen büyüme kalıcı olmayıp genellikle tercih edilmez.

Meme büyütme için kullanılan bir diğer yöntem silikon implantlardır. Silikon, kalıcı göğüs büyütme için tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu operasyon sırasında genel anestezi yapılır. Silikon, hastanın meme veya meme başı altından kesi yapılarak yerleştirilir. Görünmeyen yer ve kıyafetlerin altındaki pozisyon ameliyat sırasında kesi için ilk tercihtir.

Operasyon sonrasında güzel dikişler kullanılacağı için çok fazla iz kalma ihtimali yoktur. Operasyon süresi uygulanacak programların türüne ve sayısına bağlı olarak 1 ile 1.5 saat arasındadır. Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilebilir veya bir gün hastanede kalabilirler. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrı hissetmek normaldir ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl uygulanır?

Aşırı büyük göğüsler kadınlarda psikolojik sorunların yanı sıra sırt ağrısı, bel ağrısı ve kamburluk gibi fiziksel sorunlara da neden olur. Normalden büyük göğüsleri küçültmek için çeşitli nedenlerle ameliyat yapılabilir.

Göğüslerin büyüklüğünü azaltmak için çeşitli cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı ters çevrilmiş T şeklindeki kesidir. Fazla meme dokusunu çıkarmak ve operasyonu tamamlamak için hastanın göğsünün altında bir kesi kullanılır.

Operasyon sırasında genel anestezi uygulanır. Ameliyat sonrası kalan dikişin, estetik bir sütür ise çıkarılmasına gerek yoktur ancak 15 gün içinde cerrahi dikişin alınması gerekir. Operasyon sırasında meme kaldırılır ve sıkılaştırılır. Bu operasyonun ortalama süresi 1,5 ile 2 saat arasındadır.

meme estetiği
Görsel: meme estetiği

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl uygulanır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı, memelerin sarkık kısımlarının keşfedilmesi ve çıkarılması nedeniyle göğüsleri sıkılaştıran bir ameliyattır. Bu ameliyatın amacı, yerçekiminden kaynaklanan şekil bozuklukları, doğum sonrası sarkmalar, kilo alıp vermeler nedeniyle memeleri etkileyen sorunları ortadan kaldırmaktır.

Sarkık memenin büyüklüğüne göre meme büyütme ameliyatı da yapılabilir. Ameliyat süresi 1 saat ile 4 saat arasında değişir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Meme büyütme ameliyatında memenin fazla kısmını çıkarıldığından ve şeklinin düzeltildiğinden emin olunması gerekir. Operasyondan sonra hastanın bir gün hastanede kalması gerekir.

Meme estetiği öncesi süreç nasıldır?

Meme estetiği muayenesi yapılmadan önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilmelidir. İlk önce hastanın fizik muayenesini yapılmalıdır. Hastanın tercihleri dinlenmeli ve memedeki şekil bozuklukları anlaşılmalıdır. Hastanın ailesinde kanser gibi hastalıklar varsa sorgulanacaktır.

Geçmiş hastalıklar sorgulanır. Hastaya düzenli ilaç kullanıp kullanmadığı sorulur. Sonrasında ise mamografi ve ultrason ile göğüsler detaylı olarak incelenir. Doktor muayeneden sonra hastaya hangi prosedürü uygulayacağına karar verir. Gerekirse birden fazla adım önerilir. Prosedür belirlendikten sonra rutin kan testleri yapılacak ve anestezi hassasiyeti kontrol edilecektir. Operasyon tarihini belirledikten sonra doktor hastanın ne yapması gerektiğini detaylı olarak anlatacaktır.

Sağlıklı günler dileriz 😊